پیام سپاهان

آخرين مطالب

علت اصلی بروز سرطان تیروئید چیست؟ علمي

علت اصلی بروز سرطان تیروئید چیست؟
  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - سرطان تیروئید شایع‌ترین سرطان غدد درون‌ریز که شیوع آن با میزان جذب ید مرتبط بوده، این در حالی است که سرطان تیروئید در زنان فراوانی بیشتری نسبت به مردان دارد و دومین سرطان شایع در زنان استان اصفهان است، سرطان تیروئید در کشور رتبه هشتم بروز در کل جمعیت و رتبه سوم میان زنان را دارد.
به گزارش خبرنگار ایمنا، تیروئید، غده پروانه‌ای شکل و بزرگ‌ترین غده درون‌ریز بدن است که در جلوی گلو و در قسمت عرضی حنجره و بالای نای قرار دارد و وظایف حیاتی و بسیار مهمی را در بدن ایفا می‌کند.
  هورمون‌های تولیدی این غده تیروکسین، تری‌یودوتیرونین و یودوتیرونین‌وارون نام دارد که به درون خون ترشح می‌شود و وظیفه کنترل‌کننده سوخت‌وساز بدن را دارد، همچنین نقش اساسی در عملکرد طبیعی تمام سلول‌های بدن ایفا می‌کند.
عملکرد تیروئید و میزان هورمون‌های آن در جریان خون تحت نظارت و کنترل هیپوفیز انجام می‌گیرد که در مرکز جمجمه و زیر مغز قرار دارد، هنگامی که غده هیپوفیز کمبود یا ازدیاد هورمون‌های تیروئید را احساس کند، مقدار آن را با هورمون خاص خود تنظیم می‌کند که هورمون محرک تیروئید (TSH) نامیده می‌شود. TSH به تیروئید ارسال می‌شود و به تیروئید می‌گوید که چه کاری باید انجام شود تا بدن به حالت طبیعی بازگردد.
تنظیم میزان انرژی و دمای بدن، اثرگذاری روی تکامل عصبی و جسمی، کمک به عملکرد طبیعی مغز و سیستم عصبی، تنظیم واکنش بدن در شرایط استرس‌زا، کنترل اشتها از جمله وظایف غده تیروئید است، البته مهم‌ترین وظیفه آن کنترل متابولیسم بدن بوده، متابولیسم فرایندی است که غذایی که به بدن وارد شده به انرژی تبدیل می‌شود،. این انرژی به منظور کمک به عملکرد صحیح سیستم‌های بدن در سرتاسر آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.
وجود اختلال و مشکل در غده تیروئید و عملکرد آن باعث ایجاد اختلال در عملکرد تمام سلول‌های بدن می‌شود، زیرا این غده به‌واسطه هورمون‌هایی که تولید می‌کند بر تمام فرایندهای متابولیک بدن اثر می‌گذارد. دامنه اختلالات تیروئید می‌تواند از ابتلای فرد به یک گواتر کوچک و بی‌خطر (بزرگ‌شدن غده تیروئید در اثر کمبود ید) و بدون نیاز به درمان تا ابتلاء به سرطان‌هایی که عاملی تهدیدگر برای ادامه حیات به حساب می‌آید، متفاوت باشد و شایع‌ترین مشکل آن تولید غیرطبیعی هورمون‌های تیروئید است. ترشح بیش‌از حد این هورمون‌ها منجر به پرکاری و تولید ناکافی آن‌ها باعث کم‌کاری تیروئید می‌شود.
