پیام سپاهان

آخرين مطالب

اختتامیه بزرگترین نمایشگاه آثار هنر‌های تجسمی شمال شرق کشور در مشهد مقدس برگزار شد بنیاد شهید و امور ایثارگران

اختتامیه بزرگترین نمایشگاه آثار هنر‌های تجسمی شمال شرق کشور در مشهد مقدس برگزار شد
  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - اختتامیه بزرگترین نمایشگاه منطقه‌ای آثار هنر‌های تسجمی شمال شرق کشور با رقابت 2800 هنرمند شاهد و ایثارگر در محل مرکز همایش‌های آستان قدس رضوی در مشهد مقدس برگزار شد.

به گزارش «ایثار»، فرهاد مختاری مدیرکل امور هنری بنیاد شهید و امور ایثارگران در این مراسم گفت: هنر، یکی از بهترین ابزارهای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است چرا که با زبان هنر می‌توان آثاری ارزشمند و فاخر تولید کنیم که تأثیرگذاری زیادی در جامعه دارد و برای همیشه ماندگار خواهد بود. بنیاد به خصوص اداره کل امور هنری از هرگونه فعالیت هنری فاخر در راستای ترویج فرهنگ غنی و ارزشمند ایثار و شهادت در جامعه حمایت می‌کند. 
وی افزود: زبان هنر، نافذترین، ماناترین و اثرگذارترین زبانی است که به وسیله آن می‌توان با دیگران سخن گفت و بارها مشاهده شده است اثری که یک عکس، نقاشی یا دیگر آثار هنری بر جامعه می‌گذارد بیشتر از ساعت‌ها سخنرانی است.
مدیرکل امور هنری بنیاد شهید و امور ایثارگران درباره استفاده از ابزاری چون هنر در نهادینه کردن فرهنگ ایثار و شهادت و تأثیرگذاری بسیار آن گفت: حرکت در این مسیر، یک نوع مجاهدت در راه حق محسوب می‌شود و امیدواریم با استقبال خوب هنرمندان و جوانان متعهد و توانمند، همچنان شاهد انجام کارهای ارزشمند و ماندگار در این زمینه باشیم.
حجت الاسلام والمسلمین مهدی حسن زاده نامقی مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان خراسان رضوی نیز در این مراسم، گفت: شهر مشهد به عنوان محل شهادت امام رضا (ع)، شهر شهادت نام گرفته است و تنها شهری است که شهادت بر تارک آن می‌درخشد. افتخار استان خراسان رضوی تقدیم 18 هزار شهید، 51 هزار و چهارصد جانباز و سه هزار و 400 آزاده به اسلام و انقلاب است. اگر چه خراسان از منطقه نبرد فاصله طولانی داشت اما تعهد و غیرت دینی مردم این خطه از میهن اسلامی ما نگذاشت نسبت به دفاع از اسلام و انقلاب بی‌تفاوت باشند و مخلصانه قدم در مسیر جهاد برداشتند. ذات اقدس الهی بهترین هنرمند است و هنر، یکی از بهترین ابزارها برای انتقال رشادت‌های رزمندگان به نسل‌های آینده است.
وی با بیان اینکه دشمن به دنبال ناامیدی ملت مسلمان ایران است، افزود: برخی سلبریتی ها در آشوب‌های اخیر به دنبال ناامید کردن مردم بودند، اما این ملت باز هم از یک فتنه سنگین سرافزار بیرون آمد. این دیدگاه که جوانان کنونی از دست رفته اند قابل قبول نیست، رویش های نسل جوان پس از انقلاب اسلامی بسیار بیشتر از رویش‌ها در دوران انقلاب است. حالبا ابزار هنر می‌توان یک ملت را به آینده امیدوار کرد، اما اگر این ابزار در دست نا اهلان بیفتد یک ملت را می توان ناامید کرد. هنرمند متعهد با بهره‌گیری از هنر می‌توانند امتی را نسبت به آینده امیدوار کنند و اگر دشمن از این ابزار استفاده کند ناامیدسازی را در جامعه گسترش می‌دهد.
حجت الاسلام والمسلمین حسن زاده با اشاره به رشادت‌های مدافعان حرم بیان داشت: امام خمینی (ره) ملت ایران را از مردم عصر نبی مکرم اسلام (ص) برتر می‌دانستند؛ چراکه جمع زیادی از مدافعان حرم دهه هفتادی و هشتادی بدون آنکه محضر امامین انقلاب اسلامی را درک کرده باشند به دفاع از حرم آل‌الله پرداختند و جمعی از آن‌ها به خیل شهدا پیوستند.در دوران دفاع مقدس حتی یک وجب از خاک میهن اسلامی به دشمن واگذار نشد و در دفاع از حرم چندین کشور از تجاوز نظام سلطه رها شدند و لذا این رشادت‌ها باید در جامعه تبیین شود.
سردار سرتیپ دوم پاسدار حسینعلی یوسفعلی‌زاده، مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان رضوی نیز گفت: خداوند به انسان لقب «احسن الخالقین» داد؛ بر همین اساس انسان گل سرسبد خلقت است. کسانی که در تراز تربیت اولیا دین، پیامبران الهی و براساس نسخه هدایت الهی رشد می‌کنند خداوند عاشق آن‌ها می‌شود.
