پیام سپاهان

آخرين مطالب

روایت علی پرتوی از یک ملاقات سخت با استیو جابز علمي

روایت علی پرتوی از یک ملاقات سخت با استیو جابز
  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - دیجیاتو / یک دهه از درگذشت هم‌بنیانگذار و مدیرعامل سابق اپل، استیو جابز می‌گذرد و برخی مدیران عامل شرکت‌ها مانند «مایکل دل»، خبرنگاران و کارآفرینان از تجربه‌شان از ملاقات یا همکاری با جابز گفته‌اند. حالا یکی از کارآفرینان ایرانی‌تبار مقیم آمریکا، «علی پرتوی» داستان ملاقاتش با استیو جابز را تعریف کرده که البته سرانجام خوبی نداشته و به یکی از دردناک‌ترین تجارب پرتوی تبدیل شده است. با این حال، یک درس مهم از مدیرعامل سابق اپل یاد گرفته است.
علی پرتوی در یک رشته‌توییت بلند، این داستان را به زبان انگلیسی روایت کرد که در ادامه آن را می‌خوانید.
«سال 2008 بود که اپل به استارتاپ من علاقه‌مند شد. من در آن زمان مدیرعامل iLike بودم، یکی از سرویس‌های موسیقی مطرح که تحت فشار شرکت‌های تولیدکننده موسیقی و پلتفرم فیسبوک که کسب‌و‌کارمان روی آن بنا شده بود، قرار داشت. رویای ما و بهترین امیدمان این بود که اپل ما را تصاحب کند.»
به گفته پرتوی، اپل به این استارتاپ علاقه‌مند شده بود و به همین دلیل، آن‌ها را به کوپرتینو دعوت شدند تا با «استیو جابز» و «ادی کیو» ملاقات و برنامه‌های خود را برای این دو مدیر ارشد اپل ارائه کنند. به گفته پرتوی، برای ملاقات با استیو جابز هیجان‌زده و البته گیج بوده و هم‌بنیانگذاران iLike هم در این جلسه همراهی‌اش کرده بودند:
«باهم به مقر اپل رفتیم و در لابی منتظر ماندیم. در نهایت به قسمت مجموعه اجرایی منتقل شدیم. استیو برخورد دوستانه و خوبی داشت. به ما سلام کرد و گفت چیزهای خوبی درباره‌مان شنیده است.»
در ابتدا، ارائه پرتوی و همراهانش به خوبی پیش نرفته که علتش، از دسترس خارج شدن وای فای در آن بخش از ساختمان اپل بوده! در نهایت وضعیت به حالت عادی بازمی‌گردد و آن‌ها ارائه را به خوبی پیش می‌برند. استیو جابز حالا غرق ارائه آن‌ها شده و به با تایید سر تکان می‌دهد؛ نشانه‌ای از اینکه همه چیز برای جذب سرمایه از اپل خوب پیش می‌رود. پرتوی توضیح می‌دهد:
«زمانی که ارائه داشت به پایان می‌رسید، استیو گفت از شما خوشم آمده. استدلال‌های خوبی داشتید و به نظر می‌رسد جایتان اینجا در اپل است. ما می‌خواهیم کمپانی شما را بخریم. اجازه می‌دهم «ادی» جزئیات را با شما هماهنگ کند.»
تا اینجا همه چیز عالی پیش رفته و پرتوی می‌گوید کاش می‌توانستم آن لحظه زیبا را حفظ کنم. اما درست در همان زمان شتاب‌زده سوال مهمی را می‌پرسد:
«پیش از اینکه بروید، می‌توانیم درباره محدود قیمتی موردنظرتان صحبت کنیم؟»
خود پرتوی می‌گوید پرسیدن این سوال از جابز، یک اشتباه آماتوری بود اما سلسله اشتباهات او در این ملاقات تازه اینجا آغاز می‌شود. پرتوی داستانش را اینگونه ادامه می‌دهد:
«استیو تمرکز کرد و پرسید: "درآمدت چقدر است" و همچنین پرسید: "آخرین ارزیابی مالی‌‌ات چقدر بوده است"، من جواب دادم که آخرین باری که ارزیابی شدیم و جذب سرمایه داشتیم، دو سال قبل از راه‌اندازی بود که ارزشمان به 50 میلیون دلار می‌رسید. از آن زمان تا به امروز، بیش از 50 میلیون کاربر فعال جذب کرده‌ایم.»
