پیام سپاهان

آخرين مطالب

مدیریت شهرت فیلیپ راث، پس از مرگ نویسنده فرهنگي

مدیریت شهرت فیلیپ راث، پس از مرگ نویسنده
  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - وینش/رواقیون اعتقاد داشتند آینده به آن‌ها ربطی ندارد. تا وقتی زنده‌ام که هستم و وقتی مُردم دیگر چه اهمیتی دارد. اما فیلیپ راث و بعضی دیگر از نویسندگان نقطه مقابل رواقیون هستند و می‌خواهند شهرت‌شان را پس از مرگ هم کنترل کنند و دسترسی زندگی‌نامه‌نویس‌ها به آرشیوهایشان را مدیریت کنند. از طرفی پیشبرد کار زندگی‌نامه‌نویس‌ها از طریق اسنادی هم هست که در اختیار خانواده‌های این‌هاست و آن‌ها درمورد تصویر نزدیکان‌شان بسیار حساسند. همه این مباحث به واسطه مشکلاتی که امسال در راه زندگی‌نامه فیلیپ راث به وجود آمد دوباره مطرح شده است.
نویسندگان و منتقدان در مورد نقشی که کارگزاری‌ها و نهادها در مدیریت کردن آرشیوهای مختلف و محدود کردن دسترسی به مطالب بیوگرافیک دارند سئوالاتی را مطرح می‌کنند. ماجرا از کتاب زندگی‌نامه فیلیپ راث آغاز شده است.
به خاطر شکست مفتضحانه انتشار کتاب «فیلیپ راث: زندگی‌نامه» نگرانی‌های تازه‌ای به وجود آمده است مبنی بر این‌که مطالب آرشیوی نویسنده مشهور آمریکایی به شکل غیرمنصفانه‌ای محدود شده است.
به گفته نیویورک تایمز، این کتاب قرار بود یک ماه پیش با عنوان «شاهکار روایی»، کتاب زندگی‌نامه سال شود. اما ناشر آمریکایی آن، WW Norton بعد از این که زندگی‌نامه‌نویس منتخب راث، بلیک بیلی، که هرگونه تخلفی را انکار کرده بود، به سوءرفتار جنسی متهم شد، پخش کتاب را متوقف کرد. ناشر هفته پیش به کلی از کتاب صرف‌نظر کرد و کتاب متعاقباً توسط انتشارات Skyhorse انتخاب شد.
گفته می‌شود که کارگزار ادبی راث، اندرو ویلی از کارگزاری ویلی و جولیا گالیر، معشوق سابق راث که بعدها دوست صمیمی او شد، پس از آن که بیلی مطالب بایگانی را دید، این مطالب را به خواست راث نابود کرده‌اند. کتابخانه دانشگاه پرینستون نیز به بیلی اجازه دسترسی به مطالبی را داد که در حال حاضر در دسترس نیستند. یکی از سخنگویان این دانشگاه اظهار کرد کتابخانه با نمایندگان راث در حال گفتگوهایی مداوم در خصوص این مجموعه است. کارگزاری ویلی در این مورد جوابی نداد.
استفن انیس، مدیر مرکز هنری رنسام در آستین تگزاس که یکی از بزرگ‌ترین و پربودجه‌ترین کتابخانه‌های بایگانی است گفت که کارگزاری‌ها در ماترک و آرشیوهای نویسندگان نقش‌های جسورانه‌تری برعهده گرفته‌اند که لزوماً با ارزش‌های اخلاقی آرشیوداران جور در نمی‌آید.
او گفت: «کارگزاری‌هایی مانند اندرو ویلی هستند که روز به‌روز بیشتر نماینده نویسندگان برای فروش بایگانی‌هایشان می‌شوند. نقش آن‌ها در دلالی معاملات پرسودتر، برای گردش و حفظ بایگانی‌ها کار مخربی است.»
در حال حاضر، فاجعه زندگی‌نامه راث حکایتی است هشداردهنده که وقتی شهرت پس از مرگ از آن سوی گور به بازی گرفته می‌شود چه اتفاقی می‌تواند بیفتد.

