پیام سپاهان

آخرين مطالب

عرضه گوشت الاغ و گراز، صحت دارد؟! اجتماعي

عرضه گوشت الاغ و گراز، صحت دارد؟!
  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - خرید و فروش یا عرضه گوشت‌های نامتعارف در رستوران‌ها از گراز گرفته تا اسب و الاغ از مباحثی است که در سال‌های اخیر بسیار شنیده می‌شود، به‌ویژه در یک سال گذشته که با گرانی انواع گوشت روبه‌رو بوده‌ایم اخباری مبنی بر استفاده برخی از رستوران‌ها و فست فودها از گوشت این حیوانات منتشر شده است.
به گزارش خبرنگار ایمنا، شیوع گراز خواری و سرو گوشت این حیوان در رستوران‌های تهران، استفاده از گوشت الاغ دریکی از رستوران‌های آبدانان و دستگیری عامل عرضه چنین گوشتی از جمله اخباری است که هراز چند گاهی توجه مردم را به خود جلب می‌کند.
بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان
اگرچه مسئولان چنین اتفاقاتی را بسیار نادر مطرح کرده و معتقدند اغلب شایعه است اما موضوع قابل‌توجه آن است که همین موارد اندک نیز موجب نگرانی مردم نسبت به غذاهای رستورانی شده است.
اظهارات مسئولانی همچون حامد زارعی رئیس سازمان دامپزشکی کشور در مورد عرضه گوشت اسب و الاغ به‌جای گوشت قرمز در مراکزی که نظارت بهداشتی وجود ندارد و گفته‌های حسن اکبری، معاون سازمان حفاظت محیط‌زیست در این خصوص که گاهی اوقات به‌صورت انگشت‌شمار در رستوران‌ها تخلفاتی از قبیل خریدوفروش گوشت حیوانات حیات وحش صورت می‌گیرد ضمن گرانی نرخ موارد غذایی موجب آن شده است که مردم نسبت به گوشت مورد استفاده رستوران‌ها ابهام بیشتری داشته باشند. به‌ویژه آنکه به جز ناسالم بودن چنین گوشت‌هایی، براساس احکام اسلامی خوردن گوشت یکسری از حیوانات برای مسلمانان حرام است و نمی‌توان از آن به‌عنوان غذای انسان استفاده کرد، زیرا عوارض جبران‌ناپذیری برای انسان‌ها دارد.
در این میان بسیاری نیز بر این باورند که با اعمال جریمه‌های سنگین، باید از کشتار گونه‌های حیات وحش کشور از گراز گرفته تا سایر حیوانات، ممانعت کرد. حال‌آنکه به نظر می‌رسد جریمه‌های نقدی در نظر گرفته شده نیز بازدارندگی چندانی ندارد. به‌طوری‌که شکار این حیوانات به‌طور فراوانی انجام می‌گیرد. عده‌ای با توجیه جلوگیری از تخریب باغات و مزارع وعده‌ای هم برای تفریح و وقت‌گذرانی و علاقه‌مندی به شکار، حتی برخی برای فروش گوشت گراز، شکار این حیوان وحشی را انجام می‌دهند و می‌گویند مشتریان زیادی برای گوشت این حیوان وجود دارد. جریانی که بر اساس گفته مسئولان باوجود انگشت‌شمار بودن، قابل‌انکار نیست و ضرورت نظارت‌های بیشتری را از سوی نهادهای مربوطه می‌طلبد.
تخلفات اندک اما قابل‌انکار نیست مسئولان مربوطه در مورد سرو و عرضه گوشت حیوانات غیرمتعارف در رستوران‌ها چه می‌گویند؟
علی‌اصغر میرابراهیمی، رئیس اتحادیه رستوران داران دراین‌باره می‌گوید: تاکنون گزارشی مبنی بر سرو حیوانات حرام گوشت از جمله گراز در رستوران‌های تهران اعلام نشده است، حتی در رستوران‌هایی چینی، هندی، تایلندی، کره‌ای، لبنانی و ترک که در آن غذاهای خارجی سرو می‌شود نیز استفاده از این گوشت‌ها ممنوع است.
وی با اشاره به اینکه جریمه استفاده از حیوانات حرام گوشت در رستوران‌ها بر عهده وزارت بهداشت است، می‌افزاید: در راستای اجرای قوانین و مقررات، دستورالعمل‌های ارزیابی صادر شده که بازرسان به صورت نامحسوس و محسوس در این خصوص عمل می‌کنند و چنانچه واحدی دراین‌باره تخلف کند، آن واحد پلمب خواهد شد.
اما حامد زارعی، رئیس سازمان نظام دامپزشکی با اعلام صحت عرضه گوشت تک سم‌ها ازجمله اسب و الاغ تأکید می‌کند: میزان آن در حدی نیست که مردم را نگران کند.
