پیام سپاهان

آخرين مطالب

علت اصلی بروز سرطان تیروئید چیست؟ علمي

علت اصلی بروز سرطان تیروئید چیست؟
  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - سرطان تیروئید شایع‌ترین سرطان غدد درون‌ریز که شیوع آن با میزان جذب ید مرتبط بوده، این در حالی است که سرطان تیروئید در زنان فراوانی بیشتری نسبت به مردان دارد و دومین سرطان شایع در زنان استان اصفهان است، سرطان تیروئید در کشور رتبه هشتم بروز در کل جمعیت و رتبه سوم میان زنان را دارد.
به گزارش خبرنگار ایمنا، تیروئید، غده پروانه‌ای شکل و بزرگ‌ترین غده درون‌ریز بدن است که در جلوی گلو و در قسمت عرضی حنجره و بالای نای قرار دارد و وظایف حیاتی و بسیار مهمی را در بدن ایفا می‌کند.
  هورمون‌های تولیدی این غده تیروکسین، تری‌یودوتیرونین و یودوتیرونین‌وارون نام دارد که به درون خون ترشح می‌شود و وظیفه کنترل‌کننده سوخت‌وساز بدن را دارد، همچنین نقش اساسی در عملکرد طبیعی تمام سلول‌های بدن ایفا می‌کند.
عملکرد تیروئید و میزان هورمون‌های آن در جریان خون تحت نظارت و کنترل هیپوفیز انجام می‌گیرد که در مرکز جمجمه و زیر مغز قرار دارد، هنگامی که غده هیپوفیز کمبود یا ازدیاد هورمون‌های تیروئید را احساس کند، مقدار آن را با هورمون خاص خود تنظیم می‌کند که هورمون محرک تیروئید (TSH) نامیده می‌شود. TSH به تیروئید ارسال می‌شود و به تیروئید می‌گوید که چه کاری باید انجام شود تا بدن به حالت طبیعی بازگردد.
تنظیم میزان انرژی و دمای بدن، اثرگذاری روی تکامل عصبی و جسمی، کمک به عملکرد طبیعی مغز و سیستم عصبی، تنظیم واکنش بدن در شرایط استرس‌زا، کنترل اشتها از جمله وظایف غده تیروئید است، البته مهم‌ترین وظیفه آن کنترل متابولیسم بدن بوده، متابولیسم فرایندی است که غذایی که به بدن وارد شده به انرژی تبدیل می‌شود،. این انرژی به منظور کمک به عملکرد صحیح سیستم‌های بدن در سرتاسر آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.
وجود اختلال و مشکل در غده تیروئید و عملکرد آن باعث ایجاد اختلال در عملکرد تمام سلول‌های بدن می‌شود، زیرا این غده به‌واسطه هورمون‌هایی که تولید می‌کند بر تمام فرایندهای متابولیک بدن اثر می‌گذارد. دامنه اختلالات تیروئید می‌تواند از ابتلای فرد به یک گواتر کوچک و بی‌خطر (بزرگ‌شدن غده تیروئید در اثر کمبود ید) و بدون نیاز به درمان تا ابتلاء به سرطان‌هایی که عاملی تهدیدگر برای ادامه حیات به حساب می‌آید، متفاوت باشد و شایع‌ترین مشکل آن تولید غیرطبیعی هورمون‌های تیروئید است. ترشح بیش‌از حد این هورمون‌ها منجر به پرکاری و تولید ناکافی آن‌ها باعث کم‌کاری تیروئید می‌شود.
سرطان تیروئید شایع‌ترین سرطان غدد درون‌ریز در جهان بوده و شیوع این بیماری با میزان جذب ید مرتبط است، این در حالی است که در سال‌های گذشته ایران به عنوان یکی از مناطق فقیر از نظر میزان ید دریافتی محسوب می‌شد.
متخصصان غدد و متابولیسم، غده تیروئید را محل غیر شایعی برای بروز سرطان می‌دانند و عنوان می‌کنند، سرطان تیروئید تنها 0.6 درصد سرطان‌های زنان و 1.6 درصد کل سرطان‌های بدن در مردان را شامل می‌شود. سرطان تیروئید می‌تواند در هر سنی بروز کند، همچنین شیوع این سرطان در زنان بیشتر از مردان است و خطر بروز سرطان تیروئید در زنان با سنین پایین‌تر نسبت به مردان بیشتر بوده، به طوری که در زنان حداکثر خطر بروز این بیماری در سنین 40 تا 50 سالگی است، در حالی که در مردان بین سنین 60 تا 70 سالگی رخ می‌دهد.
علت نهایی سرطان تیروئید مشخص نیست، اما بعضی تغییرات در ژن‌های سلول‌های فولیکولی تیروئید می‌توانند زمینه بروز سرطان‌های غده تیروئید را ایجاد کنند. بافت سرطانی تیروئید برعکس بافت طبیعی، هیچ هورمونی نمی‌سازد و هیچ علائمی از پرکاری یا کم‌کاری غده تیروئید مشاهده نمی‌شود، به‌تدریج رشد بافت سرطانی باعث بروز توده‌ای در ناحیه جلوی گردن شده که به طور اتفاقی توسط بیمار یا پزشک معالج کشف می‌شود.
