پیام سپاهان

آخرين مطالب

«اومیکرون» ایران را به خطر می‌اندازد؟ مقالات

«اومیکرون» ایران را به خطر می‌اندازد؟
  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - فرارو /متن پیش رو در فرارو منتشر شده و بازنشر آن در آخرین خبر به معنای تاییدش نیست
ملایم‌تر شدن سویه اومیکرون نسبت به گونه‌های پیشین باعث شد تا برخی از متخصیص بیماری‌های عفونی پایان یافتن پاندمی را نزدیک پیش بینی کنند. موضوعی که حالا منجر به افزایش میزان مبتلایان به اومیکرون شده است. اما موضوع آن جا حساس‌تر می‌شود که سازمان بهداشت جهانی نیز نسبت به این مسئله هشدار داده است.
به گزارش فرارو، دکتر تدروس آدهانوم، مدیر این سازمان به رهبر جهان هشدار داده که همه گیری کرونا اصلا به نقطه پایان نزدیک نشده است. او همچنین گفته که جهان باید در این فرض که سویه جدید کرونا، اومیکرون، به طور قابل توجهی ملایم‌تر است و خطر ناشی از ویروس را رفع می‌کند، محتاط‌تر رفتار کند.
در ایران نیز چرخش اومیکرون در کشور براساس اعلام مسئولان وزارت بهداشت و برخی از اعضای ستاد ملی کرونا، به 40 درصد رسیده است.
کمیته اپیدمیولوژی و پژوهش کمیته علمی کشوری مقابله با کووید19 نیز در این رابطه اعلام کرده اند که رعایت پروتکل‌های بهداشتی هم از نظر ماسک، هم از نظر حضور در اجتماعات و… بسیار پایین آمده است. از طرفی این کمیته تاکید کرده که درصد ابتلا به اومیکرون و تعداد موارد بیماری در کشور افزایش یافته و سیگنالی برای موج ششم دریافت کرده‌اند.
با این حال برخی اپیدمیولوژیست‌ها پیش بینی می‌کنند که عادی انگاری نسبت به ملایم‌تر شدن اومیکرون، ممکن است برای کشور چالش آفرین باشد.
ممکن است که تعداد مرگ‌ها به اندازه موج پنجم برسد
 مسعود یونسیان، دبیر کمیته اپیدمیولوژی و پژوهش کمیته علمی کشوری مقابله با کووید19 در گفتگو با فرارو گفت: ما وقتی می‌خواهیم به مردم پیام بدهیم، باید دو پدیده یا مقوله را از یکدیگر تفکیک کنیم. مورد اول تعداد موارد یک واقعه مثلا مرگ است؛ دوم هم نسبت بیمارانی است که فوت می‌کنند. به عبارت دیگر، ممکن است که یک بیماری خیلی کشنده باشد و مثلا ده درصد مبتلایان آن فوت کنند، اما از این بیماری 100 مورد داشته باشیم. ممکن است یک بیماری داشته باشیم که خطر کشندگی آن بسیار کمتر و ده برابر کمتر باشد. یعنی به جای ده درصد کشندگی، در این بیماری یک درصد کشندگی داشته باشیم، اما درعین حال 100 هزار نفر مبتلا هم وجود داشته باشد. آن وقت یکهزار نفر از این 100 هزار نفر فوت می‌کنند.
وی ادامه داد: کشندگی بیماری اول بیشتر بود و به ده درصد می‌رسید. کشندگی بیماری دوم کمتر و شدت آن کمتر بود. اما وقتی تعداد موارد بیماری دوم به مراتب بالاتر می‌رود، بعد می‌بینیم که حاصل نهایی که تعداد مرگ است افزایش پیدا می‌کند و از ده مرگ به هزار مرگ می‌رسد.
