پیام سپاهان

آخرين مطالب

«سینما به روایت اصفهان» روی میز گفت‌وگو اجتماعي

«سینما به روایت اصفهان» روی میز گفت‌وگو
  بزرگنمايي:

پیام سپاهان -

پیام سپاهان


ایسنا/اصفهان نویسندگان کتاب «سینما به روایت اصفهان» در نشستی به گفت‌وگو دربارۀ مراحل تألیف این کتاب پرداخته و به پرسش‌های علاقه‌مندان دربارۀ آن پاسخ گفتند.
سالن اجتماعات کتابخانه مرکزی اصفهان در یک عصر پاییزی میزبان نشست گفت‌وگو درباره کتاب «سینما به روایت اصفهان» بود که از سوی دفتر تخصصی سینما وابسته به سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان تولید و روانه بازار کتاب شده است.
در این نشست، مصطفی حیدری، نفیسه باقری و پژمان نظرزاده آبکنار نویسندگان این کتاب روبروی حاضران و اهالی سینما نشستند و از مراحل نوشتن کتاب و بخش‌های مختلف آن گفتند.
در ابتدا پژمان نظرزاده آبکنار گفت: تولید کتاب «سینما به روایت اصفهان» ایده‌ای بود که سال 1396 به دفتر تخصصی سینمای سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان ارائه و این کتاب ظرف دو سال تهیه شد و از سوی انتشارات این سازمان به چاپ رسید.
این نویسنده و پژوهشگر هنر اظهار کرد: تلاش کردیم استانداردهای حرفه‌ای کتاب‌های سینمایی را در تألیف این کتاب رعایت کنیم و به خاطره‌گویی و وجه نوستالژیک سینما نپردازیم.
او افزود: فکر می‌کنم کتاب «سینما به روایت اصفهان» تنها کتابی است که در حوزه تاریخ سینما در شهری به جز تهران و به صورت محلی نوشته شده است.
نفیسه باقری دیگر نویسنده این کتاب نیز در این نشست گفت: سینما به عنوان هنر هفتم از نظر کالبدی و فیزیکی عناصر جدیدی را به شهرها اضافه کرد و از نظر اجتماعی و فرهنگی و همچنین از نظر سیاسی نیز ملاحظاتی با خود به همراه آورد.
او، کمبود منابع تحقیقاتی، مرکزگرا بودن کتاب‌ها و منابع تحقیقاتی، کمبود اطلاعات درباره سینما در اصفهان و غالب بودن وجه تاریخ‌نگاری سیاسی به‌جای تاریخ‌نگاری اجتماعی را سه مانع اصلی در راه نوشتن این کتاب دانست و توضیح داد که آنان برای عبور از این چالش‌ها به سراغ اسناد منتشرنشدۀ سازمان اسناد و کتابخانه ملی و همچنین روزنامه‌های محلی وقت رفتند.
به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان، نویسنده کتاب سینما به روایت اصفهان افزود: در گام اول حدود 2 هزار سند درباره سینما در اصفهان پیدا کردیم که در کنار روزنامه‌های محلی مانند روزنامه‌های اخگر، اصفهان و نقش‌جهان به مطالعه آن‌ها پرداختیم.
باقری، با بیان اینکه برای ما اصفهانی‌ها سینما و چهارباغ درهم‌آمیختگی دارند، درباره تاریخ سینماهای اصفهان بیان کرد: به نظر می‌رسد سینما «مایاک» نخستین سینمای اصفهان بوده که در سال 1308 تأسیس شده است. شاید قبلا هم مکان‌هایی برای پخش فیلم در اصفهان وجود داشته ولی سینما مایاک نخستین سینمای اصفهان بوده است.
او در ادامه به تأسیس سینماهای سپه، ایران، شاهپور، هما، میهن، متروپل، سپاهان، مولن‌روژ، ساحل، چهارباغ، حافظ، نقش‌جهان، شهر فرنگ، سینمای ملی جلفا، پارس و مهتاب در شهر اصفهان اشاره و نکاتی درباره مؤسسان و وضعیت شهر اصفهان در زمان تأسیس آنها بیان کرد.
