پیام سپاهان

آخرين مطالب

بخش خصوصی می‌‎تواند گره‌گشای واکسینه کردن ایران باشد؟ اقتصادي

بخش خصوصی می‌‎تواند گره‌گشای واکسینه کردن ایران باشد؟
  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - ایسنا/اصفهان بسیاری پایان همه‌گیری نفس‌گیر کرونا را واکسینه شدن مردم می دانند. درحالیکه واکسیناسیون کرونا در کشورهای مختلف دنیا براساس اولویت‌های مشخص در حال انجام است، اما برخی کشورها همچون ایران در روند واکسینه کردن حدود 70 درصد جمعیت خود راه درازی دارند، در این فضا سناریو ورود بخش خصوصی به واردات واکسن مطرح شده که باید دید این اتفاق گره‌گشای واکسینه کردن مردم ایران هست یا خیر؟

اگرچه برخی براین عقیده‌اند که واردات خصوصی واکسن می‌تواند به برنامه مقابله با کرونا کمک کند و با توجه به نیاز کشور به واردات واکسن کرونا، استفاده از ظرفیت بخش خصوصی به ویژه در شرایط کنونی تحریم‌ها، به عنوان کمک بخش دولتی می‌تواند موثر باشد، اما منتقدان این طرح، می‌گویند که همانند تمام کشورهای دنیا، تأمین و تزریق واکسن باید در دولت متمرکز باشد و تمام واکسن‌های وارداتی باید در اختیار دولت قرار گیرد و براساس سند ملی واکسیناسیون، به طور رایگان به مردم تزریق شود.
همچنین موافقان واردات واکسن توسط بخش خصوصی بر این باورند که بهره‌گیری از ظرفیت بخش خصوصی جهت واردات واکسن یکی از راهکارهای تسریع تامین واکسن برای جمعیت است و می‌تواند به برنامه مقابله با کرونا کمک کند، از سوی دیگر نیاز کشور به واردات واکسن، استفاده از ظرفیت بخش خصوصی به ویژه در شرایط کنونی تحریم ها، به عنوان کمک بخش دولتی می‌تواند موثر باشد.
به گفته رضا فدایی- مدیر مبارزه با بیماری‌های واگیردار مرکز بهداشت استان اصفهان، تاکنون 160 هزار نفر از مردم استان یک نوبت واکسن و حدود 25 هزار نفر دو نوبت واکسن کرونا دریافت کرده‌اند به این نحوه که روزانه به طور متوسط بین دو تا سه هزار نفر واکسینه می‌شوند و این کار در بیشتر شهرها در محل‌های بزرگ تجمعی که برای این کار پیش بینی شده در حال انجام است.
بنابر آمارهای موجود امروز حدود پنج درصد جمعیت استان واکسینه شده‌اند که با توجه به محدودیت‌های واردات واکسن و اینکه هنوز واکسن تولید داخل، تزریق سراسری ندارد، این روند تا مدت‌ها به طول می‌انجامد. در این فضا برخی بر این باورند که بهره‌گیری از ظرفیت بخش خصوصی جهت واردات واکسن یکی از راهکارهای تسریع تامین واکسن برای جمعیت کشور است. 
از قافله واردات واکسن عقب نمانیم
همچنین اواخر فروردین امسال مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو از صدور مجوز واردات واکسن به سه شرکت خصوصی خبر داد و گفت تاکنون سه شرکت از بخش خصوصی مجوز واردات واکسن کرونا را از سازمان غذا و دارو دریافت کردند و قرار شده واکسن را وارد کنند.
اگرچه امروز تمرکز و امید دولتمردان و وزارت بهداشت بر تولید و تزریق واکسن داخلی است، اما باید توجه داشت که تا به سرانجام رسیدن این مهم، نمی‌توان واکسینه کردن جامعه را به تعویق انداخت، بنابراین نیاز به واردات واکسن همچنان احساس می‌شود و به نظر می‌رسد، امروز موضوع خرید واکسن توسط بخش خصوصی و رقابت بر سر آن جدی شده است، تا جایی که عباس رضایی- استاندار اصفهان، اوایل اردیبهشت امسال در یکصدو یکمین جلسه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان اصفهان، با اشاره به آزاد شدن واردات واکسن کرونا با نظارت وزارت بهداشت و درمان و وارد عمل شدن برخی فعالان اقتصادی پایتخت در این حوزه، خواستار ورود فعالان اقتصادی استان اصفهان به این مقوله شد و تاکید کرد استان اصفهان نباید در این مورد از دیگر استان ها عقب بماند.