سرطان تیروئید شایع‌ترین سرطان غدد درون‌ریز در جهان بوده و شیوع این بیماری با میزان جذب ید مرتبط است، این در حالی است که در سال‌های گذشته ایران به عنوان یکی از مناطق فقیر از نظر میزان ید دریافتی محسوب می‌شد.
متخصصان غدد و متابولیسم، غده تیروئید را محل غیر شایعی برای بروز سرطان می‌دانند و عنوان می‌کنند، سرطان تیروئید تنها 0.6 درصد سرطان‌های زنان و 1.6 درصد کل سرطان‌های بدن در مردان را شامل می‌شود. سرطان تیروئید می‌تواند در هر سنی بروز کند، همچنین شیوع این سرطان در زنان بیشتر از مردان است و خطر بروز سرطان تیروئید در زنان با سنین پایین‌تر نسبت به مردان بیشتر بوده، به طوری که در زنان حداکثر خطر بروز این بیماری در سنین 40 تا 50 سالگی است، در حالی که در مردان بین سنین 60 تا 70 سالگی رخ می‌دهد.
علت نهایی سرطان تیروئید مشخص نیست، اما بعضی تغییرات در ژن‌های سلول‌های فولیکولی تیروئید می‌توانند زمینه بروز سرطان‌های غده تیروئید را ایجاد کنند. بافت سرطانی تیروئید برعکس بافت طبیعی، هیچ هورمونی نمی‌سازد و هیچ علائمی از پرکاری یا کم‌کاری غده تیروئید مشاهده نمی‌شود، به‌تدریج رشد بافت سرطانی باعث بروز توده‌ای در ناحیه جلوی گردن شده که به طور اتفاقی توسط بیمار یا پزشک معالج کشف می‌شود.
در مراحل پیشرفته بیماری با گسترش سرطان، بیمار دچار درگیری ریه، استخوان‌ها، مغز و کبد می‌شود و با اختلال عملکرد عضوهای مبتلا از جمله درد و شکستگی استخوان و تنگی نفس مراجعه می‌کند. تنها عامل شناخته شده اکتسابی ایجاد کننده سرطان تیروئید رادیاسیون یونیزان است، برای پیشگیری از بروز این سرطان اجتناب از دریافت مقدار زیاد اشعه یونیزان به خصوص در دوران کودکی و نوجوانی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. تشخیص در مراحل اولیه سرطان تیروئید و درمان مناسب آن، در بقای بیمار نقش عمده‌ای دارد.
سرطان تیروئید در اصفهان جزو سرطان‌های شایع نیست مهرداد زینلیان، معاون فنی مرکز بهداشت استان اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا، اظهار می‌کند: بعضی سرطان‌ها ممکن است در استان اصفهان نسبت به سایر سرطان‌ها شیوع بیشتری داشته باشد، بر اساس آمار منتشر شده استان اصفهان جزو استان‌های رده بالا نسبت به شیوع برخی سرطان‌ها مانند سرطان روده بزرگ و مثانه به ویژه میان مردان است.
وی با بیان اینکه سرطان تیروئید در استان اصفهان جزو سرطان‌های شایع نیست، می‌افزاید: اینکه گفته می‌شود استان اصفهان پیشتاز سرطان تیروئید است شایعه‌ای بیش نیست، اما زمانی که شیوع سرطان افزایش می‌یابد به طور طبیعی بر میزان بروز سرطان روی بخش‌های مختلف بدن تأثیرگذار است.
معاون فنی مرکز بهداشت استان اصفهان تصریح می‌کند: در مجموع حدود شش درصد از سرطان‌های استان اصفهان را سرطان تیروئید شامل می‌شود، همچنین سرطان تیروئید رتبه هفتم سرطان‌ها به لحاظ شیوع در استان به خود اختصاص داده است.
