پیام سپاهان

آخرين مطالب

چراغ خاموش معیشت قشر کارگر اقتصادی

چراغ خاموش معیشت قشر کارگر
  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - اما این پروتکل‌ها برای برخی از کارفرمایان که جزء مشاغل مهم نیستند؛ معنا و مفهومی نداشته است. تقریبا مسأله دورکاری مشاغل از نخستین روزهای شیوع ویروس کرونا مطرح بوده است. مسأله‌ای که به گفته کارشناسان بهداشتی موجب کاهش میزان واگیری به این بیماری منحوس می‌شود. اما اجرای این مسأله برخی از شرکت‌های خصوصی با چالش‌های متعددی رو‌به‌رو کرد. به‌طوری که برخی از این شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی به جای ایجاد زیرساخت برای دورکاری کارکنان اقدام به اجباری کردن حضور کارکنان‌شان و نقض پروتکل‌های بهداشتی کردند و بعضا به‌دلیل مسائل اقتصادی دست به تعدیل نیروی‌های‌شان زدند. حتی برخی از کارکنان و کارگران اصناف در دورانی که به‌دلیل بیماری کرونا در قرنطینه بودند اخراج شدند. این درحالی است هیچ حمایتی از سوی مسوولان دولت تدبیر و امید از این اقشار ضعیف جامعه دیده نمی‌شود. اکنون شرایط زندگی کارگران و کارکنان وخیم است. بررسی‌های «صبح‌نو» نشان می‌دهد بعضی از آنان ماه‌هاست که حقوق نگرفته‌اند و کارفرمایان برای فرار تعهد با آنان قرارداد نمی‌بندند و حتی پرداخت حق بیمه را برای کارکنان‌شان دریغ می‌کنند. برخی از کارفرمایان با کارکنان‌شان قرارداد یک ماه منعقد می‌کنند.
دبیر کانون عالی انجمن صنفی کارگر ی گفته است: «کارفرمایان نباید کارگران مبتلا به کرونا را اخراج کنند.» اما چه کسی به این موضوع توجه می‌کند؟ مسلما وقتی حمایت و نظارتی در کار نباشد هرکسی از شرایط سواستفاده می‌کند و به راحتی بر قشر ضعیف ظلم خواهد کرد. روایت دقیق این موضوع را می‌توان در دل پر درد کارگران و کارمندان شرکت‌های خصوصی یافت. کارمند یک شرکت خصوصی که تمام روزهای کرونایی را سرکار رفته است در گفت‌وگو با «صبح‌نو» گفت: «همان روزهای اول که محدودیت‌ها کرونایی اعلام شد از مدیرمان خواستیم ما را هم دورکار کند. اما او واکنش نشان نداد. یعنی انگار نه انگار که درخواستی کرده باشیم. وقتی با اصرار ما مواجه شد. تهدید کرد که هرکسی نمی‌خواهد در شرکت حضور داشته باشد استعفایش را بنویسد و برود. هرروز مجبورم با اتوبوس و مترو به سرکار بروم. در حالی که مدیران شرکت با ماشین‌های شخصی‌شان می‌آیند.» این کارمند افزود: «خداروشکر تا الان کرونا نگرفتم و اگر گرفته باشم هم متوجه نشدم. 
برای این خدا را شکر می‌کنم که هرکدام از کارمندان که کرونا گرفت در همان دوران قرنطینه اخراج شد.» این روایت تلخ بسیاری از کارکنان بخش خصوصی است که نبود نظارت‌های کافی شرایط را برایشان سخت کرده است. تعدادی از کارگران و کارکنان موضوع استخدام بدون بیمه‌شان توسط کارفرما را مطرح کرده‌اند. این تنها می‌تواند دلیلی برای کاهش هزینه و همچنین پرداخت نکردن خسارت به کارکنان بعد از اخراج یا تعدیل باشد. یکی از کارگران عنوان کرد: «بازرس به هیچ عنوان نمی‌تواند