پیام سپاهان
رها سازی یک قطعه بوتیمار در نایین و چند خبر کوتاه زیست محیطی
دوشنبه 3 خرداد 1400 - 18:32:00
پیام سپاهان - اصفهان - یک قطعه گونه تحت حمایت بوتیمار زخمی پس از مراقبت و تیمارداری در زیستگاه‌های شهرستان نایین در شرق استان اصفهان رها شد.

علیرضا رضایی سرپرست اداره حفاظت محیط ز شهرستان نایین روز دوشنبه به ایرنا گفت که یک پرنده بوتیمار کوچک مدتی قبل و به دلیل مصدومیت توسط دوستداران طبیعت تحویل محیط‌زیست شهرستان نایین شده بود.
وی گفت: این پرنده پس از انجام مراقبت‌های لازم و تیمار داری با اطمینان از بازگشت به طبیعت در زیستگاه های شهرستان نایین رها شد.
وی با بیان اینکه بوتیمار کوچک از جمله پرندگانی است که در فهرست حمایت سازمان محیط زیست قرار دارد از مردم خواست در صورت مشاهده هرگونه از پرندگان نایاب، کمیاب یا مصدوم مراتب را به اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اطلاع دهند.
بوتیمار کوچک از خانواده حواصیلیان است این پرنده بسیار کوچکتر از حواصیل های دیگر است و بیشتر در مناطق با پوشش گیاهی نیزاری و فشرده به سر برده، و در با تلاق های پر درخت و نزدیک به آب آشیانه می سازد و از ماهی ها ،حشرات و دوزیستان تغذیه می کند .
صدور حکم قضایی برای یک واحد آلوده کننده محیط زیست در شهرستان برخوار
رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان برخوار گفت: از فعالیت یک واحد آجرپزی آلوده کننده محیط زیست و هوا در این شهرستان با صدور حکم قضایی جلوگیری شد.
محمد ولید مغربی افزود: با توجه به پیگیری مستمر این اداره در پی پایش‌های مداوم این شهرستان، یک واحد آلاینده کارخانه آجر به مراجع قضایی معرفی شد.
وی گفت: دادگاه مسوول این واحد را به تحمل سه ماه دو روز حبس مجازات جرم اشد که تهدید علیه بهداشت عمومی می باشد محکوم کرد.
تحویل یک سنجاب ایرانی توسط شهروند دوستدار محیط زیست درکاشان
رییس اداره حفاطت محیط زیست شهرستان کاشان گفت: یک سنجاب ایرانی که توسط یکی از شهروندان دوستدار محیط زیست تحویل این اداره شده بود پس از بررسی‌های کارشناسی و با توجه به شرایط مطلوب و اطمینان از سلامتی کامل این حیوان به اداره حفاظت محیط زیست شهرستان سمیرم جهت رها سازی در زیستگاه‌های طبیعی ان شهرستان ارسال شد.
الهیار دولتخواه افزود: زیستگاه اصلی این گونه جنگل‌های بلوط زاگرس در (شهرستان سمیرم) است و درختان بلند و کهنسال بلوط را به درختان کوتاه و پرشاخ و برگ ترجیح می‌دهد.
آبشخورهای منطقه شکار ممنوع شاه‌قنداب شهرضا بازسازی و ترمیم شد
رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان شهرضا گفت: با توجه به شروع فصل گرما و خشکسالی شدید منطقه، بازسازی و ترمیم آبشخورهای منطقه شکار ممنوع شاه‌قنداب توسط محیط بانان انجام شد.
باقر یعقوبی افزود: رنگ آمیزی برای آماده سازی آبشخورها وآبگیری توسط محیط بانان حفاظت محیط زیست شهرستان شهرضا انجام گرفت.
وی افزود: محیط بانان چشمه و آبشخورهای منطقه شکار ممنوع شاه‌قنداب را لایروبی کردند تا از منابع آبی محدود موجود در منطقه به طور بهینه برای حیات وحش استفاده و از هدر رفت آب جلوگیری شود.
منطقه شکار ممنوع شاه‌قنداب منطقه‌ای کوهستانی با تپه ماهورهای متعدد با وسعت حدود 82 هزار هکتار است که بخشی از آن درجنوب غربی شهرستان اصفهان و بخشی دیگر جنوب شرقی شهرستان شهرضا واقع است.
برچسب‌ها
سازمان حفاظت محیط زیست اداره کل حفاظت محیط زیست اصفهان اصفهان

http://www.sepahannews.ir/fa/News/277555/رها-سازی-یک-قطعه-بوتیمار-در-نایین-و-چند-خبر-کوتاه-زیست-محیطی
بستن   چاپ