در مراحل پیشرفته بیماری با گسترش سرطان، بیمار دچار درگیری ریه، استخوان‌ها، مغز و کبد می‌شود و با اختلال عملکرد عضوهای مبتلا از جمله درد و شکستگی استخوان و تنگی نفس مراجعه می‌کند. تنها عامل شناخته شده اکتسابی ایجاد کننده سرطان تیروئید رادیاسیون یونیزان است، برای پیشگیری از بروز این سرطان اجتناب از دریافت مقدار زیاد اشعه یونیزان به خصوص در دوران کودکی و نوجوانی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. تشخیص در مراحل اولیه سرطان تیروئید و درمان مناسب آن، در بقای بیمار نقش عمده‌ای دارد.
سرطان تیروئید در اصفهان جزو سرطان‌های شایع نیست مهرداد زینلیان، معاون فنی مرکز بهداشت استان اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا، اظهار می‌کند: بعضی سرطان‌ها ممکن است در استان اصفهان نسبت به سایر سرطان‌ها شیوع بیشتری داشته باشد، بر اساس آمار منتشر شده استان اصفهان جزو استان‌های رده بالا نسبت به شیوع برخی سرطان‌ها مانند سرطان روده بزرگ و مثانه به ویژه میان مردان است.
وی با بیان اینکه سرطان تیروئید در استان اصفهان جزو سرطان‌های شایع نیست، می‌افزاید: اینکه گفته می‌شود استان اصفهان پیشتاز سرطان تیروئید است شایعه‌ای بیش نیست، اما زمانی که شیوع سرطان افزایش می‌یابد به طور طبیعی بر میزان بروز سرطان روی بخش‌های مختلف بدن تأثیرگذار است.
معاون فنی مرکز بهداشت استان اصفهان تصریح می‌کند: در مجموع حدود شش درصد از سرطان‌های استان اصفهان را سرطان تیروئید شامل می‌شود، همچنین سرطان تیروئید رتبه هفتم سرطان‌ها به لحاظ شیوع در استان به خود اختصاص داده است.
وی تصریح می‌کند: سرطان تیروئید در زنان، فراوانی بیشتری نسبت به مردان دارد و دومین سرطان شایع در زنان استان اصفهان است، سرطان تیروئید در کشور رتبه هشتم بروز در کل جمعیت و رتبه سوم میان زنان را دارد.
کاهش اختلالات ناشی از کمبود یُد زینلیان اضافه می‌کند: در سال‌های گذشته استفاده از نمک‌های یُددار مورد تاکید قرار گرفته است، از این رو بیشتر خانواده‌ها به استفاده از نمک یددار روی آوردند که به نظر می‌رسد اختلالات ناشی از کمبود یُد کمتر شده است.
وی ادامه می‌دهد: از آن جایی که آلاینده‌های زیست‌محیطی افزایش یافته و در اصفهان وضعیت بدتری نسبت به سایر استان‌ها به لحاظ میزان آلایندگی وجود دارد، از این رو تولد نوزادان نارس نیز نسبت به گذشته افزایش یافته است، همچنین آلایندگی‌های زیست‌محیطی بر کم‌کاری مادرزادی تیروئید تأثیرگذار بوده است.
معاون فنی مرکز بهداشت استان اصفهان با بیان اینکه نرخ کم‌کاری مادرزادی تیروئید نسبت به گذشته افزایش یافته که علت اصلی آن افزایش میزان بروز نوزادان نارس است، می‌گوید: اما این موضوع ارتباطی با سرطان تیروئید ندارد، زیرا بعضی از عوامل مانند مسائل زیست‌محیطی در اصفهان به نسبت گذشته شرایط بدتری دارد که بر نرخ بروز سرطان تأثیرگذار است.
عوامل زیست‌محیطی زمینه‌ساز بروز کم‌کاری مادرزادی تیروئید وی می‌افزاید: به طور کلی استان اصفهان به لحاظ بروز و شیوع سرطان جزو استان‌هایی است که در بالاترین رتبه قرار دارد، یعنی به لحاظ میزان و بروز سرطان در ردیف استان‌های با شیوع بالا است، زیرا در استان اصفهان و استان‌های مشابه وجود آلاینده‌های زیست‌محیطی بر نرخ سرطان تأثیرگذار است.
زینلیان ادامه می‌دهد: بیشتر موارد مشابه با آلاینده‌های زیست محیطی، اثر فزاینده در ایجاد سرطان داشته و به عنوان عامل خطر محسوب می‌شود، از این رو شیوع انواع سرطان را در استان اصفهان شاهد هستیم که ممکن است در استان‌های دیگر کمرنگ‌تر باشد.
وی با بیان اینکه عوامل خطری مانند سبک زندگی ناسالم و کم‌تحرکی ارتباط مستقیمی با ایجاد سرطان دارد، تصریح می‌کند: چاقی و اضافه وزن، مصرف دخانیات از نوع قلیان به ویژه میان زنان نسبت به گذشته افزایش یافته است، بر اساس تحقیقات قلیان خطر ابتلاء به سرطان را بیشتر از سیگار افزایش می‌دهد.
معاون فنی مرکز بهداشت استان اصفهان اضافه می‌کند: در حال حاضر عادت غذایی نادرست و گرایش به سمت غذاهای پرکالری و انواع فست‌فود به ویژه میان جوانان و نوجوانان را شاهد هستیم که می‌تواند خطر سرطان را افزایش دهد، بنابراین از این جهت استان اصفهان در ردیف استان‌های پر شیوع از نظر انواع سرطان قرار دارد.
 