وارد شرکت شود. ما در یک ساختمان هستیم که بیرون آن دوربین مداربسته دارد. تاکنون بازرسی به شرکت ما سرکشی نکرده است و اگر هم بخواهد از شرکت‌مان بازدید کنند در را به رویش باز نمی‌کنند.» کارگران و کارمندان حتی جرات اطلاع دادن وضعیت خودشان را ندارند چون می‌ترسند کارفرما متوجه شود و آن‌وقت برای‌شان گران تمام شود. البته این افراد حق دارند و قریب به اتفاق‌شان می‌گویند: «کار پیدا نمی‌شود. شرایط اقتصادی بسیار سخت شده است. اگر اخراج شویم خرج و مخارج زندگی را از کجا تأمین کنیم.»
6ماه حقوق نگرفتم
کارگران درحال‌حاضر برای تأمین مایحتاج زندگی خود با مشکلاتی مواجه هستند و تأمین هزینه‌های اقلام بهداشتی برای پیشگیری از کرونا فشار مضاعفی بر جامعه کارگری تحمیل کرده است، کارخانه‌ها، واحدهای کارگاهی و ... در راستای رعایت پروتکل‌های بهداشتی ماسک و دیگر اقلام مورد نیاز را در اختیار کارگران قرار می‌دهند، اما طبق آمار و اطلاعات موجود بیش از 60‌تا 70‌درصد جامعه کارگری کشور در بخش صنوف و خدمات مشغول فعالیت هستند و کارگاه، لوازم بهداشتی در اختیارشان نمی‌گذارد و خود کارگران باید اقدام مورد نیاز برای پیشگیری از ویروس کرونا را تهیه کنند.
 در دوران کرونا اغلب کارگرانی که زیر 6ماه قرارداد بسته بودند بعد از تعدیل نتوانستند هیچگونه حق و حقوقی را دریافت کنند. اکنون کارگرانی که جذب شرکت‌ها می‌شوند مدت قراردادشان ماهانه تمدید می‌شود که نتوانند مدعی حق و حقوق در زمان تعدیل باشند. یکی از کارگران بیان کرد: «وقتی کرونا آمد و همه جا تعطیل شد شرکت تعداد زیادی از کارگران را تعدیل کرد. آن زمان تازه وارد شرکت شده بودم و با من قرارداد یک ماه بسته بودند. هنوز دوهفته از قراردادم نگذشته بود که تعدیلم کردند. هیچ کاری نمی‌توانستم انجام دهم. حقوق و مزایای آن یک ماه را پرداخت کردند و تمام. وقتی به اداره کار مراجعه کردم گفتند باید قراردادت بالای 6ماه باشد تا قبول کنیم.» این کارگر آهی از ته دل می‌کشد و گفت: «الان بعد از یکسال کار پیدا کرده‌ام. قراردادم را یک ماه تنظیم کرده‌اند تا وقتی تعدیل‌مان می‌کنند نتوانتم شکایت کنم و حق و حقوق بگیرم. هیچ‌وقت، هیچ حمایتی از قشر کارگر نمی‌شود. چون اصلا مهم نیستیم.» 
کارگر دیگری اظهار کرد: «دورکاری معنا ندارد. اصلا برای صاحب کارمان زنده بودن یا نبودنمان تفاوتی نمی‌کند. ماشین شاسی بلندش را سوار می‌شود و زن و بچه‌اش در رفاه زندگی می‌کنند. الان 6ماه است حقوق نگرفتم. کارفرما هیچکس را بیمه نمی‌کند. هرروز می‌ترسیم اخراج‌مان کنند و حق و حقوق‌مان ندهند. نه قرارداد داریم و نه سندی برای کار کردن. فقط شرمنده 
زن و بچه هستیم که باید نان خالی بخوریم.» وضعیت کارگران و قشر ضعیت وخیم است. آنان هیچ راه چاره‌ای جز تحمل اوضاع ندارد. چون هیچ حمایتی از آنان نمی‌شود و همواره توسط کارفرمایان مورد ظلم قرار می‌گیرند. ای‌کاش دولت تدبیر و امید در وعده تحول 100روزه‌اش در کنار مذاکرات کمی هم به اوضاع قشر ضعیف جامعه و گرانی می‌پرداخت.

