پیام سپاهان

آخرين مطالب

تاکید رهبر انقلاب بر انتقال آب به اصفهان اجتماعی

تاکید رهبر انقلاب بر انتقال آب به اصفهان
  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - انتقال آب دریا به استان‌های مرکز و شرقی کشور که نویدبخش حل تنش‌های آبی استان‌های کویری و رونق و توسعه استان‌های مرکزی و شرقی کشور است، بارها از سوی رهبر معظم انقلاب مورد پیگیری و تاکید قرار گرفته و در آستانه دهه فجر امسال نیز ایشان خواستار اولویت‌دهی به اصفهان در بهره‌برداری از این پروژه شدند.
به گزارش خبرگزاری ایمنا، در آستانه دهه فجر انقلاب اسلامی رهبر معظم انقلاب اسلامی از نمایشگاه توانمندی‌های تولید ایرانی که در حسینیه امام خمینی (ره) برپا شد، بازدید کردند.
در این نمایشگاه، شرکت‌های دانش‌بنیان تولیدات داخلی کشور در بخش‌های «انرژی»، «صنعت نفت و پتروشیمی»، «صنایع خودروسازی»، «معدن و صنایع معدنی و فلزی»، «ارتباطات و فناوری اطلاعات و ساخت ماهواره»، «صنایع غذایی و کشاورزی»، «تجهیزات پزشکی»، «صنایع دستی»، «حمل و نقل هوایی، دریایی، ریلی و زمینی»، «صنایع نساجی» و «مسکن و لوازم خانگی» آخرین دستاوردها و تولیدات خود را در 40 غرفه به نمایش گذاشته بودند.
نمایش دستاوردها و توانمندی‌های شرکت‌های دانش‌بنیانِ فعال در حوزه برق، نیروگاه، صنعت فولاد و همچنین در بخش صنایع معدنی هم‌چون مس بخش دیگری از این نمایشگاه بود.
انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان در شمار برترین‌های وزارت نیرو یکی از غرفه‌هایی که رهبر معظم انقلاب از آن بازدید کردند، دستاوردهای دستاوردهای صنعت آب و برق در وزارت نیرو بود که در کنار توانمندی‌های داخلی در حوزه‌های گوناگون، دستاوردهایی در حوزه صنایع برق و نیروگاهی، سدسازی و طرح‌های مدیریت آب را به نمایش گذاشت.
از جمله دستاوردهای صنعت آب و برق که در این نمایشگاه ارائه شد، می‌توان به تابلوی کنتور برق مرکزی (قابل نصب روی تیرهای برق)، پهپاد بازرس خطوط انتقال برق، روبات بازرس کانال‌های انتقال برق، دستگاه داده‌سنجی اطلاعات آب بر پایه فناوری تکه‌نگاری صوتی، دستگاه سنجش میزان تغذیه آب زیرزمینی، شیر تصفیه صنعتی آب ماژول منشأ و دستگاه قشا تصفیه آب اشاره کرد.
همچنین وزارت نیرو در نمایشگاه توانمندی‌های داخلی در کنار تشریح برنامه و طرح‌های انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان، مباحث اجمالی را در رابطه با طرح‌ها و برنامه‌های مختلف صنعت آب از جمله برنامه جامع مدیریت حوضه آبریز زاینده رود، طرح‌های بزرگ اضطراری تأمین آب شرب، طرح‌های ویژه بخش آب و آبفا در دولت سیزدهم، طرح‌های شاخص آبرسانی از سال 1400 تا 1401، طرح بزرگ آبرسانی غدیر به شهرهای اهواز، دشت آزادگان، شادگان، آبادان، خرمشهر و غیره ارائه کرد.
به گفته کارشناسان در قالب طرح انتقال آب از دریا به مرکز کشور قرار است تا پایان امسال لوله‌گذاری فاز یک این پروژه به پایان برسد و انتقال 70 میلیون متر مکعب آب به اصفهان، کرمان و یزد آغاز شود در سال آینده نیز مناطق دیگری از جمله زاهدان و زابل از آب منتقل شده از دریا بهره‌مند خواهند شد.