با شنیدن این پاسخ‌ها، جابز می‌گوید احتمالا کمپانی پرتوی را با قیمت 50 میلیون دلار تصاحب می‌کند، یعنی بدون هیچ‌گونه افزایش ارزشی در دو سال: «قلبم ریخت. اصلا در تصورم نبود به همکارانم بگویم دو سال کار کرده‌ایم و هیچ ارزش جدیدی خلق نکرده‌ایم.»
پرتوی به جابز می‌گوید که به باورش، سرمایه‌گذاران چنین پیشنهادی را قبول نمی‌کنند. در آن زمان پرتوی و همکارانش به دنبال جذب سرمایه بر اساس ارزش گذاری 150 میلیون دلاری بودند و اتفاقا حدود ارزش 150 میلیون دلاری خود را به برخی از سرمایه‌گذاران اعلام کرده بودند. او توضیح می‌دهد که اگرچه صحبت‌های اولیه‌ای می‌شد اما کسی واقعا [با این قیمت] پای میز مذاکره نیامده بود.
جابز در پاسخ به نگرانی پرتوی می‌گوید: «نگران نباش، کاری می‌کنیم که سرمایه‌گذاران قبول کنند.» جابز در ادامه می‌گوید که اپل می‌تواند در صورت عدم خرید این کمپانی، تمام ویژگی‌های آن را به راحتی بسازد.
پرتوی در پاسخ به جابز می‌گوید: «استیو، فکر می‌کنم ما حداقل 3 برابر این می‌ارزیم!» و دقیقا در همین‌جاست که پرتوی به گفته خودش، اشتباه مهلکی را انجام می‌دهد که از همان زمان تا امروز باعث حسرتش شده است. او بلافاصله در ادامه جمله قبل می‌گوید: «راستش را بخواهی، من می‌دانم که حداقل 3 برابر این می‌ارزیم!»
پرتوی می‌نویسد دقیقا از همان لحظه‌ای که این کلمات را ادا کرده می‌دانسته که اشتباه کرده است. به گفته او، تفاوت بین «فکر می‌کنم» و «می‌دانم»، یک «دروغ» بود و جابز سریعا به آن واکنش داد و گفت:
«گفتی می‌دانی که ارزش‌تان بیشتر است؟ پیشنهاد دیگری داری؟ چرند می‌گویی. تو داری به من دروغ و مزخرف می‌گویی. همینجا کارمان تمام است.»
پرتوی می‌نویسد که از اینجا به بعد همه چیز برایش پر از ابهام است و استیو جابز اتاق را ترک می‌کند. در ادامه پرتوی و هم‌بنیانگذاران iLike با ادی کیو صحبت می‌کنند. تنها چیزی که یاد پرتوی مانده، این است که هرگونه معامله را بهم زده و کل اعضای تیمش را ناامید کرده است:
«این مواجهه بیشتر از آنچه بتوانم بشمارم تاکنون در ذهنم تکرار شده. هفته‌‌ای نمی‌گذرد که با شرم و تعجب به تمام این اتفاقات فکر نکنم که اگر همه چیز به شکل دیگری پیش می‌رفت چه اتفاقاتی می‌افتاد. مهم نیست از آن زمان به چه دستاوردهایی رسیده‌ام؛ من با این حس زندگی می‌کنم که حس اعتماد کسی را از دست داده‌ام.»
به گفته پرتوی این همکاری در لحظه از هم نپاشید بلکه ادی کیو از معاونین استیو جابز چندین هفته تلاش کرد تا مذاکرات ادامه پیدا کند. با این حال مدتی بعد و در یک تماس، استیو جابز به شکل مستقیم به پرتوی می‌گوید: «تو یک دروغ‌گویی و هر چه بگویی نمی‌توانم به آن اعتماد کنم.» پرتوی می‌نویسد: «این کار جابز ضروری نبود چون من قبل‌تر درسم را یاد گرفته بود. حقیقت سخت این است که به نمی‌توانم جابز را سرزنش کنم؛ چون اعتماد می‌تواند با یک کلمه از بین برود. و ساخت دوباره اعتماد هم ساده نیست.»
مدت کوتاهی پس از اتمام مذاکرات، اپل «iTunes Genius Sidebar» را منتشر می‌کند که کپی خالص همان iLike Siderbar بوده است. در ادامه فیسبوک هم دکمه iLike را کپی می‌کند. البته پرتوی می‌گوید فیسبوک آنقدر لطف داشت که قبلش زنگ بزند و اطلاع بدهد که چنین برنامه‌ای دارد! یک‌سال بعد، پرتوی کمپانی iLike را با ضرر می‌فروشد. پرتوی در پایان می‌نویسد:
«هرگز در یک همکاری بزرگ، وانمود نکنید که کارت‌های بهتری برای بازی کردن دارید؛ مخصوصاً در برابر یک بازیگر قوی. بدون دروغ گفتن می‌شود مذاکره‌کننده قوی‌تری بود.»

