پیام سپاهان

آخرين مطالب

نسیم بویت که به اصفهان رسید، خیابانی را به نامت کردند مقالات

نسیم بویت که به اصفهان رسید، خیابانی را به نامت کردند
  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - «مجید نمی‌خواست که دانشگاه یا خیابان به نام او باشد. می‌خواست سد باشد. سدی به نام او باشد که فردای روزگار اگر گفتند در سیل خانه‌خراب‌کن مجاهدین خلق آیا یک مرد بود که بایستد؟ دستی از سر افتخار بالا رود و بگوید: من، من ایستادم.»
 طی یادداشتی که محمود فروزبخش، اصفهان‌پژوه در اختیار خبرگزاری ایمنا قرار داده، آمده است:
«سید مجید شریف واقفی در سال 1327 به دنیا آمد و 12 روزه بود که خانواده‌اش ساکن اصفهان شدند.
  پدرش به‌عنوان یک هنرمند در هنرستان هنرهای زیبا به حرفه زیر بافی اشتغال داشت. مجید از همان روزهای دبیرستان نسبت به فعالیت‌های مذهبی مشتاق بود. او در دبیرستان صائب، انجمن اسلامی تشکیل داد و در خانه جلسات قرآن راه انداخته بود.
آشنایی او با فضل الله صلواتی سبب شد که جذب کانون‌های مبارزاتی شود. آن روزها نام فضل الله صلواتی شناخته ترین نام برای ساواک بود. مجید برای هم سن و سالان خود جلساتی ویژه می‌گذاشت و جهت برنامه آن جلسات از صلواتی خط می‌گرفت. در یکی از جلسات دبیرستان صائب چنان از ابوذر غفاری و سید جمال الدین اسدآبادی سخن گفت که تمامی حضار را تحت تأثیر قرار داد.
در سال 1345 در کنکور دانشگاه تازه تأسیس صنعتی آریامهر شرکت کرد و رتبه یک را در آن دانشگاه کسب کرد. از این جا زندگی او وارد مرحله‌ای تازه می‌شد و شاید او هیچ گاه فکر نمی‌کرد که روزی این دانشگاه را به نام او بخوانند و به صنعتی شریف تغییر نام دهند.
مرام او در دانشگاه همان طور بود که پیش از دانشگاه. او بر فعالیت‌های مذهبی از یک سو و فعالیت‌های سیاس از سوی دیگر تاکید داشت. با دعوت از سخنرانانی چون دکتر علی شریعتی و در سایه اردوها و گردش‌های علمی و شخصیت مجید به‌عنوان یک دانشجوی نخبه مهندس برق، کم کم فضای دانشگاه می‌رفت تا به فضایی مذهبی تبدیل شود تا آن که شریف واقفی در سال 1348 رسماً به سازمان مجاهدین خلق پیوست. در این سازمان به سرعت رشد کرد تا در سال 1350 در ردیف اولین چهره‌های سازمان قرار گرفت و به کمیته مرکزی راه یافت.
این صید شاه ماهی مجاهدین برای آنان فواید بسیار داشت. مجید با توانمندی ذاتی خود مسئولیت‌های مختلفی را عهده دار می‌شد. او مسئولیت‌های خطیری مانند حفظ و حراست و سازمان اعضای سازمان و خنثی کردن اقدامات ساواک و شناسایی منازل و مکان‌های تیمی تحت نظر ساواک و کشف تاکتیک‌ها و مکان‌های تله گذاری شده توسط ساواک را بر عهده گرفت.
شریف واقفی ارادت خود به سازمان را با به خطر انداختن جان خود ثابت کرد و در قتل ژنرال پرایس در سال 51 نقش اصلی را داشت. مجید بمبی را در آستانه منزل این ژنرال قرار داد و با جانفشانی خود، این مهره نظامی استعمار را از سر راه برداشت.
اما روزهای خوش سازمان و مجید دیگر رو به پایان بود. در سال 1352 سازمان سه شاخه شد: شاخه سیاسی با مسئولیت تقی شهرام، شاخه نظامی با مسئولیت بهرام آرام و شاخه کارگری با مسئولیت مجید شریف وافقی.
در آن سال‌های زمزمه‌های تغییر ایدئولوژیک سازمان به گوش می‌رسید. مجید سخت مخالف بود. این مخالفت‌ها او را به حاشیه می‌راند. در سال 1353 مجاهدین خلق تیر خلاص را به سمت خود شلیک کردند. آنها به صورت علنی اعلام کردند که از این پس ایدئولوژی آنان مارکسیسم است. این خداحافظ تلخ آنان با اسلام گرایی و به نوعی افتادن آنان در سراشیبی ارتداد بود.