لینک کوتاه:
https://www.payamesepahan.ir/Fa/News/276678/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

منصور باقرصاد رنانی

نشست خبری نامزدهای انتخاباتی ائتلاف امنا به میزبانی تسنیم در اصفهان‌

گزارش تسنیم از یک جشن تکلیف سیاسی در اصفهان/ شور رأی اولی‌های نصف جهان برای انتخابات

امام جمعه اصفهان: انتخابات مجلس خبرگان در دنیا نظیر ندارد/ قهر با صندوق رأی ‌هیچ مشکلی را حل نمی‌کند

دعوت اقشار مختلف مردم کاشان به حضور واجدان شرایط در پای صندوق رای؛ مردم سبد رای انقلاب را پر کنند

محمدرضا صداقت دل

بارش و لغزندگی در اتوبان اصفهان - کاشان

(ویدیو) حدادعادل: همکاری با دولت مردمی آیت‌الله رئیسی شرط نمایندگی برای ما است

گردنه ملااحمد نایین مسدود شد

پلیس راه : جاده قم به اراک به دلیل کولاک و یخبندان مسدود است

کلنگ احداث کتابخانه شهر نالوس اشنویه بر زمین زده شد

ستاره‌های دور از دسترس پرسپولیس در فولادشهر

میزان بارندگی در آذربایجان‌غربی 20 درصد افزایش یافته است

پیکان باخت اما سهمیه پلی‌آف گرفت/ نیان در منطقه قرمز

عکس | خدابنده‌لو با پیراهن رامین در اصفهان

شیائومی: از لغو پروژه خودرو اپل شوکه شدیم

هوش مصنوعی جدید ادوبی، فتوشاپِ صنعت موسیقی است!

لاریجانی و خاتمی؛ قاب تسلیت یا قدر عافیت؟

سورپرایز میشیگان برای بایدن و ترامپ

پرداخت بیمه بیکاری مشروط شد

فرونشست زمین بازهم وسط شهر

نتایج و رده‌بندی هفته بیست‌وسوم لیگ برتر والیبال

شکایت کاپیتان اسبق از ذوب آهن اصفهان

شکست جنگندگان برای سهمیه در روز پیروزی بالا نشینان

تبیین دغدغه‌های داوطلبان مجمع نیروهای انقلاب در اصفهان

نماینده نماد استعداد و توانمندی‌های یک شهر است

رقابت 299 کاندیدای استان همدان برای 9 کرسی بهارستان

تصادف 2 پراید در محدوده زیار 5 فوتی و مصدوم داشت

دو خط کتاب/ تجسم کنید که در قالب شخصیت جدیدتان، چگونه نفس می‌کشید؟!

آنر گوشی گلکسی زد فلیپ 6 را به رقابت دعوت می‌کند

این ایده IBM برای همیشه باج‌افزارها را از کار می‌اندازد

تکنولوژی شرکت اینفینیکس، گوشی شما را به آفتاب پرست تبدیل می‌کند

یک تقابل نوستالژیک

وطن امروز نوشت: آمار صعودی مشارکت

بایدن در منگنه مسلمانان و یهودیان آمریکایی

مجلس دوازدهم ترمیم‌کننده شکاف‌های اجتماعی می‌شود؟

تلاش پایداری‌‏ها برای حذف قالیباف

ادعای صلح‏‌طلبی الهام علی‌‏اف فقط یک ژست سیاسی است

سه واریزی مهم که باید تا پایان سال منتظرشان باشیم

تشکیل مجلس قوی گره‌گشای مشکلات کشور خواهد بود

همایش آمادگی رأی اولی های مهاباد برای حضور گسترده در انتخابات

اولین واکنش ربیعی به دست نوشته های عجیب فولادشهر

بضاعت ما اندازه پرسپولیس نیست/ می‌دانم 10 نفره چطور بازی کنیم!

رقابت 32 نفر در اصفهان به ازای یک کرسی مجلس

هشدار در فولادشهر: پرسپولیس مهاجم می‌خواهد

اختصاص شعبه ویژه رای اولیها در اصفهان

لیگ برتر والیبال؛ گیتی پسند شکست دور رفت مقابل ایفا سرام را جبران کرد

هر 2 ساعت پنج نفر در کشور بر اثر حوادث رانندگی جان خود را از دست می‌دهند

ارتقای سامانه «اصرو» در اسفند 1402

(ویدئو) تصویری ترسناک از خیابانی در اصفهان