رهبر معظم انقلاب در واکنش به این گزارش خواستار پی‌‎گیری انتقال آب به اصفهان شدند و بر اهمیت این موضوع تاکید کردند.
وارد شوید و جداً دنبال کنید طرح توسعه پروژه‌های نمک‌زدایی و انتقال آب از دریای عمان و خلیج فارس به استان‌های واقع در فلات مرکزی و شرق کشور بزرگترین پروژه آبی جهان به شمار می‌آید که با حمایت رهبر معظم انقلاب از سال 1397 کلید خورد. ایشان فرمودند: «انجام این طرح بسیار مهم است وارد شوید و جداً دنبال کنید.»
هدف از اجرای پروژه انتقال آب دریای عمان به استان‌های شرق، شیرین سازی و انتقال آب در مجموع به میزان سالیانه 800 میلیون متر مکعب است که با راهبری ایمیدرو و شرکت‌های بزرگ معدن و صنایع معدنی اجرا می‌شود.
رهبر معظم انقلاب همچنین در خطاب اخیر به مسؤولان تأکید کردند که «همه راه‌ها برای تأمین آب سیستان و بلوچستان باید پیموده شود». ایشان فرمودند «مساله آب زابل خیلی اهمیت دارد. همه کارها، همه راه‌ها باید پیموده شود برای اینکه حق مردم در مورد آب تأمین بشود و ان شالله خواهد شد. این کارها خواهد شد. کارهای زیادی انجام‌گرفته؛ کارهای زیادی هم پیشروی ما است که باید انجام بگیرد.»
امید به توسعه پایدار شرق کشور پیام رهبر انقلاب، ندای امید آفرینی به توسعه پایدار شرق کشور به شمار می‌آید زیرا هدف از اجرای پروژه انتقال آب دریای عمان به استان‌های شرق، شیرین‌سازی و انتقال آب سالیانه 800 میلیون متر مکعب است که در فاز نخست این پروژه، شیرین سازی حدود 280 میلیون مترمکعب در سال هدف‌گذاری شده است.
پروژه انتقال آب دریای عمان به استان‌های خراسان جنوبی، رضوی و سیستان و بلوچستان اختصاص دارد و طول مسیر آن یک هزار و 342 کیلومتر خط اصلی است که شرکت‌های گل گهر، فولاد مبارکه، ملی صنایع مس ایران، شرکت معدنی و صنعتی چادرملو، گهر زمین، فولاد خراسان و اپال پارسیان از سهامداران آن هستند و سرمایه گذاری در پروژه به سه میلیارد و 550 میلیون دلار می‌رسد.
برای اجرای این طرح، شرکت تأمین آب صنایع و معادن (ایمواسکو) با حمایت وزارت صمت و با مشارکت بخش خصوصی در سال 1399 با هدف تأمین آب مورد نیاز صنایع و معادن استان‌های شرقی کشور با سرمایه ثبتی معادل 15 هزار میلیارد ریال تأسیس شد و وظیفه اجرای طرح نمک‌زدایی و اجرای خط چهارم طرح ملی انتقال آب از دریای عمان به استان سیستان و بلوچستان و خراسان رضوی را برعهده گرفت.
این پروژه اکنون با پیشرفت فیزیکی 12,84 درصد و پیشرفت برنامه‌ای 8.26 درصد همراه است. ظرفیت آبگیری در دو فاز 4.2 میلیارد مترمکعب در سال و آبگیر گام نخست با ظرفیت 1.2 میلیارد مترمکعب در سال است. گام اول نمک‌زدایی 280 میلیون مترمکعب در سال و ظرفیت نیروگاه بر اساس مجوز گاز اخذ شده 920 مگاوات است.
هزار و 200 کیلیومتر مسیر انتقال آب دریای عمان تا مرکز در پروژه انتقال آب دریای عمان به اصفهان نیز هدف شیرین سازی و انتقال آب در مجموع به میزان 600 میلیون متر مکعب در سال است که فاز نخست آن به شیرین سازی حدود 200 میلیون مترمکعب در سال به استان اصفهان اختصاص دارد و طول مسیر این طرح به هزار و 200 کیلومتر می‌رسد.