این اپیدمولوژیست در پاسخ به این سوال که آیا اومیکرون خفیف‌تر و شدت آن کمتر است، اظهار داشت: بله. اما آیا اگر اوج اومیکرون رخ دهد، ما تعداد مرگ کمتری را مشاهده می‌کنیم؟ در چنین شرایطی پاسخ قدری سخت خواهد شد. اگر ما همه چیز را رها کنیم و تعداد موارد ما به شکل تصاعدی افزایش پیدا کند، آن زمان حتی ممکن است که تعداد مرگ‌ها به اندازه موج پنجم و حتی بیشتر برسد.
وی افزود: حتما لازم نیست که میزان مرگ‌های روزانه ما 500 تا 600 نفر برسد تا بگوییم که مسئله مهم شده است؛ بنابراین باید دقت کنید که 500 مرگ به معنای 500 جان، 500 خانواده و 5 هزار خانواده درجه یک است. اگر قرار باشد این آمار رخ بدهد و حتی به یک پنجم این میزان به شکل روزانه برسیم و در روز 100 نفر فوت کنند همچون سقوط روزانه یک هواپیما است، یا سقوط دو اتوبوس در دره و کشته شدن تمام سرنشینان آن است. پس این واقعه کمی نیست؛ بنابراین خواهش من این است که گذشت زمان و مشاهده تعداد زیاد آمارها، ما را دچار یک نوع بی حسی و کرختی نسبت به آمار‌ها نکرده باشد.
یونسیان تصریح کرد: در حال حاضر ما به شکل روزانه، 20 نفر از هم وطنان ما را از دست می‌دهیم. همین اندازه هم زیاد است و نباید این تعداد را از دست بدهیم. اما یک زمانی ما میان دو تصمیم گیر می‌افتیم؛ که این تصمیم‌ها یکی این است که ما بازگشایی را اعمال کنیم و تعداد مرگ‌های مان یک مقداری افزایش پیدا کند. در آن سو از تعداد مرگ بسیار بیشتر پیشگیری کنیم. در نهایت تصمیم این می‌شود که بازگشایی را انجام می‌دهیم و تلاش می‌کنیم از وقوع مرگ‌های بیشتر جلوگیری کنیم. اما اگر بازگشایی ما در واقع فوایدی که دارد کمتر از مضراتی است که در پی خواهد داشت، اینجا باید در بازگشایی تامل کنیم. من امیدوارم در تصمیمی که در ستاد ملی کرونا گرفته شده، این موازنه مزایا و فواید به درستی در نظر گرفته شده باشد. چون واقعا اطلاعی از آن ندارم و اطلاعاتی هم از آن متاسفانه منتشر نمی‌شود که این تصمیم بر اساس چه موازنه‌ای صورت گرفته شده است. من به عنوان یک متخصص علوم بهداشتی درک می‌کنم که هر تصمیمی ممکن است مزایا و مضراتی داشته باشد، اما اینکه این مزایا و مضرات به درستی به کمیت درآمده اند و در موازنه مناسبی تصمیم گیری شده باشد، نکته خیلی ظریفی است که نیاز به دقت کافی دارد که امیدوارم انجام شده باشد.
دبیر کمیته اپیدمیولوژی و پژوهش کمیته علمی کشوری مقابله با کووید19، درمورد آینده اومیکرون در کشور هم گفت: اطلاعات ما فعلا در این زمینه کافی نیست. برخی کشور‌ها فعلا افزایش را تجربه می‌کنند. بعضی از کشور‌ها همچون آمریکا و انگلیس نیز در حال حاضر کاهش مواردشان را مشاهده می‌کنیم. آن‌ها یک موج بلند و بسیار باریکی داشتند و به سرعت کاهش پیدا کرده است. اینکه ما دقیقا همان سرنوشت را خواهیم داشت یا نه، قابل اظهار نیست. چرا که سرعت بالا رفتن ما بسیار کمتر از آن‌ها بود؛ بنابراین ممکن است سرعت پایین آمدن ما هم متفاوت باشد. معمولا چیزی که سریع بالا می‌رود، احتمال اینکه سریع هم پایین بیاید بیشتر است تا چیزی که آهسته افزایش پیدا می‌کند. لذا، چون تعداد موارد به آهستگی بالا می‌رود، ممکن است که سرعت پایین آمدن آن هم آهسته‌تر باشد.

