پیام سپاهان

آخرين مطالب

طنین پیروزی استراتژیک حزب‌الله در تل‌آویو سیاسی

طنین پیروزی استراتژیک حزب‌الله در تل‌آویو
  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - اکو ایران /متن پیش رو در اکو ایران منتشر شده و بازنشر آن در آخرین خبر به معنای تاییدش نیست
دولت بایدن در حال اعمال فشار بر نتانیاهو برای اجتناب از جنگ با حزب‌الله و تلاش برای دستیابی به توافق است. در این حین، اسرائیل نیز گزینه‌های خود در برابر این گروه لبنانی را بررسی می‌کند.
با تشدید خشونت در مرزهای جنوبی لبنان که همراه با چندین حمله پهپادی بودن، دولت بایدن در حال تلاش برای متقاعدساختن بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل برای عدم آغاز جنگی تمام‌عیار علیه حزب‌الله است.
به نوشته بن کاسپیت، تحلیل‌گر مسائل منطقه‌ای در وبگاه المانیتور، یک پهپاد انفجاری که عصر روز چهارشنبه توسط حزب‌الله از لبنان پرتاب شد، در زمین فوتبال ورودی روستای دروزی حُرِفِیش در جلیل علیا که یک واحد ذخیره ارتش در آنجا مستقر بود، منفجر شد. در حالی که نیروها مشغول رسیدگی سربازان مجروح بوده و آن‌ها را از محل تخلیه می‌کردند، یک پهپاد دیگر از مرز گذشت و در همان مکان منفجر شد. در این حمله دوگانه، یک سرباز کشته و نه نفر زخمی شدند که حال دو نفر از آن‌ها وخیم است.
این گروه لبنانی همچنین روز چهارشنبه اعلام کرد که موشک هدایت‌شونده آن به یک پرتابگر گنبد آهنین اصابت کرده است. این حمله احتمالا اولین ضربه به سیستم دفاعی پیشرفته اسرائیل محسوب می‌شود. حزب‌الله یک ویدئو منتشر کرد که به نظر می‌رسد ادعاهایش را تأیید می‌کند و شکاف‌هایی در دفاع هوایی اسرائیل را نشان می‌دهد.
شکاف در زره اسرائیل
هدف قرار دادن مستقیم گروهان ارتش در روز چهارشنبه نشان می‌دهد که حزب‌الله از اطلاعات باکیفیتی در مورد نیروهای مستقر در جبهه شمالی اسرائیل برخوردار است. یک منبع دیپلماتیک اسرائیلی به المانیتور گفت: «این پهپادهای انفجاری تسلیحات تعیین‌کننده یا استراتژیک به شمار نمی‌آیند». او توضیح داد که خطر اصلی در عدم آمادگی ارتش برای مقابله با آن‌ها نهفته است.
در پاسخ به تهدیدات موشکی و راکتی چندین‌ساله در امتداد مرز با لبنان، اسرائیل احتمالاً بهترین قابلیت‌های رهگیری جهان را توسعه داده است. اما با وجود اینکه پهپادها تسلیحات با کیفیت پایین محسوب می‌شوند که با سرعت کم و مقدار محدودی مواد منفجره پرواز می‌کنند، همچنان دارای مزیت هستند.
یک منبع نظامی اسرائیلی به المانیتور گفت: «سرعت کم و پرواز در ارتفاع پایین به آن‌ها اجازه می‌دهد از رادارهای اسرائیل فرار کنند. قدرت آن‌ها در ضعفشان نهفته است. اسرائیل می‌داند که چگونه موشک‌های بالستیک را در خارج از جو رهگیری کند، اما در حال حاضر، در رهگیری آنچه اساساً بادبادک‌های انفجاری در ارتفاع پایین است، مشکل دارد».
فلج‌کردن اسرائیل در شمال
از زمان شروع جنگ غزه، حزب‌الله در حملات خود به اسرائیل، نقطه‌ضعف‌های ارتش آن را آشکار ساخته است. در حالی که اسرائیل روزانه علیه حزب‌الله ترور و حملات هوایی انجام می‌دهد، این گروه می‌تواند به طور موجه ادعای یک پیروزی استراتژیک بزرگ داشته باشد. از ابتدای جنگ غزه، ده‌ها هزار نفر از ساکنان شمال سرزمین‌های اشغالی از خانه‌های خود گریخته و این منطقه به شهر ارواح تبدیل شده است. خانه‌ها، مزارع و تأسیسات نیز شدیداً توسط حملات موشک‌های ضدتانک حزب‌الله آسیب دیده‌اند.
این هفته، شهر مرزی کریات شمونه از آتش‌سوزی‌هایی که توسط راکت‌های حزب‌الله و اسرائیل ایجاد شده و با گرمای خشک هوا گسترش یافته است، خسارات زیادی دید. یک منبع دیپلماتیک اذعان کرد: «موفقیت حزب‌الله در فلج‌کردن شمال اسرائیل و خالی‌کردن ساکنان این منطقه دستاورد بزرگی برای این گروه است».