پیام سپاهان


هفته گذشته انجمن فیلیپ راث بیانیه‌ای منتشر کرد که اظهار می‌داشت محدود کردن دسترسی یک زندگی‌نامه‌نویس، برخلاف قراردادهای پژوهش‌های آکادمیک است.
ژاک برلینربلا، یکی از اعضای انجمن و نویسنده کتاب بدون مجوز و در حال انتشار «فیلیپ راثی که نمی‌شناسیم: سکس، نژاد و خودزندگی‌نامه» به روزنامه Observer گفت: «پنهان‌کاری هیچ وقت شرایط خوبی برای کار دانشگاهی نیست، و حالا این اتفاق برای یک مفسر افتاده است. با توجه به این که راث چطور بین واقعیت و داستان در آمد و شد بود، غیرمسئولانه است که فقط یک نفر به آن مطالب نگاهی بیندازد. ما تضاد منافع بسیاری داریم.»
انیس اشاره می‌کند که دسترسی ویژه با چالش‌های خاص امانت‌داری همراه است: «این موضوع همیشه شمشیر دو لبه بوده است؛ زندگی‌نامه‌نویس از این دسترسی سود می‌برد اما بالقوه چیز آسیب‌زننده‌ای در این دسترسی وجود دارد؛ از نظر این که گفتن کدام گفته‌ها و ناگفته‌ها منصفانه است.»
فرانسین پراز، نویسنده و منتقد می‌گوید: «شاید همچنین باید خاستگاه‌های خودزندگی‌نامه داستان‌سرایی شده راث را بپذیریم. این موقعیت پیچیده‌ای است که به خاطر داستانی ناگفته به شکلی بیش از حد زمخت و مبتذل ساده شده است.»
«آیا تظاهر می‌کنیم که این نگرش‌ها وجود ندارند یا گزارش راث را معتبر می‌دانیم که باریک‌بینانه و به شکل دردآوری صادقانه است؟ اما وقتی زندگی‌نامه‌نویسی پیدا شود که بگوید همه این‌ها خوب هستند، کل گفتگو منحل می‌شود.»
در حالی که راث برای کنترل روایت زندگی‌اش از توی گور دلیلی داشته. او تنها کسی نیست که چنین تلاشی کرده است.
ویلیام بوید، نویسنده، با اشاره به ممنوعیت نامه‌های عاشقانه تی. اس. الیوت یا دستور فیلیپ لارکین به دوست دخترش مونیکا جونز برای نابود کردن دفتر خاطراتش، به Observer گفت: «برای یک نویسنده سخت نیست که مطمئن باشد مطالب بحث‌برانگیز در دسترس نباشند».
بوید می‌گوید: «اگر به شهرت بعد از مرگ‌تان علاقه دارید می توانید آن را مدیریت کنید. اما این کار به شدت پیچیده و سوءظن‌برانگیز است و در صورتی که برای محافظت از افراد زنده انجام نشده باشد، تاثیری عکس می‌گذارد».
جان لوکاره، وی. اس. نایپل، گراهام گرین و موریل اسپارک هر کدام‌شان در طول زندگی‌شان بیوگرافی‌هایی با نتایج متفاوت را سفارش داده‌اند. بویل اشاره می‌کند که بیوگرافی نایپل نوشته پاتریک فرنچ آشکار کرد که او چه شخص ناامید و ناخوشایندی بوده است و لوکاره هم عمیقاً غمگین بوده است.
بویل اظهار می‌کند: «ممکن است فکر کنید چرا زندگی‌نامه‌ای را سفارش دهید که قرار است آن‌چه در آن بیان می‌شود شما را ناراحت کند؟ این کاری به شدت پیچیده و سوءظن‌برانگیز است. لوکاره و اسپارک افراد دانشگاهی کسل‌کننده‌ای را به کار گرفتند که چیزهای ملال‌آوری می‌نوشتند.»
بوید به نوبه خود می‌گوید که علاقه چندانی به شهرت پس از مرگ ندارد: «من به رواقیون اعتقاد دارم که می‌گفتند آینده به ما ربطی ندارد. تا وقتی زنده‌ام، البته که هستم. وقتی که روی زمین افتادم دیگر اهمیتی ندارد.»
جیمز فاکس، روزنامه‌نگار، نویسنده و نویسنده همکار در خودزندگی‌نامه‌های کیث ریچاردز، دیوید بیلی و خودزندگی‌نامه درحال انتشار دیمین هرست می‌گوید: «اما تلاش‌های یک شخص، و در نتیجه نمایندگان و وارثانش برای هدایت نویسنده از این طرف قبر قابل‌انتظار است.»
فاکس می‌گوید: «اگر وارد حوزه بیوگرافی خانوادگی شوید، همیشه کسی هست که در موردش شکایت می‌کند، کسی که از دادن نامه‌ها دریغ می‌کند و غیره. همه احساس می‌کنند که صاحب آن شخصیت هستند و نمی خواهند روایت‌شان از او را در اختیار کس دیگری بگذارند چرا که احساس می‌کنند که ترک می‌شوند و دیگر احساس خاص بودن نمی‌کنند.»
پرسش‌های ایجاد شده در خصوص بیوگرافی راث، مربوط به تلاش برای هدایت آینده است. رابرت مک‌کرام، سردبیر ادبی سابق Observer مصاحبه‌ای را به یاد می‌آورد که با راث، که در سال 2018 درگذشت، انجام داده بود. این نویسنده در آن مصاحبه به وضوح بیان کرد که می‌خواهد در مرگ هم مانند زندگی، کنترل روایت را به دست بگیرد.
«راث در سنین پیری با حس خودبزرگ‌بینی‌اش به هیولایی تبدیل شد. او همیشه کنترل‌گر ترسناکی بود و این یکی از مغالطه‌هایی است که در دنیای کتاب‌ها دیده می‌شود که نویسندگان فکر می‌کنند می‌توانند زندگی پس از مرگ‌شان را کنترل کنند، که البته نمی‌توانند.»

