پیام سپاهان

آخرين مطالب

پرواز دلار در بغداد مقالات

پرواز دلار در بغداد
  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - اعتماد /متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تاییدش نیست
چگونه دستورالعمل‌های تحمیلی امریکا باعث افزایش قیمت دلار و تشدید تورم در عراق شد
شهاب شهسواری | استمرار بحران ارزی در عراق باعث شد تا محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق، روسای بانک مرکزی و بانک تجارت عراق را از کار برکنار کند. قیمت دلار در عراق از پاییز سال جاری، همزمان با روی کار آمدن دولت جدید و اجرای دستورالعمل‌های جدید فدرال رزرو نیویورک که مسوولیت تامین ارز مورد نیاز عراق را بر عهده دارد و تحریم‌های وزارت خزانه‌داری امریکا علیه چند بانک عراقی، به شکل پیوسته در حال افزایش است. در طول سه ماه گذشته قیمت دلار در عراق 12 درصد افزایش یافته و از حدود 1450 دینار به ازای هر دلار به نزدیک 1670 تا 1690 دینار به ازای هر دلار رسیده است. این بالاترین قیمت دلار از سال 2004 تاکنون محسوب می‌شود. قیمت دلار در عراق، طی سال‌های گذشته بین 1450 تا 1470 دینار به ازای هر دلار ثابت مانده‌بود. افزایش قیمت دلار در عراق باعث افزایش گسترده قیمت کالاهای مصرفی به ویژه در بخش خوراکی شده است. در عین حال برخی کارشناسان اقتصادی در ایران هم مدعی شده‌اند که کاهش عرضه دلار در بانک‌ها و صرافی‌های عراقی، بر افزایش قیمت دلار در ایران هم موثر بوده است. از آنجا که بخش عمده کالاهای اساسی و نیازهای مصرفی مردم عراق از طریق واردات انجام می‌شود، افزایش قیمت دلار به شکل مستقیم در قیمت کالاها در این کشور تاثیر گذاشته و در طول هفته‌های گذشته قیمت کالاهای مصرفی در این کشور به شکل قابل توجهی افزایش یافته است.
بانک مرکزی عراق سال 2004 بعد از اشغال عراق توسط امریکا با همکاری دولت امریکا و فدرال رزرو ایالت نیویورک تاسیس شد. بخش عمده اقتصاد عراق وابسته به دلار است. به نوشته وال‌استریت‌ژورنال، عمده دلار نقدی مورد نیاز عراق هر چند ماه یک بار توسط هواپیماهای امریکایی از طریق فدرال رزرو ایالت نیویورک به عراق فرستاده می‌شود. در واقع دولت عراق، به‌رغم صادرات روزانه سه میلیون بشکه نفت، برای تامین ارز مورد نیاز خود کاملا وابسته به فدرال رزرو نیویورک است. مبادلات ارزی بین بانک‌ها به صورت آنلاین انجام می‌شود و در نهایت میزان بستانکاری ارز بانک‌ها توسط بانک مرکزی عراق محاسبه می‌شود و درخواست دلار نقدی به فدرال رزرو نیویورک برای تامین ارز ارسال می‌شود. این فرآیند باعث شده است که عراق به‌رغم درآمدهای کلان ارزی، برای تامین ارز نقدی خود کاملا وابسته به یک بانک امریکایی باشد و در صورت تغییر سیاست‌های فدرال رزرو نیویورک، بازار ارز عراق دچار التهاب شدید می‌شود. به نوشته رسانه‌ها روزانه نزدیک به 250 میلیون دلار بین حساب‌های دولتی عراق و فدرال رزرو نیویورک جابه‌جا می‌شد اما این رقم هفته گذشته به 30 میلیون دلار کاهش پیدا کرده است.
تازه‌ترین التهاب در بازار عراق، نتیجه تغییر سیاست‌های فدرال رزرو نیویورک است که قواعد سختگیرانه‌تری برای انتقال ارز در بانک‌های عراق تعیین کرده است. وال‌استریت ژورنال هفته پیش نوشته‌بود که مقام‌های امریکایی خواسته‌اند که سختگیری‌های بیشتری در خصوص انتقال ارز در حساب‌های بانکی بانک‌های خصوصی عراق اعمال شود. به نوشته وال‌استریت ژورنال این سختگیری‌های جدید از ماه نوامبر در گفت‌وگوهای دو کشور مورد توافق قرار گرفته ‌بود و مقام‌های امریکایی معتقدند که افزایش اخیر در قیمت دلار در عراق، ارتباطی با سختگیری‌های جدید ندارد. با این حال، قواعد جدید جلوی نزدیک به 80 درصد از کل تراکنش‌های ارزی در بانک‌های عراق را گرفته است. این تراکنش‌ها به دلیل عدم ارایه اطلاعات کافی در مورد حساب مقصد یا خطاهای دیگر مسدود شده‌اند.
