پیام سپاهان
رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران: بعضی چاپخانه‌ها برای سرپا ماندن به کارهای غیرقانونی روی آوردند
شنبه 1 خرداد 1400 - 10:32:36
پیام سپاهان -

پیام سپاهان


به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، احمد ابوالحسنی رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران کشور در برنامه زنده برنامه «تقاطع فرهنگ» به مشکلات و معضلات حوزه چاپ اشاره کرد و گفت: فعالان صنعت چاپ پس از کرونا ماهی یکبار تست می‌دادند که هزینه‌های اضافی را به آن‌ها تحمیل می‌کند.
وی همچنین به گرانی ارز در شرایط سخت واردات مواد اولیه صنعت چاپ اشاره کرد و افزود: در این بخش بسیاری از کارگاه‌ها آسیب دیدند و رو به تعطیلی گذاشتند.
ابوالحسنی با بیان اینکه ارز 4200 تومانی به سایر افرادِ خارج از صنعت چاپ تعلق گرفت و تخصیص ارز به بخش کاغذ هم با مدیریت‌های سراسر غلط به یک فاجعه انجامید، ادامه داد: در حوزه مقوا و صنعت بسته‌بندی و کاغذ گلاسه هم دچار مشکل شدیم.
وی افزود: افراد اندکی برای واردات مواد اولیه صنعت چاپ ارز 4200 تومانی دریافت کردند، ولی محصولات وارد بازار نشد و اگر هم شد، مشکل کاغذ رخ داد و در نهایت مقوا با قیمت آزاد در اختیار مصرف کننده قرار گرفت.
ابوالحسنی اصلی‌ترین اقدام را رفع موانع دانست و افزود: بسیاری از عزیزان مواد اولیه را با ارز آزاد وارد کردند، ولی باز هم قوانینی بر سر راه‌شان قرار داشت که هیچ منطق و اصولی دربر نداشت.
رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران کشور همچنین از کارشکنی‌هایی که با تعرفه گذاری، این صنف را به چالش کشید سخن گفت و اضافه کرد: موانع بسیاری در حوزه پلیمر و بسته‌بندی داریم.
ابوالحسنی ادامه داد: تنها مواد اولیه که برای تولید آن در ایران به خودکفایی رسیده‌ایم، همین بسته‌بندی‌های پلیمری است، اما جای تاسف دارد که این هم با افزایش قیمت روبرو شده است.
وی با اعلام اینکه رانت کنونی موجب شده چاپخانه‌داران به وارداتِ موادِ اولیه‌ای علاقه‌مند باشند که مشابه آن در کشور وجود دارد، خاطرنشان کرد: این مواد 15 تا 20 درصد ارزان‌تر در داخل به دست می‌آید. چنین رانتی در هیچ کشور دیگری وجود ندارد.
رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران کشور با بیان اینکه برخی چاپخانه‌داران حتی هزینه مرکب را نمی‌گرفتند، گفت: ولی تعداد چاپخانه‌دارانی که زیر قیمت کار می‌کردند تا کسب و کارشان شلوغ و پر رفت و آمد جلوه کند، اندک بود.
ابوالحسنی با بیان اینکه چنین چاپخانه‌دارانی کارهای خلاف را چاپ می‌کردند، افزود: این گروه‌ها جعبه‌های لوازم یدکی فیک یا مشکل‌دار را چاپ می‌کردند که البته قسمی از این‌ها مجوز هم نداشتند.
انتهای پیام/

http://www.sepahannews.ir/fa/News/276584/رئیس-اتحادیه-چاپخانه‌داران--بعضی-چاپخانه‌ها-برای-سرپا-ماندن-به-کارهای-غیرقانونی-روی-آوردند
بستن   چاپ