لینک کوتاه:
https://www.payamesepahan.ir/Fa/News/325584/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

72 درصد جمعیت مهاباد واکسن کرونا را تزریق کردند

چالش شهرداری اصفهان با آبیاری فضای سبز

ضرورت استقرار مترجمان زبان اشاره در مراکز درمانی

کوتاهی درباره آلودگی هوا قابل تعقیب است/ چالش خشک شدن ها ناگهانی

کشف 50 کیلوگرم مُرفین از کوله سه قاچاقچی

ناقوس خطر تشنگی اصفهان در روزهای سرد/ چالش به آب آشامیدنی رسید

کتابخانه سیار خانه‌داران کتاب‌خوان راه اندازی می‌شود

برای آبیاری فضای سبز شمال اصفهان مشکل داریم

6 مصدوم در تصادف هولناک اتوبان ذوب آهن

مهم‌ترین اخبار واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در 26مهرماه

5 هزار و 376 نفر در مهاباد موفق به اهدای خون شدند

چشم امید اصفهانی ها به آسمان برای باران/شاید باران بخشی از کم آبی نصف جهان را جبران کند

مردم باید نمود اصفهان، شهر عالمان و شهیدان را در تبلیغات محیط شهری ببینند

سازوکار اشتراک مسائل شهری اصفهان در قالب باشگاه شهر اندیشان ایجاد می‌شود

واکسیناسیون 60 درصدی دانش‌آموزان کاشان

کاهش پنج برابری ورزشکاران سازمان یافته اردستان

خشکی زاینده‌ رود تمدن اصفهان را تهدید می‌کند

بهشت پرندگان نیازمند حقابه ثابت است

هوای اصفهان ناسالم است

کمک بیش از 7 میلیارد ریالی به فرزندان ایتام و محسنین در مهاباد

ایجاد کلانتری‌های تمام هوشمند در دستورکار پلیس اصفهان

دانشگاه اصفهان نحوه حضوری شدن کلاس‌های درسی را اعلام کرد

چین اظهارات رئیس جمهوری آمریکا در مورد سین‌کیانگ را توطئه سیاسی خواند

کتابخانه‌های دیلم بازگشایی شد

121 معتاد متجاهر در مهاباد دستگیر شدند

آغاز عملیات اجرایی پروژه روشنایی میدان امام (ره)

نیمی از باغات محصول بِه استان اصفهان درگیر تنش آبی هستند

کلاس کنکور کجا برم؟

شهریاری: اختلافات دامنه‌دار در عقاید مذاهب و جهالت و خیانت دلیل مشکلات جهان اسلام است

«فناوری هسته‌ای در منطقه‌ غرب آسیا» رونمایی می‌شود

آزاد کردن 5 زندانی غیر عمد توسط فعالان اتاق بازرگانی

افزایش آمار برق‌گرفتگی و مسمومیت با قرص برنج در اصفهان

آمار کرونا کاشان 27 مهر؛ 1 فوتی و 30 بستری جدید

آمار کرونا اصفهان 27 مهر؛ 12 فوتی و 678 ابتلای جدید

جلوگیری از فک پلمب مشعل های مازوت سوز نیروگاه شهید منتظری اصفهان

مقتدایی: اجازه داده نشود با جان انسان ها در اصفهان بازی شود

دادفر: نایب قهرمانی تیم دو ومیدانی باشگاه ذوب آهن مایه افتخار است

اصفهان تا آخر پاییز به ایمنی در برابر کرونا می رسد

34 کیلومتر از راه‌های روستایی مهاباد آسفالت می‌شود

ساعت بازی تیم‌های فوتسال گیتی پسند با فردوس قم تغییر کرد

678 بیمار جدید مبتلا به کرونا در اصفهان شناسایی شدند/ فوت 17 نفر

فرماندار مهاباد: تفرقه خطرناک‌ترین سلاح دشمنان اسلام است

بستری 1457 بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های اصفهان

برگزاری اردوی تیم ملی فوتبال بانوان/ سهم اصفهان با 7 ملی پوش

هشدار نماینده مردم شاهین‌شهر: بحران فرونشست در اصفهان به‌علت خشکی ‌زاینده‌رود است

مدارس «دستگرد» چشم انتظار معلم/آموزش و پرورش: مشکل را رفع می‌کنیم

پنج شهر در استان اصفهان بدون شهردار

217 کیلوگرم انواع مواد مخدر در مهاباد کشف شد

افزایش مسمومیت با قرص برنج در پنج ماهه اول سال در اصفهان

وزیر ورزش نگاه ویژه‌ای به نجف‌آباد داشته باشد