پیام سپاهان

آخرين مطالب

«غریب قریب» روایت داستانی تاریخ است فرهنگی

«غریب قریب» روایت داستانی تاریخ است
  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - باشگاه خبرنگاران /نشست نقد و بررسی کتاب «غریب قریب» اثر سعید تشکری، با همکاری انتشارات آستان قدس رضوی (به‌نشر) و با حضور سعید طاووسی مسرور و آمنه پازکی در سرای کتاب خانه کتاب و ادبیات ایران برگزار شد.
آمنه پازکی در این نشست با اشاره به اینکه کتاب «غریب قریب» یکی از آثار فاخر در حوزه معصومان است، بیان کرد: این کتاب در یک سیر تاریخی، جریان ساخت بارگاه امام رضا (ع) را تا دوره قاجار بیان می‌کند. کتاب «غریب قریب» ترکیبی از داستان، متن ادبی و مستند تاریخی است. 
وی افزود: زاویه دید این کتاب شناور است و نویسنده به یک زاویه دید خاص محدود نشده و ترکیبی از زوایای دید مختلف اعم از اول شخص و دوم شخص تا دانای کل را در موقعیت‌های مقتضی به‌کار برده است. از آنجا که شأن موضوعی کتاب می‌طلبید از لحن عامیانه استفاده نشود، لذا لحن داستان تلفیقی از لحن تشریفاتی و لحن رسمی است. نویسنده تلاش کرده در ساحت مقدسی که کتاب را به نگارش درآورده، رعایت ادب را مدنظر داشته باشد و حتی در زمینه شخصیت‌های منفی و منفور هم کلمه‌ای زشت در این کتاب نمی‌بینیم. 
این داستان‌نویس در بخش دیگری از سخنانش گفت: روایت‌های عاشقانه ملیحی در این داستان به‌کار رفته که الگوی بسیار خوبی برای نوقلمان است. ارتباط عاطفی خواهر و برادری در دوره چنگیزیان و یا حس مثبت و عاشقانه گوهرشاد خاتون و همسرش، نمونه‌هایی از عاشقانه‌های جذاب این کتاب است. 
پازکی در پایان بیان کرد: وقتی به تاریخ می‌پردازیم، نمی‌توانیم خیلی مختصر از آن بگذریم، زیرا در این صورت قطعا حوادثی از دستمان درخواهد رفت و لازم است به برخی موارد بیشتر پرداخته شود تا ذهن خواننده نسبت به موضوع و سیر داستان روشن‌تر شود. با وجود اینکه کتاب سیر تاریخی دارد و همه ما نتیجه و پایان آن را می‌دانیم، اما خط تألیف زیبایی در داستان دیده می‌شود. خواندن این تاریخ نشان می‌دهد که دست قدرتمندی فراتر از امور مادی و معمول دنیوی، پشت این بارگاه ملکوتی است. این بارگاه باید بماند تا الگو شود. 
تحولات حرم رضوی قابلیت‌های بسیاری برای مستند‌سازی دارد
سعید طاووسی مسرور نیز در این نشست با اشاره به این موضوع که تاکنون کمتر به تاریخ حرم رضوی پرداخته شده، گفت: حرم مطهر رضوی، یک گنجینه و میراث و به بیان مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) یک موزه زنده است و لذا کتاب «غریب قریب» از این حیث دارای ارزش مضاعفی است. 
وی ادامه داد: جان‌مایه و درون‌مایه کتاب تاریخی است. بسیاری از اسامی مانند گوهرشاد، علیرضا عباسی و عبدالرزاق طوسی شخصیت‌های واقعی هستند. مولف این کتاب به تاریخ و سیر تاریخی وفادار بوده و ترتیب مطالب و حوادث کاملا تاریخی است. فضای حرم رضوی در دوره‌های مختلف همیشه آرام نبوده که تخریب حرم توسط سبکتکین یا شرایط سخت دوره غزنویان از آن‌جمله است. این و فراز و نشیب‌ها به‌خوبی در کتاب نشان داده شده است. این کتاب در واقع، روایت داستانی تاریخ است. نویسنده در این اثر، سطر‌هایی از تاریخ را که مورخان ننوشته‌اند، با خیالش پر کرده است. 