لینک کوتاه:
https://www.payamesepahan.ir/Fa/News/350497/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

غرق شدن زنی 60 ساله در شهرستان مبارکه

400 کیلومتر از شبکه فاضلاب شهر اصفهان نیازمند بازسازی فوری است

بیش از 600 بازرسی از نانوایی‌های مهاباد صورت گرفت

داستانی درباره‌ی توانایی ناامید کردن دیگران

کوچک‌ترین منبع تغذیه ATX جهان معرفی شد

کمک آپدیت نسل نهمی Cyberpunk 2077 به افزایش فروش آن

مینی اسمارت‌فون Cubot Pocket با طراحی نوستالژیک معرفی شد

منازعات شدید در تابستان داغ عراق

سلام فرمانده؛ عبور نواصول‌گرایی ایرانی از اصول‌گرایی سنتی

کاهش امید به احیای برجام

جوان 23 ساله در کاشان بر اثر غرق‌شدگی جان باخت

8 اصفهانی در ترکیب تیم ملی پومسه برای مسابقات آسیایی

آماده باش نیروهای مدیریت بحران حسن آباد در پی وقوع زلزله

وزیر ارشاد: محرومیت بهارستان با کار جهادی و ایجاد امکانات مناسب مرتفع می‌شود

جزئیات زمین لرزه در منطقه حسن آباد تهران

نمایشگاه کتاب و تناقض‌های پدیده نشر در ایران؛ بلوای بازار و کالایی‌شدن کتاب

تحولات میان مقاومت فلسطین و رژیم صهیونیستی در آستانه انفجار قرار دارد؟

اختلاف کیسینجر و جورج سوروس بر سر اوکراین

چند روز می‌گذرد و همه چیز یادمان می‌رود؟

کانون سرطانی اسراییل پاسخ شهادت صیاد خدایی را حتمی و قهری دریافت می‌کند

وفاق و همدلی مدیریت شهری و نمایندگان مجلس برای رفع مشکلات آب اصفهان

آمار کرونا کاشان 6 خرداد؛ بدون فوتی و 2 ابتلای جدید

امام جمعه کاشان: جمهوری اسلامی در پاسخ به دشمن یا هیچ‌‌کس تعارف ندارد

پیگیری ارتقای 3 منطقه شکار ممنوع لامرد

سپاهان با 3 غایب به اهواز می‌رود

سقوط پمپ آب به درون چاه؛ مشکل جدید گلخانه داران بهمئی پس از لغو صادرات به روسیه+تصاویر

مسابقه دوچرخه سواری در دهدشت برگزار شد

امام جمعه موقت مهاباد: سعادت جامعه در گرو توجه به بنیاد خانواده است

امام جمعه موقت اصفهان: مردم سالاری دینی اصفهان را به ایران و جهان معرفی کنیم

با تقویت سازمان تعزیرات با متخلفین به شدت برخورد شود

حسن آباد فشافویه لرزید

شهرضا با تشییع شهید شاهچراغی دوباره بوی شهادت گرفت

حسن آباد تهران لرزید

2 تیم ارزیاب به محل زلزله حسن آباد اعزام شدند

سپاهان با سه غایب برای دیدار با فولاد راهی اهواز می شود

امام جمعه کاشان: جلوگیری خروج میلیاردها تومان ماکارونی از کشور جزو مزیت‌های جراحی اقتصادی دولت است

زلزله 4 ریشتری حسن آباد تهران را لرزاند

زندگی محمدعلی بهمنی کتاب می‌شود

دستگاه جدید مایکروسافت به رقابت با اپل تی وی می‌رود

نمره فائو به امنیت غذایی ایران

تنها به اندازه مبلغ چک برگشتی، حساب افراد مسدود می شود

امام جمعه خور و بیابانک:سرود سلام فرمانده دشمن را عصبانی و نگران کرده است

"سلام فرمانده" یعنی امتداد عقیده هویت‌ساز امامت و ولایت

پیشرفت 90 درصدی پروژه احداث معبر 8 هزار متری در منطقه 22

پیکرهای 2 شهید گمنام در روستای اردیب خور و بیابانک به خاک سپرده شدند

ملت ایران مردمی ولایتمدار و بصیر هستند

برگزاری اولین دوره آموزشی رفاه اجتماعی شهر تهران

دشمنان به خطای مسئولان امیدوار هستند

تشییع پیکر معلم شهید در دهاقان

هشدار درباره افزایش وقوع طوفان‌ ریزگردها در تهران/ دستور رئیس جمهور برای مذاکره با 3 کشور