سردار یوسفعلی‌زاده، گفت: شهدا جزو کسانی هستند که خداوند عاشق آن‌ها شده است. آن‌ها مسیر تعالی را از خاک آغاز کردند و تا اوج افلاک پرکشیدند و «عند ربهم یرزقون» شدند به نحوی که اولیا دین به آن‌ها افتخار می‌کنند و انبیا به آن‌ها رشک می‌برند.سخن گفتن از مخلوقاتی که خداوند متعال عاشق آن‌هاست، سخت است. در بین همه قالب‌ها، هنر قالب بسیار خوبی برای مدح، ستایش، تکریم و تجلیل شهداست، چراکه فکر و اندیشه‌ زمانی ماندگار می‌شود که هنرمندانه عرضه شود.
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان رضوی گفت:تلاش متولیان برپایی این نمایشگاه بزرگ و متنوع با آثار فاخر ارزشمند و قابل تکریم است و حضور شما هنرمندان به این نمایشگاه رونق‌ بخشید. تلاش‌های فرهنگی و هنری هرچه بیشتر منسجم‌ باشد اثرگذارتر خواهد بود. اگر دستگاه‌ها و ساختارهای حوزه فرهنگ و هنر، هم‌افزا باشند و فعالیت‌های خود را با انسجام بیشتری به انجام برسانند هنرمندان احساس بهتری خواهند داشت و بینندگان نیز لذت مضاعفی خواهند برد.
جواد حامدزاده، معاون فرهنگی، پژوهشی بنیادخراسان رضوی در این مراسم گفت: جشنواره مرد میدان با محور عکس، نقاشی و خوشنویسی ویژه جامعه هنرمند ایثارگر و جشنواره قاب افتخار با محوریت خاطره نویسی و ثبت تاریخ شفاهی ایثار و شهادت ویژه دانش‌آموزان شاهد بوده است. هم اکنون هنرمندان منتخب این جشنواره از استانهای خراسان رضوی، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، گلستان، مازندران و سمنان در مشهد گردهم آمده و در آیین اختتامیه شرکت کردند.
حمید دیانی، دبیر جشنواره‌های «مرد میدان» و «قاب افتخار» گفت: بنیاد در راستای ماموریت اصلی خود در اساس‌نامه، نسبت به ترویج فرهنگ ایثار و شهادت برنامه‌های عملیاتی زیادی را در پیش دارد. یکی از این برنامه‌ها در خراسان رضوی و در سال جاری، در قالب جشنواره بزرگ هنر‌های تجسمی و با نام‌های مرد میدان و قاب افتخار بود که برگزار شد. دیانی بیان کرد: فراخوان این جشنواره‌ها در مهرماه سال جاری اعلام شد و مهلت ارسال آثار نیز تا 22 بهمن ماه بود.
رئیس اداره هنری اسناد و انتشارات بنیاد شهید خراسان رضوی افزود: عکاسی، نقاشی، خطاطی و نقاشی خط از رشته‌های این جشنواره بود؛ در بخش دانش‌آموزی رشته‌های خاطره نویسی، قصه نویسی و تاریخ شفاهی را داشتیم. در جشنواره «مرد میدان» بیش از 540 اثر از شش استان سمنان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی و جنوبی جمع آوری شد که 180 اثر این جشنواره به عنوان آثار منتخب در نمایشگاه پایانی اکران شد. در بین این 180 اثر 40 اثر فاخر از یکی از اساتید برجسته استان سمنان داشتیم که، چون با موضوعیت خاص سردار شهید سلیمانی بود، غرفه اختصاصی را برای آثار ایشان به نام علمدار در نظر گرفتیم. 
دبیر جشنواره‌های «مرد میدان» و «قاب افتخار» گفت: از بین 1040 اثر در جشنواره قاب افتخار که جشنواره‌ای برای دانش آموزان بود، 110 اثر در حوزه نقاشی در نمایشگاه اکران شد که بازدیدکنندگان از آن استقبال خوبی کردند. وی با بیان اینکه، از ابتدای برپایی نمایشگاه تاکنون بیش از 5 هزار بازدیدکننده از ملیت‌ها و استان‌های مختلف داشتیم، امروز نیز اختتامیه این نمایشگاه را باحضور مسئولان استانی، فرماندهان نظامی و انتظامی، صاحبان آثار و افراد منتخب برگزار کردیم.
در پایان این مراسم به برگزیدگان جشنواره ها ، هدایای « قاب افتخار » و « مرد میدان » یادشده، منضم به اعلام نفرات برتر که آثار خود را در بزرگترین نمایشگاه آثار هنرهای تجسمی شمال شرق کشور به نمایش گذاشتند همراه با اهدای تندیس، لوح تقدیر و 2/000/000/000 ریال هدایای نقدی تقدیر شدند.
290 اثر در سه بخش، الف، غرفه مرد میدان، 140 اثر منتخب جشنواره مرد میدان مجموعه آثار تجسمی هنرمندان هنرمندان شاهد و ایثارگر استان‌های خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، گلستان، سمنان، مازندران در رشته های عکاسی، خطاطی، نقاشی و نقاشی خط ب، غرفه تخصصی علمدارشامل 40 اثر فاخر در رشته نقاشی با موضوع سردار شهید حاج قاسم سلیمانی ج، غرفه اختصاصی قاب افتخار شامل 110 اثر منتخب جشنواره دانش آموزی قاب افتخاردر رشته های نقاشی، عکاسی، خاطره نویسی، قصه نویسی، تاریخ شفاهی در این نمایشگاه شرکت کرده بودند.
انتهای پیام/

