پیام سپاهان

آخرين مطالب

تایید صلاحیت 743 داوطلب نمایندگی مجلس در استان اصفهان / در اصفهان انتخابات الکترونیک نداریم سیاسی

تایید صلاحیت 743 داوطلب نمایندگی مجلس در استان اصفهان / در اصفهان انتخابات الکترونیک نداریم
  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - ایسنا/اصفهان رئیس ستاد انتخابات استان اصفهان به اشاره به افزایش تعداد داوطلبان نمایندگی مجلس در این دوره، گفت: تعداد ثبت نام داوطلبان دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان اصفهان هزار و 768 نفر بود که از این تعداد صلاحیت 743 نفر تایید شد.
محمدرضا جان‌نثاری، امروز دوشنبه، 23 بهمن‌ماه در نشست خبری که در محل استانداری اصفهان برگزار شد، با بیان اینکه افزایش تعداد داوطلبان بیانگر امید داشتن مردم به نظام و آینده کشور است، اظهار کرد: فرایند انتخابات در قانون اساسی و قانون انتخابات پیش بینی شده است.
نقطه شروع فرآیند انتخابات از تعیین روز انتخابات آغاز می‌شود و مطابق آن تقویم، زمان بندی اجرایی انتخابات تعیین می‌شود.
وی با بیان اینکه انتخابات توسط وزارت کشور و در چارچوب ساختار منسجم انجام می‌شود، افزود: امسال سه هزار و 161 شعب اخذ رأی برای استان اصفهان پیش‌بینی شده که از این تعداد دو هزار و 768 شعبه ثابت و 393 شعبه سیار است.
رئیس ستاد انتخابات استان اصفهان بیان کرد: امسال اصلاحاتی در قانون انتخابات داشتیم؛ یکی بحث پیش ثبت‌نام بود و دیگری بحث استفاده از امکانات دولتی برای تبلیغات داوطلبان آن به شرط رعایت عدالت بین داوطلبان نمایندگی. 
وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا در خصوص تعداد افرادی که هر نامزد می‌تواند برای حضور در شعب انتخابیه معرفی کند، اظهار کرد: هر داوطلب نمایندگی می‌تواند به‌طور انفرادی یا مشترک با دیگر نامزدها در شهرستان‌ها، یک نفر به ازای هر شعبه اخذ رای به‌عنوان نماینده کاندیدا به فرمانداری معرفی کند، اما در شهرستان اصفهان هر داوطلب به ازای هر 5 شعبه، یک نفر می‌تواند به‌عنوان نماینده برای حضور در شعبه به فرمانداری معرفی کند. فرد معرفی شده قبل از پلمپ صندوق‌های اخذ رای تا پایان شمارش آرای صندوق‌های شعبه می‌تواند در شعبه حضور داشته باشد و بر روند رای‌گیری نظارت کند.
جان‌نثاری در خصوص حضور 2 عضو هیئت اجرایی انتخابات که در برخی از جلسات انتخاباتی شرکت می‌کردند، گفت: تذکرات قانونی داده شد و به این افراد گفته شد یا باید در هیات اجرایی عضویت داشته باشند یا در جلسات انتخابات که در نهایت مشکل برطرف شد.
وی در خصوص داوطلب تأیید صلاحیت شده شهر اصفهان بیان کرد: 296 نفر از داوطلبان از حوزه اصفهان و چهار شهرستان شرق اصفهان هستند. 3هزار و 161 شعبه اخذ رای در استان پیش بینی شده است. همچنین 63هزار نفر به‌طور مستقیم در شعب اخذ رای فرآیند رای گیری را انجام خواهند داد.
رئیس ستاد انتخابات استان اصفهان در خصوص الکترونیکی شدن انتخابات نیز گفت: برای استان اصفهان طبق نظر شورای نگهبان و شورای نظارت، انتخابات الکترونیک را نخواهیم داشت.
جان‌نثاری با اشاره به اینکه انتخابات مسیحیان ارمنی جنوب در اصفهان و سه شهر استان و شیراز با هم انجام می‌شود، افزود: کلیمیان و زرتشتیان نیز با محوریت تهران انتخابات آن‌ها برگزار می‌شود.
