پیام سپاهان

آخرين مطالب

شهردار تهران در برنامه تلویزیونی بدون توقف مطرح کرد؛

رونق در شهر منوط به بازگشایی گره مسکن است/ عدم اجرای بند 21 قانون شهرداری‌ها در ادوار گذشته در راستای ساخت منازل استطاعت‌پذیر شهرداری تهران

رونق در شهر منوط به بازگشایی گره مسکن است/ عدم اجرای بند 21 قانون شهرداری‌ها در ادوار گذشته در راستای ساخت منازل استطاعت‌پذیر
  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - زاکانی در برنامه تلویزیونی «بدون توقف» درباره موضوعات ساخت مسکن استطاعت‌پذیر، مسکن استیجاری و سه شیفته شدن فعالیت شهرداری تهران توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش خبرنگار شهر ، چهارشنبه (21 اردیبهشت 1401) علیرضا زاکانی شهردار تهران در برنامه تلویزیونی بدون توقف در شبکه 3 صدا و سیما حضور یافت.
شهردار تهران با تأکید بر اینکه شهرداری می‌تواند در تمام فعالیت‌های جامعه نقش آفرینی کند، افزود: البته این موضوع بستگی به نوع نگاه به شهرداری دارد. یک نگاه خدماتی است و نگاه دیگر تعریف نهاد خدمت‌گذار مشارکت پذیر اجتماعی است. این نگاه بستری فراهم می‌کند که در سطوح مختلف ارتباط با شهروندان رخ دهد و در نهایت میدان را برای مشارکت باز می‌کند تا تحول و پیشرفت را برای جامعه رقم زند. در حال حاضر شهرداری چنین نگاهی به مدیریت شهری دارد.
زاکانی درباره اعلام آمادگی شهرداری برای ساخت مسکن توضیح داد: سه سطح خدمات در حوزه فعالیت‌های اقتصادی و معیشتی مردم ارائه می‌شود. سطح نخست رفع نیازهای حداقلی است. سطح دوم شامل سه بخش حوزه میادین میوه و تره‌بار، فروشگاه‌های شهروند و مسکن است. سطح سوم نیز توانمندسازی شهروندان برای نقش آفرینش‌های اقتصادی است.
در تهران 12 هزار هکتار بافت ناپایدار شهری وجود دارد
وی ضمن اشاره به بخش دوم بیان کرد: در تهران 12 هزار هکتار بافت ناپایدار شهری وجود دارد که 4 هزار و 560 هکتار آن بافت فرسوده است. برخی محل‌ها در بافت فرسوده در معرض آسیب جدی قرار دارند و هدف جدی مدیریت شهری، نوسازی است. برای نوسازی شهری نیازمند توسعه زیرساخت‌ها هستیم که برای چنین ماجرایی از قانون جهش مسکن کمک گرفته‌ایم. هدف گذاری این قانون برای خارج از شهر است و مربوط به بافت فرسوده نمی‌شود اما تفاهم‌نامه‌ای که با وزارت راه و شهرسازی امضاء شد باعث می‌شود تا بخشی از این مسکن در بافت فرسوده و زمین‌های ذخایر شهری (بیش از یک هکتار) ساخته شود که از این تفاهم به منظور بازآفرینی و نوسازی شهری استفاده خواهد شد.
خروجی قرارگاه مسکن، ایجاد تسهیلات برای رونق مسکن‌سازی است
شهردار تهران در ادامه عنوان کرد: قرار است که بخشی از قدرالسهم استان برای شهر دریافت شود و بتوانیم از طریق تسهیلات بانکی، این موضوع را توسعه دهیم. هر رونقی در شهر منوط به بازگشایی و رفع مشکلات حوزه مسکن است؛ بند 21 قانون شهرداری‌ها، ساخت منازل استطاعت‌پذیر را جزو وظیفه شهرداری‌ها دانسته است اما در گذشته شهرداری‌های در دوره های مختلف، تن به اجرای این قانون نمی‌دادند.