لینک کوتاه:
https://www.payamesepahan.ir/Fa/News/395901/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

مخالفت امارات با حمله پهپادی اصفهان

مخالفت با عرضه خودرو در بورس بدون در نظر گرفتن بازار سرمایه

آغاز صدور احکام رتبه بندی معلمان بزودی

کشف و ضبط بیش از 6 هزار میلیارد کالای قاچاق در اصفهان

واکنش مقام ارشد اماراتی درباره حمله ناکام پهپادی در اصفهان | مشکلات منطقه پیچیده است اما ...

پیروزی گیتی پسند بر پاس گرگان

روایت خبرگزاری دولت از جزئیات حمله شب گذشته اصفهان

آغاز مسابقات هندبال نوجوانان باشگاه‌های کشور در اصفهان

روایت خبرگزاری دولت از جزئیات حمله شب گذشته اصفهان / 3 فروند ریزپرنده از نوع پیشرفته استفاده شده است

بهترین بسکتبالیست ایرانی سوپرلیگ غرب آسیا

12 بهمن ماه؛ زمان برگزاری مجدد انتخابات کمیسیون‌های سه گانه فدراسیون کاراته

حضور نوجوانان اصفهانی در اردوی تیم ملی

معرفی سیمرغ‌داران فارابی در فجر چهل و یکم

اخلاص در عمل مسئولان لازمه پیشرفت اهداف انقلاب

استماع گزارش سردار رادان درباره حادثه سفارت آذربایجان/ کمیته‌ای از کمیسیون امنیت ملی به اصفهان اعزام می‌شود

