پیام سپاهان

آخرين مطالب

حدادعادل: آمار تخلفات در پاسداشت زبان فارسی بالا است فرهنگي

حدادعادل: آمار تخلفات در پاسداشت زبان فارسی بالا است
  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - ایرنا / رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی با تاکید بر اینکه آمار تخلفات در شهر بیش از آماری است که نیروی انتظامی ارائه می‌دهد، گفت: نیروی انتظامی می‌تواند به افراد متخلف چند دوره اخطار دهد و اگر تغییری ایجاد نشد، فروشگاه را تعطیل کند.
نشست شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی سه‌شنبه چهارم بهمن‌ماه 1401 در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزارشد. در این نشست محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، غلامعلی حدادعادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، یاسر احمدوند معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمود شالویی دبیر شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی و معاونان دستگاه‌ها و نمایندگان شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی حضور داشتند.
غلامعلی حدادعادل با بیان اینکه وضعیت توجه به زبان فارسی خوب نیست، به بالا بودن آمار تخلفات در پاسداشت زبان فارسی اشاره کرد و گفت: آمار تخلفات در شهر بیش از آماری است که نیروی انتظامی ارائه می‌دهد. در بالای شهر که سرمایه‌گذاری کلان انجام می‌شود، از زبان و خط فارسی استفاده نمی‌شود. این در حالی است که نیروی انتظامی می‌تواند به افراد متخلف چند دوره اخطار دهد و اگر تغییری ایجاد نشد، فروشگاه را تعطیل کند.
رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی با اشاره به تغییراتی که در رعایت پاسداست زبان فارسی در تبلیغات شهری به وجود آمده‌است، گفت: در به کار بردن عبارت انگلیسی در تبلیغات تجدید نظر شد، اما هنوز تخلفاتی وجود دارد که باید به نیروی انتظامی گزارش داده‌شود.
او با بیان اینکه شکسته‌نویسی در اصل مساله خطرناکی نیست، ادامه داد: باید توجه شود که از زبان محاوره به عنوان زبان معیار استفاده نشود. باید مرز بین زبان محاوره و زبان معیار حفظ شود، زیرا هر شهر و منطقه یک گویش دارند و زبان محاوره شهرهای مختلف، متفاوت است. رواج زبان شکسته امری است که باید مراقب بود از حدی بیشتر توسعه پیدا نکند.
باید توجه شود که از زبان محاوره به عنوان زبان معیار استفاده نشود. باید مرز بین زبان محاوره و زبان معیار حفظ شود
حدادعادل با تاکید بر اینکه تصمیم‌هایی که گرفته می‌شود باید ضمانت اجرایی داشته باشند، ادامه داد: برخی به درستی تاکید دارند که باید کار فرهنگی انجام شود، اما نمی‌توان به این دلیل که کار فرهنگی انجام نشده، اقدامات را رها کرد. اگر عشق به وطن رشد کند، افراد به طور طبیعی این کار را نمی‌کنند، اما اگر انگیزه‌های اقتصادی موجب این ناهنجاری‌ها شده‌است، باید با آن برخورد شود. هیچ دستگاهی نباید به این دلیل که بخش‌های دیگر کار را به درستی انجام ندادند، اقدام نکنند.
برگزاری منظم شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی
محمود شالویی نیز در مقدمه این نشست به چند نکته اشاره کرد و گفت: از ابتدای آغاز به کار دولت جدید چهار جلسه شورای هماهنگی و هفت جلسه برای کارگروه دائمی شورای پاسداشت زبان فارسی برگزار شده است.
دبیر شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی ادامه داد: برخی از مجموعه‌ها به خصوص واحدهای تولیدی هم در کارگروه‌ها دعوت شدند تا به تدریج درباره ماده واحده‌هایی که در شورا معین شد، اصلاح انجام شود.
تبلیغ فرهنگی نسبت به سال گذشته دو برابر شد
رضا صیادی در ابتدای سخنانش به برخی از فعالیت‌های سازمان زیباسازی شهرداری تهران اشاره کرد و ادامه داد: پاسداشت زبان فارسی در تبلیغات شهری، نصب مجسمه‌های بزرگان زبان فارسی در کریمخان، نصب سازه‌های فارسی با رویکرد کتاب، نظارت دقیق بر اجرای قوانین در حوزه اصناف و برخی از اقدامات در ماه‌های اخیر توسط این سازمان انجام شد.
مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری تهران با اشاره به اینکه در ماه‌های اخیر 1260 تبلیغ فرهنگی در سطح شهرها انجام شده‌است، گفت: این آمار نسبت به سال‌های گذشته دو برابر بیشتر شده‌است و سعی شد سلایق مختلف پوشش داده شود.