آنان که به گرد تقی شهرام بودند پیشاپیش به خیل مارکسیست‌ها پیوسته بودند و آنان که کندتر بودند به ضرب جزوات و مقالات سازمانی آهسته آهسته رام شدند. متون قدیمی آموزشی حذف شدند و جایشان را به نسخه‌های دسته چندم مارکسیستی دادند. مجید دید که تمام زحماتش نقش بر آب است.
نازک آرای تن ساقه گلی که به جانش کشتم
و به جا دادمش آب
ای دریغا به برم می شکند
حالا دیگر همه مارکسیست شده بودند. این سازمان یکدست دیگر جایی برای مجید نداشت. مجید نقدی به مقاله تقی شهرام با عنوان «مبارزه ایدئولوژیک را برافراشته سازیم» زد و از سازمان کنار گذاشته شد. مقاله‌ای که به نام پرچم شهرت داشت و از اساسی‌ترین متون مجاهدین برای تغییر ایدئولوژی بود.
حالا مجید تنها بود. نه تنهای تنها. بعضاً به دیدار آیت الله طالقانی می‌رفت و با آیت الله غفاری هم در ارتباط بود. او یک هم فکر دیگر هم داشت. مرتضی صمدیه لباف. سازمان حکم اعدام هر دو را صادر کرده بود. برای سازمان خیلی سخت بود که حالا اعضای باسابقه آن، در این رستاخیر ایدئولوژیک آنان را همراهی نکنند.
نه مرتضی و نه مجید از این های و هوی نمی‌ترسیدند. مجید می‌گفت من در راه مبارزه از آمریکایش هم نمی‌ترسم چه برسد به شما با این چند تا اسلحه کمری. برای همین دست به تأسیس گروهی جدید زد. چند نفری را توانست از فتنه شوم مجاهدین نجات دهد. راست می‌گفت از تیر و تفنگ آنها نمی‌ترسید.
برای همین آنها هم فقط با تفنگ به سراغش نیامدند. با حیله آمدند. همسر سازمانی اش را جلو انداختند. همسری که حالا دیگر با او اختلافات فراوان داشت. به لیلا گفتند که مجید را به وعده گاه بکشاند. به قتلگاه. اولش با تیر شروع کردند. بعد جنازه را بردند سوزاندند تا دلشان خنک شود. تا به قول خودشان قابل شناسایی نشود بعد جسد را تکه تکه کردند و هر کدام را در گوشه‌ای دفن کردند. غافل از آن که باد عطر تو را از زمین بلند کرد و به آسمان رساند. نسیم بویت که به اصفهان رسید، خیابانی را به نامت کردند. خیابانی که امروز رهگذرانش داستان مرد به نام آن را نمی‌دانند.
مجید نمی‌خواست که دانشگاه یا خیابان به نام او باشد. می‌خواست سد باشد. سدی به نام او باشد که فردای روزگار اگر گفتند در سیل خانه‌خراب‌کن مجاهدین خلق آیا یک مرد بود که بایستد؟ دستی از سر افتخار بالا رود و بگوید: من، من ایستادم.
من گفتم که این مزرعه را هجوم ملخ‌ها زده است و به محصولمان آفت افتاده است. من زودتر دیدم. دیدم که چگونه از پس این تطهیر سازمان از اسلام، دست کشیدن از جوانمردی و اخلاق نهفته است. دیدم که فردای روزگار مردان و زنانتان را در وسط خیابان می کشند و عدد قربانیانتان به هزاران تن می‌رسد. داستان، حکایت حذف یک آیه قرآن از آرمی سازمانی نبود. حکایت خداحافظی با خداوند و سپردن همه چیز به دست اراده بشری بود و آن جا که خدا نباشد، همه چیز مجاز است. حالا در نظر بگیرید جماعتی که غافل کشی را مرام خود می‌دانند از این پس چه خواهند کرد و چگونه از برای مردمان فتوا صادر می‌کنند.
من تمام اینها را دیدم و خواستم دفاع کنم. سد باشم که آب من را هم با خود برد.
گفته می‌شود پیکرش را در تخت فولاد به خاک سپرده اند هر چند که امروز نشانی از او نیست.»
 