زاکانی با بیان اینکه در همین رابطه قرارگاهی تشکیل شده تا تمامی مناطق بافت فرسوده و اراضی ذخیره را معرفی کنند، افزود: البته بافت فرسوده در اولویت قرار گرفته تا نوسازی شهری در قالب محله محوری رخ دهد. این قرارگاه تاکنون دو جلسه برگزار شده است که خروجی این قرارگاه ایجاد تسهیلات برای رونق مسکن سازی و ساخت 180 هزار واحد مسکونی است.
شهرداری به ارائه تسهیلات در ساخت مسکن کمک می‌کند
وی با تأکید بر اینکه شهرداری به ارائه تسهیلات در ساخت مسکن کمک خواهد کرد؛ گفت: همه ظرفیت‌ها به صورت فعال پای این طرح می‌آید تا به وظیفه قانونی خود عمل کنیم و مسکن استطاعت پذیر و درخور شأن شهروندان ساخته شود.
شهردار تهران در ادامه بیان کرد: صدور پروانه‌ ساخت، درآمد شهرداری هستند اما در حوزه بافت فرسوده نگاه درآمدی به پروانه نداریم و عوارض صفر است. هدف گذاری در بافت فرسوده نوسازی است.
دریافت مالیات از خانه‌های خالی به شهرداری مربوط نمی‌شود
زاکانی با بیان اینکه عمده خانه‌های خالی از سکنه در مناطق بالایی شهر وجود دارند، گفت: دریافت مالیات از خانه‌های خالی به شهرداری مربوط نمی‌شود و قانون خودش را دارد. 
به گفته وی؛ شهرداری وعده داده است که زمان صدور پروانه از 10 ماه به 2 ماه تا پایان خرداد کاهش پیدا کند. برای مثال لازم نیست که کمیته نما برای صدور پروانه تأییدیه ساختمانی صادر کند. همچنین تلاش می‌شود که صدور پروانه ساخت، چارچوب سازی و هوشمند شود و به زیر 2 ماه کاهش یابد اما وعده ما همان 2 ماه است.
41 درصد از مأموریت‌های شیفت صبح شهرداری در عصر هم قابل ارائه خواهد بود
شهردار تهران درباره افزایش فعالیت کاری نیروهای شهرداری عنوان کرد: سه شیفت کاری در حوزه مالی و شیفت عصر در حوزه شهرسازی فعال خواهد شد یعنی شهرداری 24 ساعته خواهد شد و 41 درصد از مأموریت‌های شیفت صبح شهرداری در عصر هم قابل ارائه است. سیستم به سمتی خواهد رفت تا از مداخلات انسانی جلوگیری شود و علاوه بر ایجاد شفافیت، جلوگیری از فساد و تسریع در ارائه خدمات رخ دهد.
زاکانی در ادامه گفت: ساخت 180 هزار مسکن به 500 هزار مسکن اضافه نمی‌شود چرا که جنس این دو با هم متفاوت است. شهرداری قصد دارد که قبول مسئولیت‌های خودش را در قبال بند 31 قانون اساسی و بند 21 ماده 55 قانون داشته باشد. دوره ساخت مسکن یک‌ساله نیست بلکه دوساله است که این اتفاق باعث بازگشایی گره مسکن می‌شود. 
شهرداری قصد ورود به موضوع مسکن استیجاری دارد
وی با بیان اینکه شهرداری از چند جهت به موضوع مسکن کمک خواهد کرد، افزود: در این راستا بخش خصوصی باید پای کار باشد چرا که در غیر اینصورت کار ما پیش نخواهد رفت. مدیریت ما یک مدیریت مشارکتی است. امیدواریم که مسیر مسکن به گونه‌ای دنبال شود که دو سوم سبد مردم به مسکن اختصاص پیدا نکند بلکه روز به روز کنترل پذیرتر شود.
شهردار تهران با بیان اینکه شهرداری قصد دارد که به مسکن استیجاری ورود پیدا کند، خاطرنشان کرد: در بسیاری از کشورها، شهرداری‌ها مسکن استیجاری دارند و اینگونه نرخ بی رویه رشد اجاره را کنترل می‌کنند. شهرداری تسهیل‌گری می‌کند و ما به ازای آن قدرالسهمی را دریافت می‌کند.
انتهای پیام/

لینک کوتاه:
https://www.payamesepahan.ir/Fa/News/360852/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