در مسیر جنگی تمام‌عیار
یک منبع ارشد نظامی اسرائیلی به المانیتور گفت: «با وجود تشدید درگیری‌ها در هفته‌های اخیر، این هنوز جنگی تمام‌عیار نیست. اما با این سرعت، طرفین به چنین جنگی خواهند رسید که می‌تواند منجر به جنگ منطقه‌ای تمام‌عیاری شود».
اسرائیل و حزب‌الله اصرار دارند که خواهان جنگ تمام‌عیار نیستند و در حملات خود محتاطانه عمل می‌کنند. واضح است که آخرین چیزی که لبنان ورشکسته و ویران به آن نیاز دارد، جنگ با اسرائیل است.
اگرچه ایران به وضوح دوست دارد در مقطعی، از طریق گروه‌های مقاومت که سرزمین‌های اشغالی را احاطه کرده‌اند، ضربه سختی به اسرائیل وارد سازد، اما به نظر می‌رسد اکنون را زمان مناسبی نمی‌داند.
ایالات متحده شدیداً مخالف وخامت اوضاع در مرز سرزمین‌های اشغالی و لبنان است و از اسرائیل می‌خواهد تا قبل از پایان کارزار غزه، از حمله نظامی در شمال خودداری کند. طبق گفته چند منبع اسرائیلی، آمریکایی‌ها به اسرائیل هشدار داده‌اند که حملات محدود آن‌ها علیه حزب‌الله خطر تشدید سریع و از دست دادن کنترل را به دنبال دارد.
سناریوی‌های پیش روی
اسرائیل در حال بررسی سه سناریو است. سناریوی اول، پایان جنگ غزه است که حزب‌الله گفته منجر به پایان حملاتش به اسرائیل نیز خواهد شد. این هدف از طریق مکانیزمی برای حل‌وفصل اختلافات مرزی دنبال می‌شود که توسط آموس هوخشتاین، فرستاده ویژه بایدن در دست پیشبرد است.
سناریوی دوم، جنگی تمام‌عیار با حزب‌الله برای بازگرداندن قدرت بازدارندگی اسرائیل در برابر این گروه و دورکردن نیروهای کماندویی آن از مرز به سمت رودخانه لیتانی است.
سومین سناریویی که در حال بررسی است، «جنگی محدود» است که شامل حمله اسرائیل به مناطق مرزی جنوب لبنان برای پاکسازی آن‌ها از نیروهای رضوان می‌شود. این سناریو شامل نبردهایی در مقیاس وسیع‌تر از آنچه امروز دیده شده، از جمله بمباران شهرهای بزرگ توسط راکت و موشک از سوی حزب‌الله و اسرائیل از طریق نیروی هواییش است.
روز پنجشنبه، مقامات آمریکایی گفتند که سناریوی سوم برنامه واقع‌بینانه‌ای نبوده و هشدار دادند که حمله اسرائیل به جنوب لبنان می‌تواند مداخله ایران را به مراتب شدیدتر از عملیات موشکی و پهپادی ماه آوریل به دنبال داشته باشد. آمریکایی‌ها در حال هشداردادن هستند و به اسرائیل می‌گویند که حق ندارد با امنیت کل منطقه قمار کند.
نتانیاهو در تعلل
نتانیاهو در مورد اقدام بعدی اسرائیل مردد است. قرار است شرکای میانه‌روی کابینه جنگ او از حزب وحدت ملی، روز شنبه استعفا دهند. به نظر می‌رسد بنی گانتز، رهبر این حزب که به نتانیاهو اولتیماتومی تا تاریخ 8 ژوئن داده بود تا طرحی را برای حکمرانی پس از جنگ در غزه ارائه دهد، اکنون در تله افتاده است.
استعفای او می‌تواند چشم‌انداز توافق آتش‌بس و تبادل اسیران را که هفته گذشته توسط بایدن پیشنهاد شده بود را نابود کرده و بدون تأثیر تعدیل‌کننده او، نتانیاهو به لطف وزرای تندرویی که بقای سیاسیش به آن‌ها وابسته است، به خواسته‌هایشان برای حمله به حزب‌الله تن خواهد داد.
احتمال اینکه نتانیاهو به یک ماجراجویی در لبنان دست بزند، کم است، اما شاید برخلاف میل خود درگیر آن شود. یک منبع امنیتی ارشد اسرائیلی به المانیتور گفت: «نباید فراموش کنیم که این موضوع تنها به او بستگی ندارد. هر رویداد غیرمنتظره یا اشتباه محاسباتی می‌تواند طرفین را به طور ناخواسته به جنگی تمام‌عیار بکشاند. احتمال وقوع چنین اتفاقی امروز بیش از هر زمان دیگری است».