شرکت‌های شرکت فولاد مبارکه، ذوب آهن، اتاق بازرگانی اصفهان، پالایشگاه نفت اصفهان، سازمان همیاری شهرداری‌های استان اصفهان، شهرداری اصفهان و شرکت فلز تدارک فولاد مبارکه با میزان سرمایه گذاری 2 میلیارد و 700 میلیون دلار، سهامدار این پروژه هستند.
ابَرپروژه انتقال آب به استان‌های مختلف از جمله استان صنعتی اصفهان می‌تواند زمینه‌ساز توسعه روزافزون مجموعه‌های بزرگ و کوچک تولیدی، رونق کسب و کار، جهش تولید، درآمدزایی و اشتغالزایی باشد.
از سویی دیگر، توسعه صنایع از جمله فولاد در سطح کلان و دیگر مجموعه‌های تولیدی بزرگ و کوچک در دستور کار مدیران قرار دارد و از آنجا که با منابع آب موجود تأمین نیاز بخش‌های مختلف به ویژه صنعت و تولید امکان‌پذیر نخواهد بود، لازم است منابع آب تازه‌ای به این مناطق اضافه شود.
فاز اول این طرح (خط 3) از سیرجان تا اصفهان است که هزینه اجرای این فاز 25 هزار و 500 میلیارد تومان و طول مسیر آن 520 کیلومتر بوده و در همه قطعات از اصفهان تا سیرجان مناقصه برگزار و پیمانکار اجرایی مستقر شده است.
هم اکنون عملیات اجرایی در بیش از 24 جبهه کاری در مسیر در حال انجام است. 520 کیلومتر بازگشایی مسیر (R.O.W) در خط شمالی اصفهان انجام شده و همچنین 308 کیلومتر تولید لوله، 420 کیلومتر حفاری کانال، 214 کیلومتر لوله ورودی کارگاه‌ها و عملیات اجرایی 2 مخزن و یک ایستگاه پمپاژ انجام شده است.
همچنین فاز دوم این طرح (خط 6) از ساحل سیریک تا سیرجان طراحی شده و هزینه اجرای فاز دوم 113 هزار و 100 میلیارد تومان است و به منظور انتقال تا 400 میلیون مترمکعب آب از دریای عمان تعریف شده است.
طول مسیر این طرح 434 کیلومتر است که تاکنون عملیات نقشه برداری هوایی مسیر انجام شده، بازگشایی مسیر آغاز شده و تملک ساحل سیریک و آماده سازی برای آغاز عملیات اجرایی آبگیر و آب شیرین کن و نیروگاه به انجام رسیده است.
به امید تأمین آب جدید و بدون چالش تنش آبی استان اصفهان خشک شدن رودخانه زاینده‌رود و معضلات زیست‌محیطی مانند فرونشست زمین، ریز گردها را به دنبال داشته است و به گفته کارشناسان یکی از راهکارهایی که می‌تواند وضعیت آبی پایین دست حوضه زاینده‌رود را تا حدودی بهبود بخشد اجرای طرح‌های انتقال آب است بر همین اساس اجرای طرح‌های مختلف تأمین آب در دستور کار مسؤولان قرار گرفت که تأمین آب از دریای عمان و انتقال آن به استان نمونه‌ای از آن است.
یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های پروژه انتقال آب دریا به استان اصفهان این است که این طرح تنها پروژه تأمین آب استان به شمار می‌آید که آب جدیدی را تولید و بدون چالش اجتماعی و تنش‌های بین استانی به فلات مرکزی ایران منتقل می‌کند.
ایجاد دسترسی برای استان به یک منبع پایدار و توسعه‌پذیر برای مقابله با تشدید شرایط خشکسالی، وجود مسیر مناسب و هیدرولیک بهینه طرح که سرعت اجرای پروژه را بسیار بالا خواهد برد، عزم ملی و اراده مسؤولان کشور برای انتقال آب دریا به فلات مرکزی ایران، ساختار اجرایی چالاک طرح در قالب شرکت پروژه و همچنین تأمین منابع مورد نیاز پروژه از سهامداران و سرمایه گذاران داخل استان از مهم‌ترین ویژگی‌های این پروژه به شمار می‌آیند که رهبر معظم انقلاب نیز بارها بر اهمیت اجرا و تسریع در بهره‌برداری آن تاکید کرده‌اند.
کد خبر 727641