لینک کوتاه:
https://www.payamesepahan.ir/Fa/News/515662/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

نشست مسوولان تشکل‌های ایثارگری با معاون مددکاری و مشارکت‌های مردمی بنیاد

هوای اصفهان برای عموم شهروندان ناسالم است/ شاخص 167

بتن‌ریزی و خاک‌برداری در شهر اصفهان ممنوع است

گشتی در گلستان شهدای اصفهان؛ از قطعه یوسف تا بقعه‌ای که تخریب شد

کاشت گونه‌های مقاوم به خشکی در معابر اصلی شهر اصفهان

بهترین شرکت اسباب کشی اصفهان

بیش از هزار مورد بازرسی از اصناف مهاباد صورت گرفت

تشکیل کارگروه‌های تخصصی حل مسئله گامی در بررسی عالمانه مسائل استان

برنامه سینماهای اصفهان امروز شنبه 11 آذر + جدول فیلم و قیمت بلیت

مرد 38 ساله بر اثر گازگرفتگی در اصفهان جان باخت

راهکار جدید شهرداری اصفهان برای کاهش آلودگی هوا/ حمل‌ونقل معلولان با ون اختصاصی

دو خط کتاب/ از موقعیت های پیش آمده بهره ببر

سرمقاله وطن امروز/ کیسینجر علیه کیسینجر!

