پیام سپاهان

آخرين مطالب

کودک و نوجوان/ داستانی درباره‌ی آگاهی و آزادی فرهنگي

کودک و نوجوان/ داستانی درباره‌ی آگاهی و آزادی
  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - آخرین خبر /قصه‌ها و داستان‌ها هزار و یک کارکرد دارند که یکی از آن هزار، نمایش ارزش‌ها و نگرش‌ها است. از اولین داستان‌های تصویری که روی دیواره‌ی غارها خلق شد تا افسانه‌هایی که دهان‌به‌دهان نقل و ماندگار شده‌اند، همگی بن‌مایه‌ی آگاهی و آزادی داشته‌اند و ابزاری بوده‌اند برای ارتباط برقرار کردن، گفت‌وگو کردن، مرور کردن و نتیجه گرفتن. فیل‌ ماکارون نیز داستانی است درباره‌ی آگاهی و آزادی و معجزه‌ی تفکر انتقادی را نشان می‌دهد؛ اینکه فکر کردن و سؤال کردن مقدمه‌ی هر تغییری است.
انقلاب‌ها چگونه به وجود می‌آیند؟ چگونه می‌توان احساس تعلق خاطر به جامعه، انگیزه‌ی مشارکت و یا انگیزه‌ی تغییر را در افراد یک جامعه به وجود آورد؟ آیا می‌توان انتظار داشت که همه ناگهانی و تصادفی نسبت به مسائل اجتماعی یا محیط‌زیستی حساس شوند، اهمیت و تأثیر آن در زندگی‌شان را بدانند و در برابر آن هوشیار و مسئولیت‌پذیر باشند؟ فیلی را تصور کنید که عاشق ماکارونی است، آن‌قدر که همه‌ی دوست و آشناهایش او را فیل‌ ماکارون صدا می‌زنند. در محل زندگی او فقط کانگوروها می‌توانند در دریا شنا کنند، از باغ پروانه‌ها بازدید کنند و فقط کانگوروها حق دارند قانون بگذارند.
فیل‌ ماکارون و دوستانش می‌دانند که این قانون‌ها عادلانه نیستند اما به زبان نمی‌آورند. چون نمی‌خواهند به باغ‌وحش بیفتند. برای همین، به جای شنا کردن خودشان را با آب‌پاش خنک می‌کنند. به جای رفتن به باغ پروانه‌ها با تماشای رقص شب‌پره‌ها دل‌شان را خوش می‌کنند و به جای قانون‌گذاری برای هم پخت‌وپز می‌کنند تا روزی‌که کانگوروها حق خوردن ماکارونی را از فیل‌ها می‌گیرند. به نظرتان فیل‌ ماکارون بعد از وضع این قانون جدید چه می‌کند؟ 
جیکوب کریمر در داستانی خلاقانه به این سؤال پاسخ می‌دهد؛ قصه‌ای هوشمندانه درباره‌ی عشق به غذا و مبارزه با ظلم که خواندن آن برای کودکان و حتی بزرگسالان جذاب خواهد بود و به آن‌ها یادآوری می‌کند که چگونه شناخت خودشان و آن‌چه برایشان محبوب است و اهمیت دارد، می‌تواند به بهتر شدن زندگی منجر شود.
قصه‌ها و داستان‌ها هزار و یک کارکرد دارند که یکی از آن هزار، نمایش ارزش‌ها و نگرش‌هاست. از اولین داستان‌های تصویری که روی دیواره‌ی غارها خلق شد تا افسانه‌هایی که دهان‌به‌دهان نقل و ماندگار شده‌اند، همگی بن‌مایه‌ی آگاهی و آزادی داشته‌اند و ابزاری بوده‌اند برای ارتباط برقرار کردن، گفت‌وگو کردن، مرور کردن و نتیجه گرفتن. داستان به بشر کمک می‌کرد (و می‌کند) تا سؤال‌ها و احتمال‌هایی را در ذهنش بسازد، دیدگاه‌های دیگران را بشنود و بشناسد، و برای خودش باور و عقیده بسازد.
فیل‌ ماکارون نیز داستانی است درباره‌ی آگاهی و آزادی و معجزه‌ی تفکر انتقادی را نشان می‌دهد؛ اینکه فکر کردن و سؤال کردن مقدمه‌ی هر تغییری است.