لینک کوتاه:
https://www.payamesepahan.ir/Fa/News/855939/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

برگزاری یادواره سید آزادگان با حضور معاون حقوقی رییس جمهور

معرفی آداب ورسوم در جشنواره «میراث کهن زرین‌شهر»+فیلم

اصفهان میزبان 21کشور در رقابت های زورخانه ای

جشن غدیر امسال متفاوت از سال‌های گذشته برگزار می‌شود

خروجی سد زاینده‌رود افزایش یافت

ارتقای ایمنی در فولاد مبارکه به روایت آمار

دستاورد جدید فولاد مبارکه در حوزه بومی سازی

شعرخوانی محمدسعید میرزایی شرکت‌کنندهٔ برنامه سرزمین شعر

داستان زیبای فیل

تماس‌های ویدیویی واتساپ احتمالا به فیلتر واقعیت افزوده مجهز می‌شوند

تاریخ رونمایی گوشی مورد انتظار وان‌پلاس ایس 3 پرو رسما اعلام شد

پیشرفت 60 درصدی یک مجموعه از نهضت ملی مسکن بهارستان

شرکت تعاونی گلستان میمه یکی از بزرگترین ها در کشور

حریق گسترده در کارگاه تولید مبل در اصفهان

شنا در محل‌های انتقال آب و استخرهای کشاورزی اصفهان ممنوع است

(تصاویر) شادی مردم اصفهان پس از قهرمانی سپاهان در جام حذفی

خروجی سد زاینده‌رود افزایش یافت؛ شنا ممنوع

یک کشته و چهار مجروح در حادثه رانندگی جاده روستایی اردستان

سازمان ملی هوش مصنوعی ایران به زودی افتتاح می‌شود

چه شد که یخ رابطه ریاض و واشنگتن شکسته شد؟

ناکامی سارق سفالینه‌های 700 ساله در آران وبیدگل+فیلم

حریق گسترده در یک کارگاه تولید مبل و انبار چوب در اصفهان مهار شد

احداث جاده دسترسی روستایی در شرق

مایکروسافت جایگاه باارزش‌ترین شرکت دنیا را از انویدیا پس گرفت

اون آدم رو یک آدم دیگه دوست داره

مایکروسافت هزینه خریداران نسخه‌ ویژه بازی Redfall را پس می‌دهد

فاش می گویم و از گفته خود دلشادم

فروش Crash Bandicoot N. Sane Trilogy از 20 میلیون نسخه عبور کرد

تبلت جدید لنوو تب پلاس با 8 اسپیکر معرفی شد

نیویورک‌تایمز: اسرائیل هر روز تنهاتر می‌شود

اسرار بازار خرید و فروش طلای آب شده

شرایط پرداخت وام 30 میلیون‌تومانی بازنشستگان

هوای اصفهان ناسالم است/ شاخص یک منطقه در وضعیت خطرناک

نخستین دوره مسابقات بین المللی زورخانه ای 2024 اصفهان

تولید ژل از ضایعات پوست انار در دانشگاه آزاد اصفهان

هواشناسی اصفهان هشدار سطح زرد صادر کرد

کیفیت هوای کلانشهر اصفهان ناسالم است

اظهارات خبرساز شهریار مغانلو پس از قهرمانی سپاهان

دستگیری شکارچیان غیرمجاز کبک در مراغه

برگزاری مراسم افتتاحیه نخستین دوره رقابت‌های جهانی زورخانه‌ای در اصفهان

افزایش خروجی سد زاینده‌رود برای آبیاری باغهای غرب اصفهان

آتش‌سوزی در کارگاه مبل خیابان امام خمینی

اطفای حریق گسترده در کارگاه تولید مبل در اصفهان

سند 4400 هکتار زمین دولتی در اصفهان صادر شد

افزایش خروجی سد زاینده‌رود

کمبود آرد در کاشان نداریم/ برخورد با تعطیلی خودسرانه

عدد نمی‌شناسند!/ چرا وعده زاکانی درباره یارانه طلا خطرناک است؟

غزل دلنشین عماد خراسانی

عصر ایران نوشت: ستیزِ پنهان با جامعه نخبگان

آتش‌سوزی در کارگاه مبل خیابان امام خمینی اصفهان