جهانبخش سنجابی، دبیر اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق به خبرگزاری ایلنا می‌گوید: «تبدیل دینار به دلار در عراق باید زیر نظر فدرال رزرو امریکا باشد. این موضوع عرضه دلار در بازار عراق را کاهش می‌دهد؛ به بیان دیگر وقتی 15 بانک از شبکه بانکی کشور دچار محدودیت می‌شوند اما از سوی دیگر تقاضا ثابت است این موضوع باعث افزایش نرخ دلار در بازار عراق می‌شود.»
بر اساس مقررات جدید، یک سامانه آنلاین ایجاد شده است که هر فرد قبل از نقل‌وانتقال ارزی باید اطلاعات تراکنش خود را در این سامانه ثبت کند. همچنین بانک مرکزی عراق چهار بانک عراقی را از هرگونه نقل‌وانتقال دلار منع کرده است. این چهار بانک، بانک اسلامی آسیا، بانک خاورمیانه عراق، بانک اسلامی انصاری و بانک القبوض هستند. به نوشته رسانه‌های امریکایی سختگیری‌های بیشتر در نقل و انتقال ارز در بانک‌های عراقی با هدف جلوگیری از «قاچاق ارز» به ایران و سوریه انجام می‌شود. به نوشته رسانه‌ها، امریکا محدودیت‌هایی را برای 15 بانک عراقی در خصوص نقل و انتقال ارز اعمال کرده است.
برکناری روسای بانک‌های مرکزی و تجارت عراق
محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق، مصطفی غالب مخیف، رییس بانک مرکزی عراق را برکنار کرد. به گزارش میدل‌ایست‌نیوز و به نقل از خبرگزاری رسمی عراق، سودانی همزمان علی محسن العلاق را به عنوان سرپرست بانک مرکزی عراق منصوب کرد. وی همچنین دستور بازنشستگی سالم چلبی، مدیر بانک تجارت عراق را نیز صادر و بلال حمدانی را با حفظ سمت به عنوان مدیر بانک تجارت عراق منصوب کرد. علی محسن العلاق در سال‌های 2014 تا 2020 رییس بانک مرکزی عراق و نماینده عراق در صندوق بین‌المللی پول و پیش از آن از 2007 تا 2014 رییس شورای مشترک مبارزه با فساد بود. وی همچنین در سال‌های 2006 تا 2014، در هر دو دولت نوری‌المالکی دبیرکل هیات دولت عراق و در سال‌های 2006-2004 بازرس کل وزارت نفت عراق بوده است.
تماس‌های مستمر با واشنگتن برای کنترل قیمت دلار
دولت سودانی تلاش می‌کند که از طریق گفت‌وگو با مقام‌های امریکایی، وضعیت قیمت ارز را در این کشور کنترل کند. رسانه‌ها از دیدارهای مستمر سفیر امریکا در عراق با نخست‌وزیر این کشور و همچنین تماس‌های دیگر نخست‌وزیر عراق با واشنگتن، از جمله احتمال مطرح شدن این موضوع در سفر قریب‌الوقوع سودانی به واشنگتن خبر می‌دهند. به نوشته المانیتور، آلینا رومانووسکی، سفیر ایالات متحده امریکا در عراق، به صورت مستمر با نخست‌وزیر عراق در تماس است. به نوشته این پایگاه خبری امریکایی، دو طرف تاکنون نزدیک به 10 جلسه حضوری با یکدیگر داشته‌اند و تمام این جلسات موضوع نرخ برابری ارز در صدر دستور کار گفت‌وگوها بوده است.
فواد حسین، وزیرخارجه عراق در گفت‌وگو با پایگاه خبر دووداو، ضمن تایید گفت‌وگوهای نخست‌وزیر عراق با مقام‌های امریکا در خصوص نرخ برابر ارز گفته است: «نخست‌وزیر، محمد شیاع السودانی، به صورت روزانه با کمیته اقتصادی دیدار برگزار می‌کند تا این مشکلات را که به بانک مرکزی عراق مربوط می‌شود، حل‌وفصل کند.» وی تاکید کرد: «محمد شیاع السودانی در حال گفت‌وگو با ایالات متحده است تا نرخ برابری دینار عراق را در برابر دلار بهبود بخشد و به زودی برای گفت‌وگو به واشنگتن سفر می‌کند.»