وی تصریح می‌کند: سرطان تیروئید در زنان، فراوانی بیشتری نسبت به مردان دارد و دومین سرطان شایع در زنان استان اصفهان است، سرطان تیروئید در کشور رتبه هشتم بروز در کل جمعیت و رتبه سوم میان زنان را دارد.
کاهش اختلالات ناشی از کمبود یُد زینلیان اضافه می‌کند: در سال‌های گذشته استفاده از نمک‌های یُددار مورد تاکید قرار گرفته است، از این رو بیشتر خانواده‌ها به استفاده از نمک یددار روی آوردند که به نظر می‌رسد اختلالات ناشی از کمبود یُد کمتر شده است.
وی ادامه می‌دهد: از آن جایی که آلاینده‌های زیست‌محیطی افزایش یافته و در اصفهان وضعیت بدتری نسبت به سایر استان‌ها به لحاظ میزان آلایندگی وجود دارد، از این رو تولد نوزادان نارس نیز نسبت به گذشته افزایش یافته است، همچنین آلایندگی‌های زیست‌محیطی بر کم‌کاری مادرزادی تیروئید تأثیرگذار بوده است.
معاون فنی مرکز بهداشت استان اصفهان با بیان اینکه نرخ کم‌کاری مادرزادی تیروئید نسبت به گذشته افزایش یافته که علت اصلی آن افزایش میزان بروز نوزادان نارس است، می‌گوید: اما این موضوع ارتباطی با سرطان تیروئید ندارد، زیرا بعضی از عوامل مانند مسائل زیست‌محیطی در اصفهان به نسبت گذشته شرایط بدتری دارد که بر نرخ بروز سرطان تأثیرگذار است.
عوامل زیست‌محیطی زمینه‌ساز بروز کم‌کاری مادرزادی تیروئید وی می‌افزاید: به طور کلی استان اصفهان به لحاظ بروز و شیوع سرطان جزو استان‌هایی است که در بالاترین رتبه قرار دارد، یعنی به لحاظ میزان و بروز سرطان در ردیف استان‌های با شیوع بالا است، زیرا در استان اصفهان و استان‌های مشابه وجود آلاینده‌های زیست‌محیطی بر نرخ سرطان تأثیرگذار است.
زینلیان ادامه می‌دهد: بیشتر موارد مشابه با آلاینده‌های زیست محیطی، اثر فزاینده در ایجاد سرطان داشته و به عنوان عامل خطر محسوب می‌شود، از این رو شیوع انواع سرطان را در استان اصفهان شاهد هستیم که ممکن است در استان‌های دیگر کمرنگ‌تر باشد.
وی با بیان اینکه عوامل خطری مانند سبک زندگی ناسالم و کم‌تحرکی ارتباط مستقیمی با ایجاد سرطان دارد، تصریح می‌کند: چاقی و اضافه وزن، مصرف دخانیات از نوع قلیان به ویژه میان زنان نسبت به گذشته افزایش یافته است، بر اساس تحقیقات قلیان خطر ابتلاء به سرطان را بیشتر از سیگار افزایش می‌دهد.
معاون فنی مرکز بهداشت استان اصفهان اضافه می‌کند: در حال حاضر عادت غذایی نادرست و گرایش به سمت غذاهای پرکالری و انواع فست‌فود به ویژه میان جوانان و نوجوانان را شاهد هستیم که می‌تواند خطر سرطان را افزایش دهد، بنابراین از این جهت استان اصفهان در ردیف استان‌های پر شیوع از نظر انواع سرطان قرار دارد.
 