این مدرس و پژوهشگر تاریخ بیان کرد: یکی از مواردی که می‌توانست بر غنای این اثر بیافزاید، آوردن پی‌نوشت است، چراکه میزان وفاداری نویسنده به تاریخ زیاد بوده و به شخصیت‌های متعدد تاریخی نیز اشاره شده است. استفاده از پی‌نوشت می‌توانست بر ارزش کار افزوده و هدف نویسنده را روشن‌تر کند. هدف نویسنده از نگارش این اثر، گره زدن دل‌ها با حرم رضوی و بیان تاریخ و هویت ایرانی است. به‌نظرم از لحاظ ویراستاری هم مشکل خاصی در کتاب وجود ندارد و متن کتاب روان و خوب است. حتی معتقدم مردم عادی هم می‌توانند با متن آن ارتباط برقرار کنند، البته شاید کثرت اسامی شخصیت‌ها اینطور تداعی کند که با یک متن تاریخی روبه‌رو هستیم.
طاووسی در بخش دیگری ازسخنانش درباره برخی ویژگی‌های متن این کتاب گفت: سعید تشکری رمانی نوشته که شخصیت محوری و اصلی آن یک مکان است نه افراد. استفاده از زوایای دید مختلف نیز متن را جذاب و خواندنی کرده است. یک نکته درباره این اثر، روایت بخش‌هایی از داستان از زبان امام معصوم است. به این جهت که این بخش کوتاه بوده و قلم نویسنده نیز عفیف است، لذا این کار منعی ندارد. مولف سعی کرده در این بخش بیشتر به مسیر امام و یا مشهورات مانند حدیث «سلسله الذهب» بپردازد. متن به‌گونه‌ای نیست که نگران باشیم به ساحت حضرت، جسارت و تعدی صورت گرفته باشد. 
وی با اشاره به اهمیت پراختن به حکومت‌های محلی و برخی حوادث کمتر شناخته شده تاریخی، افزود: در تورق کتاب متوجه می‌شویم که حجم مطالب مرتبط با دوره‌هایی که توجه بیشتری به حرم رضوی داشتند، بیشتر است که ازجمله آن‌ها می‌توان به دوره تیموریان اشاره کرد که ابنیه‌ای مانند مسجد گوهرشاد در این دوره ساخته شد و یا مثلا الغ‌بیک به بارگاه امام رضا (ع) ارادت داشته و بار‌ها به زیارت آمده است. البته جا داشت که حجم مطالب دوره صفویان بیشتر و پررنگ‌تر می‌شد، چراکه صفویان توجه خاصی به حرم رضوی داشتندو حتی برای آن جنگیدند. 
این منتقد عنوان کرد: یکی از مشکلاتی که در کشور ما در زمینه پرداختن به تاریخ وجود دارد، نگاه خطی است که در این کتاب هم دیده می‌شود. در خط تاریخی معمول، بخش‌هایی از تاریخ ایران حذف و یا کمتر دیده می‌شوند. در تاریخ ایران، تعداد زیادی دولت‌های محلی مانند آل مظفر، آل زیار و یا علویان طبرستان داریم که در بیان سیر تاریخی کمتر اشاره‌ای به آن‌ها می‌شود. یا حتی از سربداران که در خراسان بودند نیز کمتر نامی برده می‌شود. این موضوع به دلیل همان نگاه خطی به تاریخ است که بیشتر سلسله‌های بزرگ دیده می‌شوند. سربداران در همان دوره حکومت خود، قبر هارون‌الرشید را به‌طور کلی از کنار مرقد مطهر امام رضا (ع) برداشتند. 
طاووسی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه مجموعه آستان قدس در زمینه مستندسازی موضوع حرم مطهر رضوی (ع) کار‌های بیشتری می‌تواند انجام دهد، گفت: تحولاتی که در بستر تاریخ در حرم مطهر روی داده، قابلیت‌های بسیاری برای مستند‌سازی و تولید اثر دارد. یک پیشنهاد این است که اثری در ارتباط با زیارت زائران مشهور حرم رضوی تولید شود. 
این مدرس و پژوهشگر تاریخ در پایان بیان کرد: سعید تشکری در آثارش علاقه خاصی به عشق داشت که نمونه آن کتاب «مفتون و فیروزه» است. ولی در کتاب «غریب قریب» او واقف است که در ساحت امام معصوم، قلم زدن باید هوشمندانه و عفیفانه باشد. او در این اثر در حد لزوم ازعنصر عشق بهره برده است، اما حواسش بوده که چگونه از عشق بنویسد. امیدوارم این کتاب بیشتر دیده و خوانده شود و حتی می‌توان از این اثر در کلاس‌های داستان‌نویسی برای الگوگیری نویسندگان به‌ویژه نویسندگان جوان استفاده کرد.