بازداشت گسترده دلال‌های ارز در بغداد
به نوشته رسانه‌های عراقی، طی روزهایی ماموران امنیت اقتصادی در بغداد با هجوم به محله‌های کفاح و حارثیه که بورس صرافی‌ها و محل خرید و فروش دلار در پایتخت عراق است، تعدادی از صاحبان صرافی‌ها را بازداشت کردند. به نوشته شفق‌نیوز، بازداشت تعدادی از صراف‌ها باعث شده است تا صرافی‌های بغداد، فعلا خرید و فروش دلار را متوقف کنند. با رسیدن قیمت دلار به مرز 1650 دینار، دولت عراق، تعدادی از صراف‌ها را به دلیل آنچه «سفته‌بازی» و «دلالی» توصیف می‌کرد، بازداشت کرد. یکی از صراف‌های محله حارثیه به شفق‌نیوز گفته است: «هر چند صرافی‌ها همچنان باز هستند، اما خرید و فروش دلار متوقف شده است.» این صراف عراقی گفته است که امنیت اقتصادی برای کنترل قیمت، افرادی را با لباس مبدل به عنوان خریدار به صرافی‌ها اعزام می‌کند تا از خرید و فروش دلار به قیمت مصوب بانک مرکزی مطمئن شود. این صراف عراقی ضمن انتقاد از این رویکرد دولت عراق گفته است که با تحت فشار گذاشتن صرافی‌های رسمی، خرید و فروش دلار به بازار سیاه منتقل خواهد شد.
خبرگزاری رسمی عراق، خبر بازداشت تعدادی از «دلالان» بازار ارز را تایید کرده است. به گزارش میدل ایست نیوز، منابع امنیتی عراق روز دوشنبه اعلام کردند: «پس از اعلام اداره اطلاعات و امنیت بغداد مبنی بر وجود گروهی از صرافی‌ها در خیابان الکفاح که در حال ایجاد اخلال در بازار ارز و زیر پا گذاشتن دستورات بانک مرکزی هستند، یگان‌های این اداره با هماهنگی نیروهای امنیتی، 4 متهم را در حین فروش غیرقانونی ارز دستگیر کردند.» این منابع افزودند: «مراحل دستگیری متهمان پس از اخذ تاییدات قضایی وفق ماده 420 قانون مجازات عراق بود. اقدامات لازم برای رسیدگی به پرونده این متهمان انجام شد و این متهمان به مراجع مربوطه معرفی شدند.»
تحریم هوشمند علیه ایران
جهانبخش سنجابی، دبیر اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق، افزایش نرخ ارز در عراق را با افزایش نرخ ارز در ایران مرتبط می‌داند و معتقد است که اقدام امریکا در خصوص سختگیری‌های بیشتر برای نقل‌وانتقالات ارز در عراق، نه یک اقدام برای مبارزه با پولشویی بلکه یک تحریم هوشمند علیه ایران است. وی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا، با بیان اینکه دلار در بازار آزاد ایران تابعی از نرخ دلار در بازارهای جنبی از جمله کابل و عراق به‌ویژه سلیمانیه است، افزود: «محدودیت‌ها برای تبدیل حواله‌های دینار به دلار باعث رشد قیمت دلار در بازار آزاد ایران شده است.» سنجابی در پاسخ به این پرسش که آیا این مصوبه می‌تواند در کنترل پولشویی تاثیری بگذارد، گفت: «به نظر می‌رسد که این قانون ارتباطی با پولشویی ندارد در واقع این مساله نوعی تحریم‌ هوشمند است. این مجموعه اقدامات امریکایی دو هدف را دنبال می‌کند؛ نخست، شبکه نقل‌وانتقالات ایران را از محل ارز ناشی از صادرات و تامین ارز فیزیکی و تبدیل ریال به دلار با توجه به حجم مسافرت‌های دوجانبه کاهش می‌دهد و تامین ارز فیزیکی را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد که افزایش قیمت دلار را به همراه دارد و نکته دوم این است که بخواهند یکسری سوداگری را کنترل کنند پس این مساله ارتباطی با پولشویی ندارد.»