به گفته وی، کشتار غیرمجاز اسب و الاغ وجود دارد اما بسیار کم است و نگران کننده نیست، مردم هم دقت کنند که از فروشگاه‌های مجاز گوشت بخرند و در انتخاب رستوران‌های بین راهی دقت کنند و به محصولاتی که بسیار ارزان فروخته می‌شود شک کنند، مثلاً اگر کباب سیخی 10 هزار تومان فروخته می‌شود بدیهی است که باید به آن شک کرد.
رئیس سازمان نظام دامپزشکی توضیح می‌دهد: واقعیت این است که چنین چیزی اتفاق می‌افتد اما این طور نیست که مردم نگران باشند و فکر کنند هر رستورانی که رفتند چنین گوشتی سرو می‌شود.
زارعی می‌گوید: برای رعایت مسائل بهداشتی، وزارت بهداشت و سازمان دامپزشکی هر دو نظارت می‌کنند و همه اماکن تولید، پرورش و عرضه موظف هستند که مجوز داشته و پروتکل‌های بهداشت را رعایت کنند. اما یکی از اشکالات در زمینه مقابله با این متخلفان این است که ناظران بهداشتی ما نمی‌توانند کار ضابط قضائی را انجام دهند یعنی تنها مسئله را گزارش می‌دهند.
وی خاطرنشان می‌کند: به دنبال این هستیم که ناظران بهداشتی بتوانند کار ضابطان قضائی را نیز انجام دهند که در این صورت اقدامات آن‌ها بیشتر بازدارنده می‌شود.
استفاده از گوشت نامتعارف در اصفهان سابقه ندارد شهرام موحدی، مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا با اشاره به انتشار اخباری در مورد مصرف گوشت‌های غیرمجاز در برخی از رستوران‌ها اظهار می‌کند: صحت و سقم این موضوع را تأیید نمی‌کنم چون در محدوده رستوران‌های استان اصفهان نبوده است.
وی تصریح می‌کند: با اطمینان کامل می‌گویم تاکنون چنین مواردی در اصفهان وجود نداشته و جای هیچ نگرانی نیست.
مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان یادآور می‌شود: نظارت کامل بر روند سیستم رستوران‌ها بر عهده علوم پزشکی است که نظارت دقیقی انجام می‌گیرد و حوزه دامپزشکی هم در حد توان خود رستوران‌ها را مدیریت می‌کند به خصوص، نسبت به رستوران‌های معروف و برند که دارای مشتریان بیشتری هم هستند، در طرح‌های ویژه مانند زمان اعیاد مختلف، نظارت جدی تری انجام می‌گیرد.
موحدی تأکید می‌کند: بدون اغراق اعلام می‌کنم که استان اصفهان در حوزه بهداشت مواد غذایی جزو استان‌های بسیار خوب کشور است. البته منکر تخلفات نیستیم اما شاهد تخلفات از سوی رستوران‌های معروف نبوده‌ایم، حتی رستوران‌های کوچک‌تر هم مشکلاتی چون مصرف گوشت‌های نامتعارف را نداشته‌اند شاید در رستوران‌های خلوت با مواردی چون مصرف گوشت‌های تاریخ گذشته روبه‌رو بوده‌ایم که به سرعت گزارش شده و مراحل قانونی انجام گرفته است.
وی در پاسخ به راهکارهای شناسایی گوشت غیرمجاز در رستوران‌ها و مراکز عرضه غذا توضیح می‌دهد: قبلاً برای تشخیص مواردی که به آزمایشگاه سازمان دامپزشکی ارجاع داده می‌شد از طریق استخوان‌ها مشخص می‌شد که این گوشت نامتعارف است یا نه.
مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان ادامه می‌دهد: پس از مدتی به مسئله گوشت‌های چرخ کرده رسیدیم که این نوع از گوشت چگونه تشخیص داده شود تا آنکه از حدود پنج سال قبل در استان اصفهان از روشی مدرن تحت عنوان تایپینگ برای تعیین نوع گوشت استفاده می‌شود که هر نوع از گوشت چرخ کرده به سازمان ارجاع داده می‌شود با این روش مشخص می‌شود از چه مخلوطی تشکیل شده است، حتی اگر کوچک‌ترین میزان از گوشت نامتعارف هم در داخل حجم بالایی از گوشت چرخ کرده باشد قابل تشخیص است. شیوه‌ای مدرن که فقط چند استان ازجمله اصفهان، توانایی انجام آن را پیداکرده‌اند.
موحدی خاطرنشان می‌کند: درمجموع استفاده از گوشت نامتعارف در اصفهان سابقه ندارد به این ترتیب مردم این استان نسبت به غذای عرضه شده در رستوران‌ها اعتماد داشته باشند. چه بسا به غیر از سازمان دامپزشکی دستگاه‌های نظارتی دیگر چون سازمان تعزیرات، علوم پزشکی، بازرسی اصناف و.. هم گزارشی در این باره ارائه نداده‌اند اما مردم نیز باید آگاه باشند که به رستوران‌های معتبر مراجعه کنند.
کد خبر 607828