لینک کوتاه:
https://www.payamesepahan.ir/Fa/News/823799/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

فرمانده انتظامی استان اصفهان: مردم همیشه نشان دادند که پای انقلاب خود ایستادند

ناکام ماندن نقشه‌های دشمن با حضور پرشور مردم در انتخابات

امام جمعه موقت کاشان: مسئولان برای رفع مشکلات از هیچ تلاشی دریغ نکنند

فرماندار دهاقان: انتخابات در دهاقان کاملاً رقابتی است

فرماندار : انتخابات در دهاقان کاملاً رقابتی است

اصحاب هنر و رسانه در پیروزی بزرگ ملت ایران سهیم شوند

دستگیری 12 نفر در رابطه با تخلفات انتخاباتی در اردستان

تخلفات انتخاباتی / دستگیری 12 نفر در اردستان

حضور مثال‌زدنی مردم پای صندوق‌های رای در بسیاری از شهرستان‌های استان اصفهان

فیلم/ جانباز بالای 70 درصد و قطع نخاعی در اصفهان رای خود را در صندوق انداخت

243 صندوق در حال رأی‌گیری از مردم کاشان است

دستگیری 12 نفر در اردستان در پی تخلفات انتخاباتی

بدرقه مربی فقید ذوب‌آهن در ورزشگاه تختی

پایگاه چهارم هوانیروز آماده پشتیبانی از انتخابات

مشارکت مردم دارالمومنین کاشان از نخستین ساعات رای گیری انتخابات

ترسیم صحنه سیاسی ایران به دست رأی اولی‌های دهاقان

دستگیری 12 عامل تخلف انتخاباتی در اردستان

دستگیری عاملان خرید و فروش رای در رضوانشهر

برای بار دوم به کنسرت اصفهان علیرضا قربانی مجوز ندادند

5 عامل خرید رأی در بهارستان دستگیر شدند

صدور کیفرخواست برای 2 مورد تخلفات انتخاباتی در اصفهان

دو خط کتاب/ از زیاده روی بپرهیز

ایلان ماسک از OpenAI و سم آلتمن شکایت کرد؛ تلاش برای زمین‌زدن رقیب

بازی/ BlockuDoku – Block Puzzle Game؛ بلوک‌هایی که شما را به چالش دعوت می‌کنند

گوگل قابلیت‌های جدید مرورگر کروم در بخش جستجو را معرفی کرد

برخی سازندگان GTA 6 به تصمیم جدید راکستار معترض هستند

برنامه هالیوودی نتانیاهو برای فردای جنگ غزه

بهای سکه 50 سال قبل چقدر بود؟/ عکس

25 هزار و 431 نفر واجد شرایط رای در شهرستان خوانسار هستند

بازداشت 6 نفر در رضوانشهر گیلان به اتهام اخلال در رای گیری

انتخابات پرشور عامل مهم اقتدار روزافزون کشور است

درگذشت پیشکسوت فوتبال اصفهان

استقرار 4 صندوق سیار اخذ رای در هتل های مشهد

حضور پُرشور مردم مهاباد در انتخابات

مرکز اخذ رأی در ایستگاه آتش‌نشانی بزرگمهر اصفهان دایر است

استاندار اصفهان: شاهد یک حماسه هستیم؛ مردم ارتباط خوبی با فرآیند انتخابات برقرار کردند

حضور گسترده در انتخابات خط بطلانی بر سیاست‌های دشمنان است

جانشین فرمانده انتظامی استان اصفهان: 11 هزار نفر امنیت انتخابات استان اصفهان را تامین می کنند

حضور دانش آموزان اصفهان با شناسنامه شهدا پای صندوق رای

ناکام ماندن نقشه های دشمن با حضور پرشور مردم در انتخابات

مشارکت پرشور کاشانی‌ها در انتخابات؛ 14 هزار رأِی اولی در این دوره انتخابات داریم

مشارکت 34 هزار و 439 نفر در شاهین‌شهر در انتخابات 11 اسفند

فیلم| حضور حماسی مردم سمیرم در انتخابات 1402

حضور پرشور در انتخابات، عامل مهم اقتدار و عزت کشور

من اینجا عاشق این خاک

تبدیل دوربین گوشی به وب‌کم کامپیوترهای ویندوزی امکان‌پذیر شد

سامسونگ موفق به توسعه حافظه های HBM3E 12H شد

کمینه دما در استان یزد به 16- درجه رسید

نامزدها و ستادهای تبلیغاتی از هرگونه القای پیشتازی و پیروزی در انتخابات خودداری کنند

تکرار حضور مردم اردستان در پای صندوق‌های رای