لینک کوتاه:
https://www.payamesepahan.ir/Fa/News/395830/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

مخالفت امارات با حمله پهپادی اصفهان

مخالفت با عرضه خودرو در بورس بدون در نظر گرفتن بازار سرمایه

آغاز صدور احکام رتبه بندی معلمان بزودی

کشف و ضبط بیش از 6 هزار میلیارد کالای قاچاق در اصفهان

واکنش مقام ارشد اماراتی درباره حمله ناکام پهپادی در اصفهان | مشکلات منطقه پیچیده است اما ...

پیروزی گیتی پسند بر پاس گرگان

روایت خبرگزاری دولت از جزئیات حمله شب گذشته اصفهان

آغاز مسابقات هندبال نوجوانان باشگاه‌های کشور در اصفهان

روایت خبرگزاری دولت از جزئیات حمله شب گذشته اصفهان / 3 فروند ریزپرنده از نوع پیشرفته استفاده شده است

بهترین بسکتبالیست ایرانی سوپرلیگ غرب آسیا

12 بهمن ماه؛ زمان برگزاری مجدد انتخابات کمیسیون‌های سه گانه فدراسیون کاراته

حضور نوجوانان اصفهانی در اردوی تیم ملی

معرفی سیمرغ‌داران فارابی در فجر چهل و یکم

اخلاص در عمل مسئولان لازمه پیشرفت اهداف انقلاب

استماع گزارش سردار رادان درباره حادثه سفارت آذربایجان/ کمیته‌ای از کمیسیون امنیت ملی به اصفهان اعزام می‌شود

حضور 2 گروه فوریت‌های پزشکی مهاباد در منطقه زلزله‌زده خوی

حمله به مرکز نظامی اصفهان ارزش نظامی و اطلاعاتی ویژه‌ای نداشت

استماع گزارش سردار رادان درباره حادثه سفارت آذربایجان در کمیسیون امنیت مجلس/ کمیته‌ای از کمیسیون امنیت ملی به اصفهان اعزام می‌شود

حمله به مرکز نظامی اصفهان فاقد ارزش نظامی و اطلاعاتی بود

بدهی 100 میلیاردی ادارات و صنعت‌ به گاز اردستان

سعید عقیلی: امیدوارم با این روند راهی پلی‌آف شویم/ میزبان هواداران واقعی بودیم+ فیلم

بهره برداری از زیرگذر دوم شهرک صنعتی تا 4 ماه آینده

کمیته‌ای از سوی کمیسیون امنیت ملی مجلس به اصفهان اعزام خواهد شد

حجت‌الاسلام میرزایی: رد پای صهیونیست‌ها در حملات پهپادی دیشب اصفهان دیده می‌شود

رد پای صهیونیست‌ها در حملات پهپادی دیشب اصفهان دیده می‌شود

آماده‌باش تیم‌های امدادی اصفهان برای کمک به زلزله‌زدگان خوی

قدردانی از موکب‎داران اربعین در یزد

صدور سند بیش از چهار هزار و 800 هکتار از اراضی کاشان

اخبار سیاسی 9بهمن؛ جزییات حلمه پهپادی در اصفهان

عملیات ناموفق پهپادی در اصفهان، شایعه سازی در تبریز و کرج و همدان

کشتی فرنگی باشگاه های جهان| سپاهان میزبان شد/ بازدید فدراسیون از امکانات زردها

فعالیت عادی در کارگاه وزارت دفاع در اصفهان

استفاده از خودروهای ون در مسیرهای نامناسب برای تردد اتوبوس

ظرفیت استان اصفهان در بیش از 20 حوزه تخصصی فناوری

حمله پهپادی به اصفهان کار صهیونیست‌ها بود

جزئیات تازه از حمله به صنایع وزارت دفاع در اصفهان

جزییات تازه از حمله ناموفق به کارگاه وزارت دفاع در اصفهان

اعزام کمیته‌ای از کمیسیون امنیت ملی مجلس به اصفهان

ضرورت تعیین دامنه نوسان برای سکه‌های بورسی/ عرضه در قیمت‌های پیشنهادی غیرمتعارف متوقف شود

شدت بارش‌ها در شمال غرب کشور از پایان هفته کاهش می‌یابد

کمیته‌ای برای بررسی حادثه شب گذشته به اصفهان می‌رود

تجلیل از برترین‌های کانون پرورش فکری کودکان در مهاباد

نرخ‌ خدمات مختلف شهرداری اصفهان برای سال 1402 تصویب شد

فیلم/ رد پای اسرائیل در حملات پهپادی دیشب اصفهان

حیازدایی با نمایش عشق محارم در سریال «بی‌گناه» فیلیمو کلید خورد؟

حمله به مرکز دفاعی اصفهان بی‌پاسخ نمی‌ماند

حمله پهپادی اسرائیل به مراکز دفاعی ایران/وال‌استریت‌ژورنال: واشنگتن و تل‌آویو به دنبال راه‌های جدید برای مقابله با برنامه هسته‌ای و نظامی ایران هستند

وال‌استریت‌ژورنال رژیم صهیونیستی را مسئول حمله ناموفق در اصفهان دانست

عامل حمله ناموفق در اصفهان معرفی شد ؛ اسرائیل یا آمریکا؟ | حمله پهپادی مخفیانه به یک مرکز دفاعی در ایران انجام شد!

نمایندگان اصفهان: حمله به مرکز نظامی ارزش ویژه‌ای نداشت/ کار اسرائیل بود