برای نخستین بار فعالیتی تحت عنوان دیده‌بان فرهنگ و هنر آغاز شده‌است
محمد خراسانی‌زاده با اعلام اینکه برای نخستین بار فعالیتی تحت عنوان دیده‌بان فرهنگ و هنر آغاز شده‌است، گفت: قوانینی که در حوزه‌های مختلف تصویب می‌شود، باید به صورت شفاف باشند تا بدانیم که چه اقداماتی باید انجام شود.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران ادامه داد: اگر مقررات شفاف باشند پلیس اماکن هم می‌تواند اقدام کند. همچنین باید استثناها مشخص شود. از طرفی کلیه قوانین باید به تابلوسازها ابلاغ شود.
باید روی حرکت‌های پیشگیرانه تمرکز بیشتری وجود داشته باشد
هوشیار فقیهی با تاکید بر اینکه زبان فارسی می‌تواند در ماندگاری ایران تاثیر زیادی داشته باشد، افزود: فرهنگ عمومی می‌تواند بزرگترین داشته ما در ایران باشد و به همین دلیل اهمیت بسیار دارد. فکر می‌کنم غفلت کردیم و دچار خسران شدیم. باید روی حرکت‌های پیشگیرانه تمرکز بیشتری وجود داشته باشد تا این فرهنگ در سطح جامعه به وجود بیاید.
فرهنگ عمومی می‌تواند بزرگترین داشته ما در ایران باشد
دبیرکل اتاق اصناف ایران با بیان اینکه در کشور بیش از سه میلیون واحد صنفی ثبت شده وجود دارد، ادامه داد: برای تمدید پروانه و مجوز کسب نیازمند قانون هستیم. اما در کل فکر می‌کنم راه حلی برای پاسداشت زبان فارسی نیست و حتی قوانینی که اعلام شد تا طبق آن اماکن اخطار دهد و منجر به بسته شدن فروشگاه شود، نمی‌تواند اجرایی شود.
او افزود: در نتیجه جای اینکه برخورد سلبی داشته باشیم و تابلو فروشگاه را پایین بکشیم، باید تمرکز بر این داشته باشیم تا کسی که تابلو را طراحی می‌کند اعتقاد نداشته باشد که باید از زبانی غیر از فارسی استفاده کند.
جنبه‌های انگیزشی از اهمیت بسیار برخوردار است
شهاب جنابی با بیان اینکه وزارت صمت توجه زیادی به پاسداشت زبان فارسی دارد، ادامه داد: در قالب وزارتخانه می‌توانیم الزاماتی تهیه کنیم که شرکت‌ها آنها را انجام دهند.
مشاور وزیر و مدیرکل حوزه وزارتی وزارت صمت گفت: در حوزه اصناف هیات نظارت باید این مسائل را دنبال کند و جنبه‌های انگیزشی هم برای ما از اهمیت بسیار برخوردار است.
باید نام واحد صنفی در مجوز درج شود
سرهنگ علی نوروزی با تاکید بر اینکه در قانون مسئولیت چگونگی نظارت به شهرداری واگذار شده‌است، گفت: اگر شهرداری توجه لازم را انجام می‌داد، مشکل تا این اندازه نبود. همکاران در سطح استان‌ها و شهرستان‌ها موظف به انجام هستند.
رئیس پلیس نظارت بر اماکن عمومی ناجا با طرح سوالی ادامه داد: مشخص نیست تابلویی که سال‌ها است نصب شده‌است، پلیس چگونه می‌تواند در آن مساله وارد شود؟ جلوگیری از چه طریق انجام شود؟ حدود 2700 واحد رسته صنفی داریم که 39 رسته از پلیس استعلام می‌شود و در باقی موارد پلیس اطلاعی ندارد.
او ادامه داد: از برکات دولت سیزدهم یکی این بود که کاربرگ‌ها را در یک حوزه جمع کرد، رعایت زبان و نوشتار فارسی در درگاه مجوز کسب و کار مشخص شده است و همه ملزم به انجام آن هستند. در صدور مجوز نام واحد صنفی درج نشده است اما باید درج شود.
هیچگونه نظارتی بر تبلیغات در فضای مجازی نیست
عباس محمدیان فرهنگسازی را یک قسمت تبلیغات دانست و ادامه داد: فیلتر آخر بحث تعیین محتوای تبلیغات است. باید در دبیرخانه کارگروه فرهنگی تشکیل شود تا افراد دلیل اقدامات را بدانند.
مدیرکل دفتر تبلیغات و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: مساله دیگر تبلیغات در فضای مجازی است که هیچگونه نظارتی بر آن نیست.
صدا و سیما مرجع اعطای مجوز پخش تبلیغات نیست
آسیه زارعی با بیان اینکه در پخش تبلیغات، صدا و سیما مرجع اعطای مجوز نیست، گفت: این موارد به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یا ثبت اسناد و املاک بر می‌گردد. باید بررسی شود مجوز بسته‌بندی را چه کسی به صاحب کالا و تبلیغات داده‌است.
مدیرکل مهندسی و مدیریت پیام صدا و سیمای جمهوری اسلامی افزود: هنوز متولی نهایی فضای مجازی مشخص نشده و اگر مشخص شود ساترا متولی این بخش است، پاسخگو خواهد بود.