حضور 2 گروه فوریت‌های پزشکی مهاباد در منطقه زلزله‌زده خوی

حمله به مرکز نظامی اصفهان ارزش نظامی و اطلاعاتی ویژه‌ای نداشت

استماع گزارش سردار رادان درباره حادثه سفارت آذربایجان در کمیسیون امنیت مجلس/ کمیته‌ای از کمیسیون امنیت ملی به اصفهان اعزام می‌شود

حمله به مرکز نظامی اصفهان فاقد ارزش نظامی و اطلاعاتی بود

بدهی 100 میلیاردی ادارات و صنعت‌ به گاز اردستان

سعید عقیلی: امیدوارم با این روند راهی پلی‌آف شویم/ میزبان هواداران واقعی بودیم+ فیلم

بهره برداری از زیرگذر دوم شهرک صنعتی تا 4 ماه آینده

کمیته‌ای از سوی کمیسیون امنیت ملی مجلس به اصفهان اعزام خواهد شد

حجت‌الاسلام میرزایی: رد پای صهیونیست‌ها در حملات پهپادی دیشب اصفهان دیده می‌شود

رد پای صهیونیست‌ها در حملات پهپادی دیشب اصفهان دیده می‌شود

آماده‌باش تیم‌های امدادی اصفهان برای کمک به زلزله‌زدگان خوی

قدردانی از موکب‎داران اربعین در یزد

صدور سند بیش از چهار هزار و 800 هکتار از اراضی کاشان

اخبار سیاسی 9بهمن؛ جزییات حلمه پهپادی در اصفهان

عملیات ناموفق پهپادی در اصفهان، شایعه سازی در تبریز و کرج و همدان

کشتی فرنگی باشگاه های جهان| سپاهان میزبان شد/ بازدید فدراسیون از امکانات زردها

فعالیت عادی در کارگاه وزارت دفاع در اصفهان

استفاده از خودروهای ون در مسیرهای نامناسب برای تردد اتوبوس

ظرفیت استان اصفهان در بیش از 20 حوزه تخصصی فناوری

حمله پهپادی به اصفهان کار صهیونیست‌ها بود

جزئیات تازه از حمله به صنایع وزارت دفاع در اصفهان

جزییات تازه از حمله ناموفق به کارگاه وزارت دفاع در اصفهان

اعزام کمیته‌ای از کمیسیون امنیت ملی مجلس به اصفهان

ضرورت تعیین دامنه نوسان برای سکه‌های بورسی/ عرضه در قیمت‌های پیشنهادی غیرمتعارف متوقف شود

شدت بارش‌ها در شمال غرب کشور از پایان هفته کاهش می‌یابد

کمیته‌ای برای بررسی حادثه شب گذشته به اصفهان می‌رود

تجلیل از برترین‌های کانون پرورش فکری کودکان در مهاباد

نرخ‌ خدمات مختلف شهرداری اصفهان برای سال 1402 تصویب شد

فیلم/ رد پای اسرائیل در حملات پهپادی دیشب اصفهان

حیازدایی با نمایش عشق محارم در سریال «بی‌گناه» فیلیمو کلید خورد؟

حمله به مرکز دفاعی اصفهان بی‌پاسخ نمی‌ماند

حمله پهپادی اسرائیل به مراکز دفاعی ایران/وال‌استریت‌ژورنال: واشنگتن و تل‌آویو به دنبال راه‌های جدید برای مقابله با برنامه هسته‌ای و نظامی ایران هستند

وال‌استریت‌ژورنال رژیم صهیونیستی را مسئول حمله ناموفق در اصفهان دانست

عامل حمله ناموفق در اصفهان معرفی شد ؛ اسرائیل یا آمریکا؟ | حمله پهپادی مخفیانه به یک مرکز دفاعی در ایران انجام شد!

نمایندگان اصفهان: حمله به مرکز نظامی ارزش ویژه‌ای نداشت/ کار اسرائیل بود