سرمقاله فرهیختگان/ چه کسی پیروز شد؟

پرویز ثابتی به دنبال چیست؟

شهید مجید شهریاری افتخار ملت ایران است

گوگل برای حفظ اخبار در نتایج جستجوی اینترنتی با کانادا موافقت کرد

سرمقاله خراسان/ کیسینجر و جمهوری اسلامی

سرمقاله کیهان/ بزن که خوب می‌زنی!

آمادگی شهرداری منطقه 3 تهران برای بارش‌های زمستانی؛ جوانی: در برف‌روبی منطقه از 150 دستگاه و 1000 تن شن استفاده می‌کنیم

بازنگری برنامه 1405 اصفهان با روش CLA / معاونت برنامه‌ریزی سیاست‌گذار پروژه‌های شهرداری

فراخوان پردیس هنر اصفهان برای حمایت از تولید آثار نمایشی کودک و نوجوان

داستانک/ دل صاف چوپان

ناسا و IBM یک مدل هوش مصنوعی در زمینه آب‌و‌هوا و اقلیم می‌سازند

آمریکا می‌داند که مزاحمت علیه ایران برایش بسیار پرهزینه خواهد بود

دلار تا پایان به چه عددی می‌رسد؟

بازنگری برنامه 1405 اصفهان با روش LCA / معاونت برنامه‌ریزی سیاست‌گذار پروژه‌های شهرداری

7 هزار واحد مسکن روستایی در مهاباد مقاوم‌سازی شد

برتری طلایی‌پوشان در لیگ برتر تیراندازی

تکواندوکار اصفهانی سهمیه پارالمپیک پاریس را کسب کرد

شهرنگار| تکمیل پروژه خاک خورده 18ساله، در یک‌سال

شهرنگار| پادزهر مدیریت شهری برای آلودگی هوا چیست؟

راهبرد مدیریت شهری تمرکز بر توسعه حمل‌ونقل عمومی

هشدار روزنامه شرق درباره تحریم انتخابات: اگر مردم پای صندوق رای نیایند نتیجه اش می شود همین مجلسی که هست و همین دولتی که هست

هکرها اطلاعات کتابخانه بریتانیا را برای باج‌گیری به سرقت بردند

وضع معیشتی مردم در دولت رئیسی بدتر شد / واردات خودروهای کارکرده خارجی اشتباه محض بود / کمبود مسکن نداریم، بورس‌بازی داریم / ایده تخصیص بنزین به کدملی، مبتذل است / به‌جای خودرو، باید از چین اتوبوس وارد کنیم / افزایش سن بازنشستگی، صندوق‌ها را نجات نمی‌دهد

تغییر دهک به صدک! / تاثیر تغییر معیار پرداخت یارانه‌ها چیست؟

دانشگاه‌ها و مدارس اصفهان غیرحضوری شد

قتل عجیب دختر افغان در مشهد با 20 ضربه چاقو!

(تصاویر) زاینده رود؛ چشم و چراغ اصفهان

فراخوان پردیس هنر اصفهان به منظور حمایت از تولید آثار نمایشی کودک و نوجوان منتشر شد

شعرخوانی دانش آموز فلاورجانی به مناسبت شهادت حضرت زهرا (س) + فیلم

روش آیت‌الله مدرس الگوی مجلسی ها باشد

تشدید آلودگی هوا از صبح فردا در 7 شهر

یک اصفهانی هستم و برای این شهر جنگیدم/ اخلاق را رعایت کردیم اما اخلاق ندیدیم

تعطیلی مدارس اصفهان 11 آذر + ساعات طرح زوج و فرد

گاوخونی تشنه ماند/ 50 لیتر پساب سهم تالاب بین المللی

بتن‌ریزی و خاک‌برداری فردا در شهر اصفهان ممنوع است

داستان صوتی/ کتاب "به قطار نرسیدم" _ قسمت پنجم

باگ کوپایلت، انتشار آپدیت 23H2 ویندوز 11 را به حالت تعلیق درآورد