مجتبی کاروان- نائب رئیس کمیسیون مسئولیت اجتماعی و تشکل های اتاق بازرگانی اصفهان نیز در این رابطه با بیان اینکه کمک های بخش خصوصی استان اصفهان در مدیریت بحران کرونا در موج‌های اخیر این همه گیری موثر و سازنده بوده است، تاکید کرد بخش خصوصی استان اصفهان در راستای ایفای نقش مسئولیت اجتماعی، آمادگی خود در زمینه واردات واکسن کرونا را اعلام کرده است و مذاکراتی در این زمینه با شرکت‌های خوشنام و فعال انجام شده است که بنابر صلاحدید وزارت بهداشت و در صورت نیاز به این حوزه ورود خواهد کرد. 
بخش خصوصی نمی تواند کمکی برای تامین واکسن کند
اما طاهره چنگیز- رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نیز در خصوص مداخله بخش خصوصی در واردات واکسن براین عقیده است که فروشندگان واکسن در دنیا عموما با بخش خصوصی طرف نمی‌شوند و با دولت‌ها طرف هستند، این درحالیست که تقاضا برای معرفی افراد به عنوان نماینده دولت برای خرید واکسن به شدت زیاد است، اما معتقدم شاید ورود دارو توسط بخش خصوصی کمک می‌کند، ولی در مورد خاص واکسن با ملاحظاتی که وجود دارد و عملا بخش خصوصی جایی برای ورود ندارد و استنباط من از مذاکرات و اطلاعاتی که دارم این است که بخش خصوصی کمکی نخواهد کرد.
یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به اینکه در مقطعی درباره واردات واکسن، در کشور چند صدایی وجود داشت اگر یک سازمان متصدی واردات باشد و این واردات دست چند نهاد نباشد کار مطمئن‌تر و بهتر انجام خواهد شد.
پروین صالحی درباره مطالبه مردم مبنی بر واکسیناسیون هرچه سریع‌تر و اینکه چه برنامه‌ای به منظور دخیل کردن بخش خصوصی برای واردات واکسن وجود دارد به ایسنا، گفت: متولی اصلی واردات واکسن وزارت بهداشت و درمان است و این وزارتخانه هم‌اکنون بر واردات واکسن کرونا از کشورهای مطمئن نظارت می‌کند و تاکنون دوزهایی از واکسن نیز وارد کشور شده است.
واگذاری واردات واکسن به بخش خصوصی یک اشتباه
همچنین عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه اصفهان با انتقاد از واردات واکسن کرونا توسط بخش خصوصی به ایسنا، توضیح داد: واگذاری واردات واکسن به بخش خصوصی یک اشتباه و بدعتی نابخشودنی است و این کالای عمومی مطابق روال سابق باید توسط دولت وارد کشور شود.
هوشنگ شجری با اشاره به اینکه از ده‌ها سال پیش مایه‌کوبی آبله در ایران تا زمان ریشه‌کنی این بیماری و همچنین استفاده از قطره فلج اطفال و آمپول سه‌گانه بعد از تولد، توسط دولت انجام می‌شد، گفت: امروز بیماری‌هایی از قبیل آبله، فلج اطفال، مالاریا، سل، وبا و ... در کشور کنترل شده اند.
وی تصریح کرد: باید توجه داشت این واکسن‌ها در زمره کالای عمومی بوده و واگذاری آن ها به بخش خصوصی که همواره بر اساس سود شخصی و نه توجیه اجتماعی، اقتصادی و انسانی حرکت می‌کند، اشتباه است.
این استاد اقتصاد با تاکید اینکه تولید، مصرف و واردات کالاهای عمومی همچون واکسن کرونا نباید بر اساس سود و زیان باشد، گفت: هیچ دلیلی وجود ندارد که دولت واردات آن را بر عهده بخش خصوصی بگذارد.
وی با اعتقاد بر اینکه اگر تحریم است، برای بخش خصوصی هم وجود دارد، مگر اینکه بگوییم بخش خصوصی امکاناتی برای دور زدن تحریم‌ها دارد، اظهار کرد: متاسفانه تجربیات دور زدن تحریم‌ها توسط بخش خصوصی همواره هزینه‌های سنگینی برای کشور به هموار داشته است.
عواقب واردات واکسن توسط بخش خصوصی
شجری با بیان اینکه واردات واکسن توسط بخش خصوصی عواقب زیادی به دنبال خواهد داشت، افزود: واردات واکسن توسط این بخش مشکلاتی از جمله تقلب، رانت و ... به همراه خواهد داشت.