این نویسنده تصریح کرد: سینما «میهن» در نزدیکی میدان نقش‌جهان و جایی که امروز به نام پاساژ «مهدی» می‌شناسیم ساخته شده بود و بیشتر بازاریان از آن استفاده می‌کردند. همچنین سینما «ساحل» در سال 1338 ‌از سوی شرکت سهامی آتشگاه در میدان انقلاب امروزی با هزینه 21 میلیون ریال که آن زمان پول زیادی بود ساخته شده است. سینما «شهر فرنگ» نیز در سال 1351 و در خیابان پهلوی (خیابان مطهری امروز) توسط منصور نورپور ساخته شد که ایشان اخیراً درگذشت.
باقری تصریح کرد: سینماهایی که در سال‌های ابتدایی در شهر اصفهان ساخته شدند با استانداردهای امروزی فاصله داشته و به صورت سینمای تابستانی و روباز ساخته می‌شدند و امکانات ابتدایی داشتند.
او گفت: بیشتر سینماداران اصفهان افرادی متمول و کارخانه‌دار بودند و رد پای اقلیت‌های قومی و دینی نیز در ساخت سینماها در اصفهان دیده می‌شود. همچنین ناصر و منصور بیگدلی تنها غیراصفهانی‌هایی بودند که در اصفهان سینما ساختند و سینما «نقش‌جهان» را تأسیس کردند که با واکنش و نارضایتی اهالی سینمای اصفهان مواجه شد.
باقری کارگران کارخانه‌های صنعتی را مخاطبان اصلی سالن‌های سینما در اصفهان دانست و افزود: در سال 1345، 56 درصد نیروی کار در اصفهان کارگر بودند و 41 درصد آنها کارگر بخش صنعت به‌ویژه کارخانه‌های نساجی بودند که تنها تفریح آن‌ها فیلم دیدن در سینما بود. در آن زمان فضای سینماها مردانه بود و از دهه 1350 به بعد بود که فضا برای حضور بانوان و خانواده‌ها فراهم شد.
رئیس دفتر تخصصی سینما وابسته به سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان و یکی از نویسندگان کتاب نیز در این نشست یادآور شد که این دفتر پیش از کتاب «سینما به روایت اصفهان»، دو کتاب «سینماتوگراف» و «سینما هشت» را نیز به چاپ رسانده است.
مصطفی حیدری افزود: در یکی از فصل‌های کتاب سینما به روایت اصفهان به سینمای آزاد در اصفهان پرداخته‌ایم. سینمای آزاد جریان بسیار مهمی در سینمای اصفهان بود که سینماگران مهم و مشهوری از دل این جریان پرورش یافتند.
حیدری خطاب به حاضران گفت: اگر اهالی سینما نقد و نظری درباره محتوای کتاب سینما به روایت اصفهان دارند به صورت مکتوب و به همراه سند ارائه کنند تا در چاپ‌های بعدی کتاب مدنظر قرار گیرد.
در بخش دوم این برنامه، احمد طالبی‌نژاد نویسنده، فیلم‌ساز و منتقد به مشکلات تاریخ‌نگاری اشاره کرد و گفت: امیدوارم در اصفهان به جز سینمای آزاد به سایر جریان‌های سینمایی نیز پرداخته و درباره آن کتاب نوشته شود.
او ادامه داد: کتاب «سینما به روایت اصفهان» می‌توانست بهتر از این باشد اما کتاب واقعاً کاملی است. در واقع در عرصه فرهنگ و هنر هیچ کمالی وجود ندارد و هزاران ناگفته در دل اهالی و عشاق سینما وجود دارد که باید ثبت شود.
نویسنده مجله ماهنامه فیلم بیان کرد: به طور مثال نقش ارامنه در سینمای اصفهان می‌توانست به صورت پررنگ‌تر در کتاب «سینما به روایت اصفهان» آورده شود، چون محرک و بانی راه‌اندازی سینما نه‌تنها در اصفهان بلکه در ایران ارامنه بوده‌اند.
طالبی‌نژاد با اشاره به اهمیت کتاب «سینما به روایت اصفهان» برای آیندگان اظهار کرد: یکی از نقدهای من به این نوع کتاب‌ها آکادمیک بودن آن‌هاست. این کتاب‌ها ممکن است بسیار دقیق باشند اما برای خواننده عام جذاب و لذت‌بخش نیست چون سرشار از پانویس است.
او تصریح کرد: امروزه می‌بینیم که پانویس‌های غیرضروری در بسیاری از پایان‌نامه‌ها نیز دیده می‌شود اما در واقع ارجاع بیش از حد به منابع باعث می‌شود کیفیت فدای کمیت شود.
انتهای پیام