لینک کوتاه:
https://www.payamesepahan.ir/Fa/News/514993/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

ایرانی‌ها در 2 ماه اول سال 2023، 972 خانه در ترکیه خریده اند

حداقل مزد کارگران باید 2 برابر میزان تعیین شده امسال باشد/ تحریم را تحمل می‌کنیم اما سوداگران و سیاست‌های ارزی بانک مرکزی را نه!

کاهش چشم‌گیر ارزش توییتر

منظور از غیب در آیه 155 سوره مبارکه بقره

انجام 1117 مورد راهنمایی خودروی مسافران در اصفهان

خاموشی ناژوان اصفهان، در رویداد ساعت زمین

15 هزار گردشگر نوروزی از سد مهاباد بازدید کردند

مرمت حوضخانه مسجد رستم ‌بیگ مهاباد

شروع پویش اطعام نیازمندان در اصفهان

جابجایی بیش از 55 هزار مسافر نوروزی در آذربایجان غربی

دهکده پهنه غرب بهار ایران ، با استقبال شهروندان و مسافران قرار گرفته است

بازی Elden Ring رکورد تازه‌ای ثبت کرد

جزئیات مصوبه جدید کمیسیون ماده 5 برای محله کن

بارشی در محورهای اصفهان گزارش نشده است

اسکان حدود 700 هزار مسافر در شهر اصفهان

درج اوراق مشارکت شهرداری اصفهان در بازار بدهی بورس و بورس تهران

جمعیت هلال احمر اصفهان 165 عملیات امداد و نجات انجام داد

اعزام 350 مُبلغ از کاشان به مناطق محروم در ماه مبارک رمضان

اجرای چهار رویداد ویژه تفریحی؛ ظرفیتی برای ایجاد شور و انگیزه

مازندران، اصفهان و فارس رکورددار عملیات امداد و نجات نوروز امسال

اجرای چهار رویداد ویژه تفریحی اصفهان؛ ظرفیتی برای ایجاد شور و انگیزه

ترجمه فارسی نسخه کامل «همه تنها می‌میرند» چاپ شد

برج آزادی خاموش شد

آبیاری هوشمند فضای سبز در منطقه 14

اعلام آخرین آمار گردشگران نوروزی در کهگیلویه و بویراحمد

ارتقای دانشکده نفت‌و‌گاز گچساران به دانشگاه صنعتی

کسبه کاشان از عرضه مرغ خودداری نکنند / زولبیا درجه 2 نداریم

اجرای 20 کیلومتر ریسه ماه و فانوس در خیابان ولیعصر (عج)/ 100 المان ماه اسماء‌الحسنی در پایتخت نصب شد

بازسازی مجموعه ورزشی رفاه کارگران راوند کاشان

رشد 50 درصدی ساخت مسکن در پایتخت

احیا و مرمت آثار تاریخی اصفهان در اولویت امور قرار گیرد

دعای زیبای سعدی به روایت سروش صحت

یکی از نخستین ماوس‌های کامپیوتری تاریخ با قیمتی سرسام‌آور فروخته شد

فصل بنفشه‌چینی در برزک کاشان

ثبت ششمین روز هوای سالم در اصفهان

نرخ تاکسی کاشان در سال جدید اعلام شد

واژگونی خودرو در اردستان، 4 کشته و زخمی بر جای گذاشت

کاشت 12 هزار گل میمون و اطلسی رنگارنگ در گلجای‌های منطقه14

امکان بازدید عمومی از سراسرنمای مقاومت شهید سلیمانی

جابجایی درختان در حجم بالا بر اساس اخذ رای ماده 7 از طریق متخصصان

لوبیاپلو را مجلسی درست کنید

هشدار هواشناسی با آغاز فعالیت سامانه بارشی

میدان نقش جهان، مقصد نخست گردشگری مسافران نوروزی در اصفهان

جابه‌جایی مسافر در استان ایلام 69 درصد افزایش یافت

پلمب یک مرغ فروشی در کلاردشت

اجرای رویداد زورخانه‌گردی در ماه رمضان با عنوان هم‌گود

آزادی سه زندانی نیازمند اصفهانی در سال جدید

تولید بیش از 3 میلیارد کیلووات‌ساعت برق در نیروگاه اصفهان

فعالیت حدود 600 آتش‌نشان برای حفظ ایمنی شهر/ اسکان بیش از 611 هزار مسافر در اصفهان

افزایش بیش از 40 درصدی مراجعه اصفهانی‌ها به مراکز معاینه فنی خودرو