لینک کوتاه:
https://www.payamesepahan.ir/Fa/News/775108/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

بیکسبی سامسونگ امسال به هوش مصنوعی مجهز خواهد شد

فیلم| عزاداری دانش‌آموزان حسینی در بزرگترین گردهمایی هیئت‌های دانش‌آموزی نایین

عزاداری هیأت حضرت ابوالفضل(ع) اردستان در شب هشتم محرم

عزاداری دهه اول محرم هیأت حضرت ام‌البنین (س) اصفهان

عزاداری هیات‌های اردستان در شب هشتم محرم

آئین مشعل گردانی عزاداران حسینی در دولت آباد تهران

با کارت گرافیک جدید Sapphire به دنیای یخ‌بندان Frostpunk وارد شوید

انسان‌ها به سرنوشت‌سازترین فناوری تاریخ بشر نزدیک می‌شوند!

وداع با دلار 60 هزار تومانی قطعی است؟

ترویج فرهنگ عفاف و حجاب با مشارکت خانواده‌ها و نهادهای آموزشی در فعالیت‌های فرهنگی

آئین سنتی برپایی علم حضرت ابالفضل(ع) در سمیرم + فیلم

تا آخرین لحظه، در خدمت مردم

زاینده‌رود در آستانه احیا است

زاینده‌رود در آستانه احیاست

سخنان شگفت انگیز نویسنده کتاب اضطراب موقعیت

داستان های رنج آلود ذهن

هزینه رجیستری گوشی مسافری با پاسپورت در سال 1403 چقدر است؟

نخستین دختر شایسته خلق‌شده با هوش مصنوعی معرفی شد

دیدار مسئولان آذربایجان شرقی با خانواده شهید هژبر قشونی

مراسم تکریم از بازنشستگان بنیاد شهید و امور ایثارگران استان البرز برگزار شد

«جایزه ملی استاد فرشچیان در حوزه محیط زیست» به میزبانی اصفهان فراخوان داد

(تصاویر) موکب‌های عراقی‌های مقیم دولت‌آباد تهران

احداث بیمارستان، یکی از نیازهای ضروری بیمه‌شدگان تأمین اجتماعی

واژگونی پراید در عسگران 6 مصدوم داشت

افزایش سن بازنشستگی، راهکار مقابله با ناترازی در تامین اجتماعی است

مدیرکل تأمین اجتماعی اصفهان: سن بازنشستگی از 60 به 62 سال امسال اجرایی نمی شود

غزلم چشم به راهش نگران شد

برنامه/ نظارت بر کیفیت خواب

گوشی CMF Phone 1 ناتینگ با قیمت نه‌چندان اقتصادی وارد بازار ایران شد

مدیرعامل آنر علت عرضه‌نشدن گوشی تاشدنی اپل را شرح می‌دهد

اگر استیم دک دارید می‌توانید آن را به پلی‌استیشن پورتال تبدیل کنید

ضرورت تغییر شهردار تهران

یغما و استغنا؛ دو خطری که دولت را از درون تهدید می‌کند

تکذیب ادعای واگذاری دقیقه نودی ِ پنج شرکت دولتی به ستاد اجرایی

ایثار و شهادت ارزشمندترین سرمایه انقلاب اسلامی است

نمایندگان اصفهان: چوب لای چرخ دولت نمی‌گذاریم

نرخ باروری در دولت شهید رئیسی پس از 7 سال افزایشی شد

کم آبی موجب مهاجرت مردم از منطقه فریدن شده است

مسئله آب اصفهان از استان بر روی میز دولت سیزدهم قرار گرفت

کنایه سپاهان به پرسپولیس با پرواز لیموچی (عکس)

در آستانه احیای زاینده‌رود هستیم

12 قلم دارویی بیماران سرطانی تحت پوشش بیمه سلامت

مهمترین کار در امر به معروف و نهی از منکر، احیاء مساجد است

توزیع 6 سری جهیزیه به نوعروسان تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی (ره) سمیرم

نشست مسئولان آموزش و پرورش سمیرم با ریاست سازمان نوسازی مدارس کشور

شاعرانه/ حرفی به من بزن

بازی Black Slate معرفی شد؛ تلفیقی از Metal Gear Solid و Portal

پاسخ جالب هوش مصنوعی به پیش‌بینی آینده خود در ایران

عبور از ذهنیت نادرست در تشکیل کابینه

مشاور سابق احمدی‌نژاد: جلیلی شکست سختی به اصولگرایان وارد کرد