پیام سپاهان

منبع: ایمنا
اخبار استان اصفهان
اخبار اصفهان
کلیدواژه: گوشت حیوانات وحشی رستوران دامپزشکی گرانی گوشت گراز گوشت الاغ رستوران های روباز شهر شهروند کلانشهر مدیریت شهری کلانشهرهای جهان حقوق شهروندی نشاط اجتماعی فرهنگ شهروندی توسعه پایدار حکمرانی خوب اداره ارزان شهر شهرداری شهر خلاق سازمان دامپزشکی گوشت نامتعارف رستوران ها استان اصفهان اسب و الاغ عرضه گوشت گوشت ها
درخواست حذف خبر:
«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.imna.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایمنا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد 36089090 را به همراه موضوع به شماره 100010022100 پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.
با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

لینک کوتاه:
https://www.payamesepahan.ir/Fa/News/376436/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

نیاز اصفهان به حمایت و دیپلماسی در حوزه کلان هنر و تئاتر

افزایش 43 درصدی پرونده های صلح و سازش در اصفهان

خداحافظی با بنزین سوپر

ارسال 18 اثر به سی و چهارمین جشنواره تئاتر استان اصفهان

دستگیری عوامل اصلی ناامن‌سازی جاده‌ها در جنوب کشور

بیانیه بسیج دانشجویی مهاباد بمناسبت گرامیداشت روز دانشجو

خداحافظی با بنزین سوپر در ایران

لغت‌نامه جام جهانی قطر منتشر شد

آپدیت اندروید 13 برای گلکسی A13 5G، گلکسی A51 5G و XCover 5 منتشر شد

قیمت طلا، سکه و ارز 15 آذرماه 1401؛ طلا و سکه عقب نشینی کردند

پرداخت حقوق کارکنان دولت در سال آینده بر اساس میزان بهره‌وری صورت می‌گیرد

دیدار چهره به چهره مدیرکل بنیاد استان گیلان با جامعه ایثارگری

رفع مشکلات جامعه ایثارگری نیاز به مدیریت جهادی و تلاش شبانه‌روزی دارد

شهدا درس ایثار را از مکتب ائمه اطهار(ع) آموختند

اجرای 5 اثر راه‌یافته به جشنواره تئاتر استان اصفهان

خداحافظی با بنزین سوپر پس از عرضه بنزین یورو 5 در ایران

برنامه هیأت‌های اصفهان همزمان با دهه اول فاطمیه

رئیس جمهوری کره جنوبی: اعتصاب کامیون‌داران شبیه تهدیدات اتمی کره شمالی است

سی‌وچهارمین جشنواره تئاتر استان اصفهان تشریح شد

احتمال خداحافظی بنزین سوپر در آینده نزدیک

تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه هنر اصفهان و ترانسیلوانیای رومانی امضا شد

بیش از 10 هزار قرارداد پژوهشی ارتباط با دانشگاه و جامعه در دانشگاه‌ها اجرا شده است

کامیون‌دارانی که توسط اغتشاشگران مورد تعرض قرار گرفته‌اند جبران خسارت می‌شوند

هوای اصفهان ناسالم برای گروه‌های حساس

دستگیری عوامل اصلی ناامن سازی جاده‌ها در جنوب کشور

خداحافظی با بنزین سوپر در ایران/ بنزین یورو 5 چه زمانی تزریق می‌شود؟

بازگشایی 3 نماد معاملاتی در بازار فرابورس ایران

اضافه شدن 2 پلاتوی جدید در پردیس هنر اصفهان

پدر شهیدان خیبری دهاقان آسمانی شد

بنزین سوپر از جایگاه های سوخت می رود | این نوع بنزین جایگزین می شود

کشف 100 میلیارد اموال مسروقه از مخفیگاه سارقان منازل در اصفهان

‌میزبان سی‌و‌چهارمین جشنواره تئاتر ‌اصفهان مشخص شد

اجرای برنامه‌های سلامت‌محور در مراکز نگهداری معلولین منطقه 4

برنامه مسابقات لیگ برتر بسکتبال بانوان در هفته‌های هشتم و نهم

پر آب شدن رودخانه خلیفان در پی بارش‌های اخیر

سیر تا پیاز زندان‌های سیاسی پهلوی در یک کتاب

3 معبر اصلی منطقه 14 مناسب‌سازی شد

دست پژوهشگران از شعر زنان جنوبی خالی است!

مذاکرات اپل برای انتقال تولید آی‌پد به هند

بازی/ Super Starfish؛ در دنیایی انتزاعی امتیاز بگیرید

قیمت شیائومی واچ S2 و هدفون شیائومی بادز 4 لو رفت

وجود 50 نقطه حادثه‌خیز در ارومیه

پیش‌بینی یخبندان و وارونگی دما در استان البرز

کشف 16 دستگاه تولید ارز دیجیتال قاچاق در آران‌وبیدگل

مهار شعله‌های آتش در کارگاه تزریق پلاستیک خمینی‌شهر

صفحه نخست روزنامه‌های اصفهان، 15 آذر

کاهش 62 درصدی حوادث ناشی از کار در بخش ساختمان ایلام

52 درصد جمعیت استان زنجان تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی است

بیش از 300 میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزا توسط صندوق کارآفرینی امید لرستان پرداخت شد

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای زنجان: ایجاد مراکز هدایت شغلی در دانشگاه‌ها ضروری است