لینک کوتاه:
https://www.payamesepahan.ir/Fa/News/395836/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

مخالفت امارات با حمله پهپادی اصفهان

مخالفت با عرضه خودرو در بورس بدون در نظر گرفتن بازار سرمایه

آغاز صدور احکام رتبه بندی معلمان بزودی

کشف و ضبط بیش از 6 هزار میلیارد کالای قاچاق در اصفهان

واکنش مقام ارشد اماراتی درباره حمله ناکام پهپادی در اصفهان | مشکلات منطقه پیچیده است اما ...

پیروزی گیتی پسند بر پاس گرگان

روایت خبرگزاری دولت از جزئیات حمله شب گذشته اصفهان

آغاز مسابقات هندبال نوجوانان باشگاه‌های کشور در اصفهان

روایت خبرگزاری دولت از جزئیات حمله شب گذشته اصفهان / 3 فروند ریزپرنده از نوع پیشرفته استفاده شده است

بهترین بسکتبالیست ایرانی سوپرلیگ غرب آسیا

12 بهمن ماه؛ زمان برگزاری مجدد انتخابات کمیسیون‌های سه گانه فدراسیون کاراته

حضور نوجوانان اصفهانی در اردوی تیم ملی

معرفی سیمرغ‌داران فارابی در فجر چهل و یکم

اخلاص در عمل مسئولان لازمه پیشرفت اهداف انقلاب

استماع گزارش سردار رادان درباره حادثه سفارت آذربایجان/ کمیته‌ای از کمیسیون امنیت ملی به اصفهان اعزام می‌شود