لینک کوتاه:
https://www.payamesepahan.ir/Fa/News/395901/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

ساماندهی املاک بنیاد شهید و امور ایثارگران را در سراسر کشور آغاز کردیم

بتن‌ریزی و خاک‌برداری امروز در شهر اصفهان ممنوع است

10 درصد تنها سهم معلولان استان اصفهان از مناسب سازی

2 فوتی و 10 مصدوم در تصادفات جاده‌ای اصفهان

دل با لپ تاپ های 2024 برای بزرگان صنعت خط و نشان می‌کشد

اقدامات تیم سلامت مرکز بهداشت کیش در مبارزه با پشه آئدس

کیش؛ پایتخت یادواره‌ی شهدای غواص/ میزبانی جزیره‌ی زیبای کیش از دومین کنگره ملی شهدای غواص

جزئیات جدید از فوت یک کودک در بیمارستان خبرساز تهران

بازداشت 11 مسئول به اتهام همکاری در قاچاق سوخت

نرخ‌گذاری تاکسی‌های اینترنتی به مدیریت شهری واگذار شود/ قیمت‌گذاری نیاز به قانون مجلس ندارد

افزایش 60درصدی مسمومیت ناشی از گاز مونوکسیدکربن کربن نسبت به مدت مشابه سال گذشته

نشست مسوولان تشکل‌های ایثارگری با معاون مددکاری و مشارکت‌های مردمی بنیاد

هوای اصفهان برای عموم شهروندان ناسالم است/ شاخص 167

بتن‌ریزی و خاک‌برداری در شهر اصفهان ممنوع است

گشتی در گلستان شهدای اصفهان؛ از قطعه یوسف تا بقعه‌ای که تخریب شد

کاشت گونه‌های مقاوم به خشکی در معابر اصلی شهر اصفهان

بهترین شرکت اسباب کشی اصفهان

بیش از هزار مورد بازرسی از اصناف مهاباد صورت گرفت

تشکیل کارگروه‌های تخصصی حل مسئله گامی در بررسی عالمانه مسائل استان

برنامه سینماهای اصفهان امروز شنبه 11 آذر + جدول فیلم و قیمت بلیت

مرد 38 ساله بر اثر گازگرفتگی در اصفهان جان باخت

راهکار جدید شهرداری اصفهان برای کاهش آلودگی هوا/ حمل‌ونقل معلولان با ون اختصاصی

دو خط کتاب/ از موقعیت های پیش آمده بهره ببر

سرمقاله وطن امروز/ کیسینجر علیه کیسینجر!

سرمقاله فرهیختگان/ چه کسی پیروز شد؟

پرویز ثابتی به دنبال چیست؟

شهید مجید شهریاری افتخار ملت ایران است

گوگل برای حفظ اخبار در نتایج جستجوی اینترنتی با کانادا موافقت کرد

سرمقاله خراسان/ کیسینجر و جمهوری اسلامی

سرمقاله کیهان/ بزن که خوب می‌زنی!

آمادگی شهرداری منطقه 3 برای بارش‌های زمستانی؛ جوانی: در برف‌روبی از 150 دستگاه و 1000 تن شن استفاده می‌کنیم

آمادگی شهرداری منطقه 3 تهران برای بارش‌های زمستانی؛ جوانی: در برف‌روبی منطقه از 150 دستگاه و 1000 تن شن استفاده می‌کنیم

بازنگری برنامه 1405 اصفهان با روش CLA / معاونت برنامه‌ریزی سیاست‌گذار پروژه‌های شهرداری

فراخوان پردیس هنر اصفهان برای حمایت از تولید آثار نمایشی کودک و نوجوان

داستانک/ دل صاف چوپان

ناسا و IBM یک مدل هوش مصنوعی در زمینه آب‌و‌هوا و اقلیم می‌سازند

آمریکا می‌داند که مزاحمت علیه ایران برایش بسیار پرهزینه خواهد بود

دلار تا پایان به چه عددی می‌رسد؟

بازنگری برنامه 1405 اصفهان با روش LCA / معاونت برنامه‌ریزی سیاست‌گذار پروژه‌های شهرداری

7 هزار واحد مسکن روستایی در مهاباد مقاوم‌سازی شد

برتری طلایی‌پوشان در لیگ برتر تیراندازی

تکواندوکار اصفهانی سهمیه پارالمپیک پاریس را کسب کرد

شهرنگار| تکمیل پروژه خاک خورده 18ساله، در یک‌سال

شهرنگار| پادزهر مدیریت شهری برای آلودگی هوا چیست؟

راهبرد مدیریت شهری تمرکز بر توسعه حمل‌ونقل عمومی

هشدار روزنامه شرق درباره تحریم انتخابات: اگر مردم پای صندوق رای نیایند نتیجه اش می شود همین مجلسی که هست و همین دولتی که هست

هکرها اطلاعات کتابخانه بریتانیا را برای باج‌گیری به سرقت بردند

وضع معیشتی مردم در دولت رئیسی بدتر شد / واردات خودروهای کارکرده خارجی اشتباه محض بود / کمبود مسکن نداریم، بورس‌بازی داریم / ایده تخصیص بنزین به کدملی، مبتذل است / به‌جای خودرو، باید از چین اتوبوس وارد کنیم / افزایش سن بازنشستگی، صندوق‌ها را نجات نمی‌دهد

تغییر دهک به صدک! / تاثیر تغییر معیار پرداخت یارانه‌ها چیست؟

دانشگاه‌ها و مدارس اصفهان غیرحضوری شد