وی با اشاره به اینکه مشخص نیست کدام یک از فعالان اقتصادی بخش خصوصی وارد کارزار واردات واکسن کرونا شوند، گفت: با این اتفاق شاهد ایجاد رانت در بین شرکت‌هایی که مجاز به واردات واکسن می‌شوند، خواهیم بود.
عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه اصفهان با بیان اینکه هزینه‌های بخش خصوصی، هزینه‌های غیرمستقیمی است که به تدریج آشکار می‌شود، افزود: اگر واردات واکسن کرونا به بخش خصوصی سپرده شود، شاهد دوگانگی در بین فعالان این بخش برای گرفتن جواز واردات و توزیع واکسن خواهیم بود و باید توجه داشت که بخش خصوصی بر اساس هزینه‌های خود سرمایه‌گذاری کرده و اقدام به توزیع مجانی واکسن نمی‌کند.
وی با اشاره به اینکه هیچ منطقی برای واردات واکسن توسط بخش خصوصی وجود ندارد و عواقب این تصمیم بیش از سود آن است، تصریح کرد: به‌ طور قطع واکسن‌ها باید استاندارد و مورد تایید وزارت بهداشت باشند، چراکه جان مردم شوخی‌بردار نیست.
بر سر واردات چنین کالایی با جان مردم شوخی کنیم
شجری تاکید کرد: مشکلات اقتصادی این تصمیم زمانی مشخص می‌شود که بی‌نتیجه بودن و به هدر رفتن ارز توسط بخش خصوصی در واردات واکسن نمایان شود، چراکه میلیون‌ها دلار ارز را هدر می‌دهیم.
وی با اشاره به اینکه به‌ طور قطع دولت راهکارهایی برای انتقال ارز واکسن پیش رو دارد، گفت: دولت وظیفه دارد برای حفظ سلامت همگان خود اقدام به واردات واکسن کند حتی اگر با هزینه بیشتر از بخش خصوصی باشد.
عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه اصفهان، با تاکید بر اینکه نباید بر سر واردات چنین کالایی با جان مردم شوخی کنیم، اظهار کرد: تقسیم‌بندی جامعه بر اساس توانایی‌های مالی در برخورداری از حق سالم ماندن نابخشودنی است و معتقدم دولت باید موانع پیش روی واردات واکسن کرونا را برطرف کند نه اینکه در بدترین روش برای واردات واکسن به بخش خصوصی متوسل شود.
بخش خصوصی قصد دخالت در کار وزارت بهداشت را ندارد
از سوی دیگر یک فعال بخش خصوصی با تاکید بر اینکه شرکت های خصوصی اصلا در موضوع واردات واکسن قصد دخالت در کار وزارت بهداشت را ندارند به ایسنا، گفت: بخش خصوصی در واردات واکسن تنها قصد کمک به وزارت بهداشت را دارد و به طور قطع وزارت صمت و اتاق های بازرگانی در کنار وزارت امور خارجه و بهداشت می‌توانند کمک رسان واردات واکسن باشند.
به گفته ابراهیم گیلک، امروز بخش خصوصی می‌تواند در بحث جابجایی ارز واردات واکسن، فاینانس و ... کمک رسان وزارت بهداشت و دولت باشد.
وی در خصوص پیشنهاد اتاق بازرگانی تهران در واردات واکسن و توزیع آن در بین کارگران واحدهای تولیدی با نظارت وزارت بهداشت، نیز معتقد است که این کار هیچ ایرادی ندارد و حتی آقای رئیس جمهور نیز اجازه ورود بخش خصوصی به واردات واکسن را داده است.
رقابت در واردات واکسن خوب است
عضو سابق هیئت مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد در شرایط فعلی، رقابت در واردات واکسن توسط کمپانی‌های بزرگ کشور بسیار می‌تواند در روند واکسیناسیون موثر واقع شود و معتقدم امروز رقابت در تامین، توزیع و تزریق واکسن بسیار خوب است.
وی با اعتقاد بر اینکه توزیع واکسن پولی به شرطی که خللی در واکسیناسیون رایگان ایجاد نکند و با نظارت صد درصد وزارت بهداشت انجام شود، سیاستی درست است، ادامه داد: در این شرایط شرکت خصوصی مجبور می‌شوند که هزینه واکسن را خود به وزارت بهداشت پرداخت کند نه اینکه آن را از پرسنل و کارگران شان بگیرند.
گیلک با تاکید دوباره مبنی بر اینکه شرکت های خصوصی در کنار وزارت بهداشت هستند نه روبروی آن، گفت: اگر قرار است در واردات واکسن از پتانسیل شرکت های خصوصی فعال استفاده کنیم، دولت و وزارت بهداشت باید به بخش خصوصی بسته‌های تشویقی و حمایتی همچون مالیات و بیمه پرداخت کند.
انتهای پیام