لینک کوتاه:
https://www.payamesepahan.ir/Fa/News/351831/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

توسعه صنعت گردشگری در اصفهان مستلزم احداث موزه استاندارد است

توصیه‌های بهداشتی برای کاهش اثرات آلودگی هوا

برای خاطر یوز؛ برای آنکه حسرت‌ قلب‌مان نشود!

تامین آب روستاهای سه شهرستان محروم اصفهان نیازمند 164 میلیارد تومان اعتبار است

پرونده نمایشگاه حضوری کتاب بسته شد

ورود سنگین طلا به ایران/ بازار اشباع شد

کدام شهرها بیشترین خریدار کتاب از نمایشگاه مجازی بودند؟

شاعرانه/"گر عشق مقصد است خوشا لذت مسیر" از فاضل نظری

چرا بهتر است کتاب دست دوم بخریم؟

مژده لواسانی: آثار را بخوانیم و بعد نظر بدهیم

انتشار کتابی درباره «زلنسکی»

بازار کتاب ایران را به ناشران روسیه معرفی می‌کنم

تشریح اقدامات انجام شده برای ایمنی نمایشگاه تهران

شرکت گیرباکس 9 بازی AAA را در دست توسعه دارد

تکنیک گرافیکی FSR ای‌ام‌دی پیشرفت کرد؛ کیفیت بالاتر با نرخ فریم بیشتر

عرضه باندل Horizon Forbidden West کنسول پلی‌استیشن 5

از توییتر تا اوبر؛ چرا غول‌های فناوری استخدام نیرو را کاهش داده‌اند؟

چگونه منوی راست کلیک قدیمی را به ویندوز 11 برگردانیم؟

معرفی پردازنده های جدید اینتل و AMD

دلیل حذف فردوسی‌پور از نگاه خبرگزاری اصولگرایان: با ظریف مصاحبه کرد

دو پرده از نمایش تراژیک تحریم

اختیار مزد کارگر با شورای عالی کار است

روسیه پس از نفت، بازار صادراتی فولاد ایران را تصاحب کرد

معرفی نظامی به عنوان شاعر آذربایجان در نمایشگاه کتاب تهران! ‌

اصلاحات اقتصادی و برجام بدون تصویبFATF ممکن نیست

امکان انتقال حجم زیادی از نفت روسیه به چین وجود ندارد

حمله هکری چین به روسیه

ضمانت قانون کنترل اجاره مسکن؛ تقریبا هیچ!

هدف بایدن از تحریم‌‌ها علیه روسیه

وقتی اردوغان ناتو را غافلگیر کرد

سدهای ترکیه، دشمن آب و محیط زیست ایران

مشارکت مدرن ترین جنگنده روسیه در یورش به اوکراین

شعله ور شدن نبرد داخلی در خانواده سلطنتی اردن

سرمقاله وطن امروز/ پول، اسلحه و خشونت‌ فزاینده در آمریکا

انقلاب در نحوه برگزاری لیگ قهرمانان اروپا

آغاز واریز سود سهام عدالت

فهرست بدهکاران سه بانک جدید اعلام شد

امکان پرداخت وام به بازنشستگان دانشجوی ارشد و دکتری فراهم شد

آتش سوزی منزل مسکونی ناشی از اتصال برق در کاشان

کشف 3 تن مرغ و گوشت احتکارشده در فلاورجان

صدور 300 اخطاریه برای متصرفان زاینده‌رود

بازدید سرپرست دبیرخانه ستاد ساماندهی حمایت از مشاغل خانگی از کارگاه های پیشرانان طرح ملی توسعه مشاغل خانگی خراسان رضوی

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی: تدوین بسته تشویقی کارفرمایان در مراحل پایانی قرار دارد

زندوکیلی در شیراز خبر داد: طرح طبقه ‌بندی 517 دفتر مشاوره کارآفرینی کشور امسال اجرایی می‌شود

دکتر «عبدالملکی» در اردبیل خبر داد: در صورت اصلاح قانون بیمه کارگران ساختمانی همه کارگران صنعت ساختمان بیمه می‌شوند

طوفان شدید شن در محور خور - طبس/ ممنوعیت تردد اعلام شد

مردمی‌سازی یارانه در جهت حذف بازار سیاه اقلام اساسی صورت گرفت

آغاز طرح ایمن‌سازی فضای بازی کودکان در منطقه14

آرد اصفهان در مرز ترکیه یک میلیون تومان معامله می‌شود

کتاب فرهنگ عامیانه مردم تیران رونمایی شد