قانون کانگوروها درباره‌ی ماکارونی نمی‌تواند جلو فکر کردن فیل‌ ماکارون را بگیرد و درنهایت، او با کمک دوستانش دستگاه ماکارونی‌سازِ فیل‌نشان را می‌سازد که اگر دسته‌اش را می‌چرخاندند، همه‌چیز را به ماکارونی تبدیل می‌کرد.
فیل‌ماکارون منفعل نیست. حتی وقتی کانگوروها به جرم قانون‌شکنی او را دستگیر و محاکمه و در باغ‌وحش زندانی می‌کنند، اعتصاب می‌کند و به شاخه‌های خاردار لب نمی‌زند.
فیل‌ ماکارون اهل سازش نیست. او کنجکاو و متفکر است و اهل مبارزه! برای همین می‌خواهد جلو قلدری و زورگویی کانگوروها ایستادگی کند و تغییری به وجود بیاورد.
روحیه‌ی ظلم‌ستیزیِ قهرمانِ داستان برای کودکان الهام‌بخش است و می‌تواند یک الگوی رفتاری و اجتماعی را در ذهن آن‌ها بسازد و نشان بدهد که وقتی ادامه‌ی وضع موجود منطقی نیست و لازم است تغییری رخ بدهد، باید برای افزایش آگاهی و هوشیاری عمومی جامعه تلاش کرد.
فیل‌ ماکارون نمی‌تواند در برابر قلدری کانگوروها بی‌تفاوت باشد و وقتی قانوع ممنوعیت خوردن ماکارونی اعلام می‌شود، برایش سؤال پیش می‌آید و منطق این قانون را در تضاد با عشق و علاقه‌ی همیشگی‌اش می‌بیند. برای همین، شروع می‌کند به نقد و مخالفت و… ماکارونی و مهمانی‌های فیل‌ماکارون بخش دوست‌داشتنی و خاطره‌انگیزِ زندگیِ شخصیت‌های داستان است. برای همین، وقتی فیل‌ ماکارون فکرش را مطرح می‌کند، آن‌ها هم درگیر مسئله و حل آن می‌شوند. 
کریمر با نمادآفرینی، آشنایی‌زدایی و ابهام‌آفرینی به طور نمادین از مبارزه‌ی انسان با وضعیت نامساعد اجتماعی‌اش می‌گوید و اینکه چطور باید با شهامت و روشنگری برای تغییر حرکت کرد و حتی دیگران را هم برای رهایی از محدودیت ترغیب کرد. کِی فِی اِستیل تصویرگر کتاب نیز جسورانه و خلاقانه در کنار او ایستاده و جهانی ساخته که پر از شادی، خنده، جدیت و حرکت است؛ همه‌ی آنچه برای زندگیِ بهتر نیاز داریم.
ساختار این داستان شبیه حرکت‌های اعتراضی چند مرحله دارد. همه‌چیز با برانگیختن شروع می‌شود؛ فیل‌ ماکارون و دوستانش شروع می‌کنند به دَم‌ گرفتن و شعار دادن: «کانگوروهای کله‌پوک!/کی گفته که حق با شماست؟/ کی گفته قانون بذارین/ این مال ما، اون مال شماست؟/ ما نمی‌خوایم مثل شما/ دنبال شر و شور باشیم/ ما دوست داریم کنار هم/ از جنگ و دعوا دور باشیم و…»
بعد، مرحله‌ی بسیج کردن و آگاه کردن است؛ «نگهبان باغ‌وحش هر روز یک کپه شاخه‌ی خاردار می‌آورد و جلو فیل‌ ماکارون می‌ریخت و فیل‌ ماکارون هیچ‌وقت لب به شاخه‌ها نمی‌زد. آخر او اعتصاب کرده بود… وقتی دوستان فیل‌ماکارون به دیدنش می‌آمدند و او را به آن حال می‌دیدند خیلی نگرانِ سلامتی‌اش می‌شدند…. دوستانش به کانگوروها تلفن زدند. نامه هم نوشتند و دادخواهی کردند. بیرون دادگاه تظاهرات کردند. عده‌ای از کانگوروها قبول کردند که قوانینشان عادلانه نیست اما باز بیشتر آن‌ها هیچ خیالشان نبود.»
تا اینکه، مبارزه شروع می‌شود و درنهایت اصلاح و تغییر اتفاق می‌افتد و فیل‌ ماکارون را به داستانی صمیمی و مؤثر تبدیل می‌کند که در ستایش فکر کردن، سؤال کردن و اقدام کردن است و نشان می‌دهد که تفکر و تخیل مهم‌ترین ابزارهای تغییر و اصلی‌ترین عامل برای داشتن یک زندگی بهتر هستند.