لینک کوتاه:
https://www.payamesepahan.ir/Fa/News/277276/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

برگزاری رویداد «سرمایه‌گذاری و توسعه هوشمند» در هفته جایزه مصطفی(ص)

تدابیر پیشگیرانه از بزه، نیازمند افزایش همت و آگاهی عمومی

کوچه شما به نام کدام شهید است

استان اصفهان نیازمند مساعدت‌های کلان در مدیریت بحران است

تیم فوتبال ساحلی گلساپوش یزد قهرمان لیگ کشور شد

گمانه‌زنی دانشمندان در مورد تاریخ احتمالی انقراض انسان‌ها

امنیت غذایی در تیران مستلزم نظارت‌های مداوم دامپزشکی است

هوای اصفهان قابل قبول است

افزایش آمار تلفات ناشی از حوادث رانندگی در استان اصفهان

کاروانسرای «شیخعلی‌خان» بنایی مجلل از دوره صفوی در اصفهان

عراق خواستار مذاکره با کویت درباره اختلاف مرزی دریایی شد

رخ‌نمایی هنر و فرهنگ ایران‌زمین در نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع دستی اصفهان

انهدام 10 باند مافیایی و کشف 2 تُن و 500 کیلو مواد افیونی در اصفهان

نشست مسئولان جشنواره فیلم‌های کودکان با هنرمندان اصفهان

هواوی از هدفون بی‌سیم فری بادز پرو 3 با باتری 30 ساعته رونمایی کرد

سودای هسته ای شدن بن سلمان

رفتارهای قومیت‌گرایانه نباید وسیله ضربه زدن به دانشجو و اساتید شود

به‌روزرسانی دوم Starfield به همراه بهبودهای مختلف منتشر شد

زیباکلام: گرایش‌های انتقادی را باید در فضای دانشگاهی پذیرفت

جنگ در جهان ادبیات هنوز زنبورک می‌زند

سرنوشت لاریجانی در انتظار قالیباف؟

«سرمایه‌گذاری‌های سبز» شعار جدید سازمان جهانی گردشگری

فرهنگ‌سازی در حوزه انرژی ساختمان به یک معضل تبدیل شده است

تردد خودروهای سنگین در اصفهان ممنوع شد

السودانی: اختلافات با کویت را از طریق گفت‌وگو حل می‌کنیم

شهردار اصفهان پای رفع مشکلات شهر ایستاده است

ساعات شروع به کار مدارس مختلف در اصفهان اعلام شد

نخستین زن ایرانی که سلطان کوه‌های جهان را فتح کرد

موبایل ایرانی؛ از تولید داخل یا مونتاژ در داخل؟

آئین تکریم و معارفه رئیس بیمارستان امام حسین(ع)بهارستان برگزار شد

بودجه منسجمی برای خرید کتاب نداریم

جایگاه قانونی شهرداری برای تشکیل دبیرخانه ساختمان پایدار تبیین شود

اصفهان پدر گردشگری و صنایع‌دستی ایران است

داستان صوتی/ داستان زندگی نیما یوشیج_ قسمت دوم

هواوی برای ایلان ماسک خط‌و‌نشان کشید

جعبه گشایی ایکس باکس سری اس مشکی یک ترابایتی

کالبدشکافی آیفون 15 پرو مکس از تعمیرپذیری پایین آن خبر می‌دهد

اولویت نخست اصفهان مسائل زیست‌محیطی و حمل‌ونقلی است/ درصدد رفع مشکلات شهر هستیم

راه‌اندازی شهرک سینمایی در اصفهان دغدغه مدیریت شهری است

اولویت نخست اصفهان مسائل زیست‌محیطی و حمل‌ونقلی است/ ما برای شنیدن و رفع مشکلات آمده‌ایم

پروژه خانه کودک و نوجوان دردشت اوایل سال آینده تکمیل می‌شود

آماده بازطراحی کتابخانه مرکزی شهرداری اصفهان هستیم/ شبکه کتابخانه‌ای در اصفهان قوی نیست

«برادر احمد» یک کتاب بی‌نظیر در تاریخ شفاهی است

گلکسی S23 FE با قیمتی ارزان‌تر از نسل قبل در راه است

یک سوم صنایع دستی شناخته شده جهان در اصفهان وجود دارد

قهرمانی زود هنگام گلساپوش یزد با پیروزی برابر تیم اصفهان

جزئیات حادثه شهادت 2 نیروی انتظامی اصفهان از زبان سردار علینقیان

اسامی 12 فیلم ایرانی بخش مسابقه پویانمایی کوتاه جشنواره 35 فیلم کودک و نوجوان اعلام شد

انجام دادن کاره که منجر به انگیزه میشه

روزی که صدام اعتراف کرد