غرق شدن زنی 60 ساله در شهرستان مبارکه

400 کیلومتر از شبکه فاضلاب شهر اصفهان نیازمند بازسازی فوری است

بیش از 600 بازرسی از نانوایی‌های مهاباد صورت گرفت

داستانی درباره‌ی توانایی ناامید کردن دیگران

کوچک‌ترین منبع تغذیه ATX جهان معرفی شد

کمک آپدیت نسل نهمی Cyberpunk 2077 به افزایش فروش آن

مینی اسمارت‌فون Cubot Pocket با طراحی نوستالژیک معرفی شد

منازعات شدید در تابستان داغ عراق

سلام فرمانده؛ عبور نواصول‌گرایی ایرانی از اصول‌گرایی سنتی

کاهش امید به احیای برجام

جوان 23 ساله در کاشان بر اثر غرق‌شدگی جان باخت

8 اصفهانی در ترکیب تیم ملی پومسه برای مسابقات آسیایی

آماده باش نیروهای مدیریت بحران حسن آباد در پی وقوع زلزله

وزیر ارشاد: محرومیت بهارستان با کار جهادی و ایجاد امکانات مناسب مرتفع می‌شود

جزئیات زمین لرزه در منطقه حسن آباد تهران

نمایشگاه کتاب و تناقض‌های پدیده نشر در ایران؛ بلوای بازار و کالایی‌شدن کتاب

تحولات میان مقاومت فلسطین و رژیم صهیونیستی در آستانه انفجار قرار دارد؟

اختلاف کیسینجر و جورج سوروس بر سر اوکراین

چند روز می‌گذرد و همه چیز یادمان می‌رود؟

کانون سرطانی اسراییل پاسخ شهادت صیاد خدایی را حتمی و قهری دریافت می‌کند

وفاق و همدلی مدیریت شهری و نمایندگان مجلس برای رفع مشکلات آب اصفهان

آمار کرونا کاشان 6 خرداد؛ بدون فوتی و 2 ابتلای جدید

امام جمعه کاشان: جمهوری اسلامی در پاسخ به دشمن یا هیچ‌‌کس تعارف ندارد

پیگیری ارتقای 3 منطقه شکار ممنوع لامرد

سپاهان با 3 غایب به اهواز می‌رود

سقوط پمپ آب به درون چاه؛ مشکل جدید گلخانه داران بهمئی پس از لغو صادرات به روسیه+تصاویر

مسابقه دوچرخه سواری در دهدشت برگزار شد

امام جمعه موقت مهاباد: سعادت جامعه در گرو توجه به بنیاد خانواده است

امام جمعه موقت اصفهان: مردم سالاری دینی اصفهان را به ایران و جهان معرفی کنیم

با تقویت سازمان تعزیرات با متخلفین به شدت برخورد شود

حسن آباد فشافویه لرزید

شهرضا با تشییع شهید شاهچراغی دوباره بوی شهادت گرفت

حسن آباد تهران لرزید

2 تیم ارزیاب به محل زلزله حسن آباد اعزام شدند

سپاهان با سه غایب برای دیدار با فولاد راهی اهواز می شود

امام جمعه کاشان: جلوگیری خروج میلیاردها تومان ماکارونی از کشور جزو مزیت‌های جراحی اقتصادی دولت است

زلزله 4 ریشتری حسن آباد تهران را لرزاند

زندگی محمدعلی بهمنی کتاب می‌شود

دستگاه جدید مایکروسافت به رقابت با اپل تی وی می‌رود

نمره فائو به امنیت غذایی ایران

تنها به اندازه مبلغ چک برگشتی، حساب افراد مسدود می شود

امام جمعه خور و بیابانک:سرود سلام فرمانده دشمن را عصبانی و نگران کرده است

"سلام فرمانده" یعنی امتداد عقیده هویت‌ساز امامت و ولایت

پیشرفت 90 درصدی پروژه احداث معبر 8 هزار متری در منطقه 22

پیکرهای 2 شهید گمنام در روستای اردیب خور و بیابانک به خاک سپرده شدند

ملت ایران مردمی ولایتمدار و بصیر هستند

برگزاری اولین دوره آموزشی رفاه اجتماعی شهر تهران

دشمنان به خطای مسئولان امیدوار هستند

تشییع پیکر معلم شهید در دهاقان

هشدار درباره افزایش وقوع طوفان‌ ریزگردها در تهران/ دستور رئیس جمهور برای مذاکره با 3 کشور