لینک کوتاه:
https://www.payamesepahan.ir/Fa/News/326357/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

شهید آب اصفهان که بود؟ + فیلم

برنامه مسابقات هفته های دهم تا شانزدهم لیگ برتر اعلام شد

لیگ برتر والیبال زنان| جدال خودروسازان را سایپا برد/ شکست سنگین ریف در اصفهان

احداث کتابخانه در میمه، نیازمند تأمین بودجه است

تجربه مسکن مهر برای جهش تولید مسکن استفاده شود

جزئیاتی از حادثه مرگبار اتوبوس در محور کاشان_اصفهان/ خواب‌آلودگی راننده تریلر علت حادثه

نانوایان خاطی در مهاباد شناسایی شدند

علت حادثه مرگبار اتوبوس و تریلر چه بود؟

اصفهان میزبان کاروان هنری روایت حبیب

گونه‌های ادبی که جای‌شان خالی است

نقل قول اینستاگرامی شفیعی کدکنی از ژاله آموزگار

تازه های نشر/ کتاب «جاودانگی و معنای زندگی» منتشر شد

از زبان فارسیمان خجالت نکشیم؛ زبان فارسی، مهاجرپذیر یا مهاجرفرست؟

شعر خوانی زیبایی از فاضل نظری

معرفی چند کتاب درباره مردم مشهد به شهاب مرادی!

بحران جهانی تراشه چه زمانی به پایان می‌رسد؟

طرح تازه دولت بایدن برای ایجاد تحول در آینده اینترنت

تاریخچه‌ی مرورگر اج با جستجوی ویندوز یکپارچه می‌شود

محبوب‌ترین پسوردها در دنیا کدام اند؟

واتس اپ قابلیت جذابش را در دسترس همه کاربران قرار می‌دهد

سرمقاله وطن امروز/ اوکاس را به خاطر بسپار آقای مکرون!

غرب برای گفتگو با ایران فرصت زیادی ندارد؛ میراث ترامپ برای بایدن

سفر مشاور امنیتی امارات به ایران

دست نامرئی دلال

نمایش جدید رئیس‌جمهور ترکیه

سیطره کامل حکومت طالبان تهدیدی برای ایران است

صورتمان را به ما برگردانید

شهرت جهانی زعفران تولیدی بانوی کارآفرین کاشانی

پیش‌بینی هواشناسی اصفهان برای 24 ساعت آینده

زوایای تازه‌ای از مرگ کارگر کاشانی در دستگاه زباله‌سوز بیمارستان

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان: حوزه روابط کار استان ها نیازمند پشتیبانی ویژه از سوی وزارت کار است

شناسایی چالش‌های سلامتی اولویت پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان است

فوت زن 50 ساله در تصادف محور شهرضا -اصفهان / مصدومیت 6 نفر

پوستر دومین جشنواره ملی ایده‌های خلاق روابط عمومی رونمایی شد

سرمایه‌گذاران زمینه‌ساز مهاجرت معکوس به روستاهای اردستان باشند

کاهش افسردگی پس از زایمان با درمان بی خوابی‌های بارداری

شورای شهر درگیر حواشی بیرونی است

چرا مردان رنج‌هایشان را پنهان می‌کنند؟

عیار دفاع سپاهان در بازی با گل‌گهر مشخص شد

کیفیت هوا در ایستگاه جِی به شاخص 240رسید / اصفهان در وضعیت قرمز

اجرای موسیقی خیابانی خلاف قانون است/مکاتبه با دفتر موسیقی ارشاد

مجلس پیگیر حذف ضامن وام برای کسب و کارهای خرد است

افزایش میزان حق‌التدریس اساتید

اعتراض رسمی سپاهان به داوری‌های بازی‌های این تیم

هیچ گزارشی از درگیری هوایی و خسارت یا تلفات نداشتیم/درحال بررسی موضوع هستیم

محل منطقه بادرود و فاصله آن با سایت هسته‌ای نطنز بر روی نقشه

شلیک موشک در حاشیه بادرود نطنز با هدف آمادگی پدافند هوایی بوده است

فتاحی: اشتباهات غیرقابل تحمل شده است

تقابل با مس شش امتیازی است

مدال آوری ملی پوش اصفهانی در بازی‌های پاراآسیایی جوانان