حضور 2 گروه فوریت‌های پزشکی مهاباد در منطقه زلزله‌زده خوی

حمله به مرکز نظامی اصفهان ارزش نظامی و اطلاعاتی ویژه‌ای نداشت

استماع گزارش سردار رادان درباره حادثه سفارت آذربایجان در کمیسیون امنیت مجلس/ کمیته‌ای از کمیسیون امنیت ملی به اصفهان اعزام می‌شود

حمله به مرکز نظامی اصفهان فاقد ارزش نظامی و اطلاعاتی بود

بدهی 100 میلیاردی ادارات و صنعت‌ به گاز اردستان

سعید عقیلی: امیدوارم با این روند راهی پلی‌آف شویم/ میزبان هواداران واقعی بودیم+ فیلم

بهره برداری از زیرگذر دوم شهرک صنعتی تا 4 ماه آینده

کمیته‌ای از سوی کمیسیون امنیت ملی مجلس به اصفهان اعزام خواهد شد

حجت‌الاسلام میرزایی: رد پای صهیونیست‌ها در حملات پهپادی دیشب اصفهان دیده می‌شود

رد پای صهیونیست‌ها در حملات پهپادی دیشب اصفهان دیده می‌شود

آماده‌باش تیم‌های امدادی اصفهان برای کمک به زلزله‌زدگان خوی

قدردانی از موکب‎داران اربعین در یزد

صدور سند بیش از چهار هزار و 800 هکتار از اراضی کاشان

اخبار سیاسی 9بهمن؛ جزییات حلمه پهپادی در اصفهان

عملیات ناموفق پهپادی در اصفهان، شایعه سازی در تبریز و کرج و همدان

کشتی فرنگی باشگاه های جهان| سپاهان میزبان شد/ بازدید فدراسیون از امکانات زردها

فعالیت عادی در کارگاه وزارت دفاع در اصفهان

استفاده از خودروهای ون در مسیرهای نامناسب برای تردد اتوبوس

ظرفیت استان اصفهان در بیش از 20 حوزه تخصصی فناوری

حمله پهپادی به اصفهان کار صهیونیست‌ها بود

جزئیات تازه از حمله به صنایع وزارت دفاع در اصفهان

جزییات تازه از حمله ناموفق به کارگاه وزارت دفاع در اصفهان

اعزام کمیته‌ای از کمیسیون امنیت ملی مجلس به اصفهان

ضرورت تعیین دامنه نوسان برای سکه‌های بورسی/ عرضه در قیمت‌های پیشنهادی غیرمتعارف متوقف شود

شدت بارش‌ها در شمال غرب کشور از پایان هفته کاهش می‌یابد

کمیته‌ای برای بررسی حادثه شب گذشته به اصفهان می‌رود

تجلیل از برترین‌های کانون پرورش فکری کودکان در مهاباد

نرخ‌ خدمات مختلف شهرداری اصفهان برای سال 1402 تصویب شد

فیلم/ رد پای اسرائیل در حملات پهپادی دیشب اصفهان

حیازدایی با نمایش عشق محارم در سریال «بی‌گناه» فیلیمو کلید خورد؟

حمله به مرکز دفاعی اصفهان بی‌پاسخ نمی‌ماند

حمله پهپادی اسرائیل به مراکز دفاعی ایران/وال‌استریت‌ژورنال: واشنگتن و تل‌آویو به دنبال راه‌های جدید برای مقابله با برنامه هسته‌ای و نظامی ایران هستند

وال‌استریت‌ژورنال رژیم صهیونیستی را مسئول حمله ناموفق در اصفهان دانست

عامل حمله ناموفق در اصفهان معرفی شد ؛ اسرائیل یا آمریکا؟ | حمله پهپادی مخفیانه به یک مرکز دفاعی در ایران انجام شد!

نمایندگان اصفهان: حمله به مرکز نظامی ارزش ویژه‌ای نداشت/ کار اسرائیل بود