لینک کوتاه:
https://www.payamesepahan.ir/Fa/News/326286/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

هواشناسی ایران | مرکز و شرق کشور بارانی است / کاهش 6 تا 8 درجه‌ای دما در برخی نقاط

کمک سه میلیارد ریالی جمعیت هلال احمر شهرستان نایین به نیازمندان

هرگونه تجمعی باید با مجوز باشد/حساب کشاورزان از عاملان حوادث اخیر جداست

پیش‌بینی هواشناسی اصفهان تا 24 ساعت آینده؛ امروز 12 آذرماه

مسمومیت 7 نفر در حادثه گازگرفتگی در روستای قرقن

واژگونی اتوبوس اصفهان - بندر عباس در شهربابک

برنامه "هوشمند شو دانش آموزی" در مهاباد آغاز به کار کرد

واژگونی اتوبوس اصفهان - بندر عباس در شهربابک/1 کشته و 17 مصدوم

چه کسانی مسئول رفع مشکل ورزشگاه فریدون شهر اصفهان هستند؟

نماز جمعه امروز در مهاباد اقامه می‌شود

17 کشته و مصدوم در واژگونی اتوبوس اصفهان - بندر عباس

واژگونی اتوبوس «اصفهان به بندرعباس» یک کشته و 5 مجروح بر جا گذاشت

قهوه‌خانه‌های غیرمجاز بلای جان مردم ‌نطنز شده‌اند

جوکاردر پاسخ به مطالبات دانشجویان: وقتی منابع آب محدود است، باید بیشتر مدیریت شود

علت برگزار نشدن کنسرت‌ها در پایتخت

بارش باران در محورهای مواصلاتی استان اصفهان

واژگونی مرگباراتوبوس اصفهان-بندرعباس

دیدار مدیرعامل ذوب آهن اصفهان با رئیس اتاق معادن جمهوری مالی

نشست های تعاملی هیات مالی و اقتصادی ذوب آهن اصفهان با مدیران عامل بانک های کشور

تودیع و معارفه رئیس اداره پست مهاباد

علت قطعی برق گسترده در کاشان چه بود؟

هوا برای شهروندان اصفهانی سالم است

روزانه 50 گزارش مرتبط با معضل سگ های بلاصاحب به شهرداری مهاباد می رسد

1 کشته و 17 مصدوم بر اثر واژگونی اتوبوس اصفهان - بندر عباس

ظرفیت بانوان فعال در حوزه قرآن نادیده گرفته شده است

نماینده «لودرسوار»: در 8 سال گذشته کشور نابود شد و نیاز است به دولت زمان داده شود

شاعرانه/ محبوب من! مردی قند خورد و آب شد

مروری بر نامه‌های عاشقانه جلال به سیمین

آگهی شغلی جدید به The Last of Us Remake اشاره دارد

پرواز ربات پرنده در آسمان‌ها

یک بازی الگوی مایکروسافت برای تولید ژاکت

شرکت ایلان ماسک در آستانه ورشکستگی

آیا میشل اوباما دموکرات‌ها را نجات می‌دهد؟

سفر بن زاید به ترکیه، آغاز دوره ای جدید؟

خدمات ارائه شده به معلولان زیر پوشش تامین اجتماعی در اصفهان کافی نیست

لیگ برتر فوتبال بانوان / دیدار سپاهان و باتری زارع سنندج

جمعیت هلال احمر شهرستان نایین سه میلیارد ریال به نیازمندان کمک کرد

شیوع کرونا مانع توسعه فعالیت‌های فرهنگی در اردستان شد

برف و باران مهمان آخر هفته اصفهانی‌ها/ هوا 10 درجه سردتر می‌شود

سفر وزیر جهاد کشاورزی به گیلان برای بررسی پرورش کرم ابریشم

اعمال محدودیت ترددهای امروز به سمت پل خواجو/موتورسواران اجازه تردد ندارند

بارش‌ باران در نواحی مرکزی و شرقی کشور

پرهیز از سفرهای غیرضروری/لزوم همراه داشتن زنجیر چرخ و تجهیزات ایمنی

شخصیت‌هایی که نویسنده‌ها مدیون‌شان هستند

ابر رایانه "سیمرغ" وارد سرعت یک پتافلاپسی می‌شود

آپدیت جدید بازی Battlefield 2042 منتشر شد

گوشی‌های ضد آب بیشتری از سری گلکسی A معرفی می‌شوند

جمعیت هلال احمر شهرستان نایین سه میلیارد ریال به نیازمندان کمک کرد

اجرای 12 جُنگ شادی برای کودکان بیمار در اصفهان

سپاهان اصفهان 1 - زارع باتری سنندج 0