دبیر ستاد انتخابات استان اصفهان نیز گفت: میزان ثبت نام داوطلبان دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی دراستان اصفهان هزار و 768 نفر بود که در مقایسه با دوره قبلی انتخابات مجلس که تعداد هزار و 242 نفر بودند، 42درصد رشد داشته است.
مهدی سلیمانی افزود: تاکنون صلاحیت 743نفر از داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی تایید صلاحیت شده است. همچنین 7نفر از داوطلبان همچنان به نتیجه بررسی صلاحیت خود معترض هستند که وضعیت صلاحیت آنان در مرحله بازنگری شورای نگهبان است و به‌زودی نتیجه بررسی صلاحیت آنها اعلام می‌شود. 
وی ادامه داد: اسامی نهایی داطلبان مورد تایید مربوط به انتخابات مجلس شورای اسلامی در اول اسفندماه سال جاری از طریق فرمانداری‌های حوزه‌های انتخابیه اعلام می‌شود.
دبیر ستاد انتخابات استان اصفهان با بیان اینکه از نوزدهم فروردین ماه و قبل از اعلام رسمی وزارت کشور، برنامه ریزی‌هایی برای برگزاری انتخابات در استان اصفهان و در قالب کمیته هماهنگی و آمادگی انتخابات آغاز شد، افزود: وزیر کشور در تاریخ بیستم اردیبهشت به طور رسمی تشکیل ستاد انتخابات را به استانداری‌ها ابلاغ کرد که پس از دستور وزیر، ستاد انتخابات استان از تاریخ بیست‌ویکم اردیبهشت، به ریاست معاون سیاسی، امنیتی استاندار تشکیل شد.
وی با بیان اینکه ریاست ستاد انتخابات بر اساس قانون به عهده استاندار است که وی این مسئولیت را به معاون سیاسی استاندار تفویض اختیار نموده است، تصریح کرد: تاکنون 35 جلسه ستاد انتخابات به‌صورت هفتگی در روزهای یکشنبه برگزار شده و هماهنگی‌ها و اقدامات لازم بر اساس تقویم اجرایی در ستاد انتخابات استان و شهرستان‌ها انجام شده است. 
دبیر ستاد انتخابات استان اصفهان به تعداد حوزه‌های انتخابیه در استان اشاره کرد وافزود: 16 حوزه انتخابیه در استان و در 15 حوزه جغرافیایی داریم؛ تنها حوزه انتخابیه اصفهان پنج نماینده دارد و شانزدهمین حوزه انتخابیه اصفهان که در مرکز فرمانداری اصفهان است، مربوط به حوزه مسیحیان ارامنه جنوب ایران است که یک حوزه فرعی هم در شیراز دارند.
سلیمانی به تغییرات صورت گرفته این دوره انتخابات در مقایسه با دوره‌های گذشته اشاره کرد و گفت: در دوره جدید استفاده از امکانات دولتی برای تبلیغات به شرط برقراری عدالت بین داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی مجاز است. همچنین به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها اعلام شده است مکان‌های روباز و سالن‌های اجتماعات به‌صورت مساوی در اختیار داوطلبان انتخابات مجلس قرار بگیرد.
وی با بیان اینکه فعالیت رسمی تبلیغات داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی از سوم اسفند آغاز خواهد شد، افزود: در هر حوزه انتخابیه داوطلبان انتخابات می‌توانند یک ستاد اصلی و علاوه برآن در هر شهر، روستا یا منطقه شهرداری یک ستاد فرعی برای آقایان و یک ستاد فرعی برای بانوان تشکیل دهند، داوطلبان باید آدرس و موقعیت این مکان‌ها را حتماً به فرمانداری اعلام کنند. همچنین هر داوطلب انتخابات مجلس شورای اسلامی می‌تواند یک ستاد مجازی و تارنمای اینترنتی داشته باشد تا از طریق شبکه‌های اجتماعی به معرفی برنامه‌های خود بپردازد.
وی از اجرای قانون شفافیت تامین مالی و هزینه‌های نامزدهای انتخابات خبر داد و گفت: هزینه‌های تبلیغاتی برای انتخابات مجلس با توجه به جمعیت و گستردگی جغرافیایی حوزه‌های انتخابیه، محدودیت و یک سقف حداکثری دارد و نباید بیشتر از میزان تعیین شده باشد. همچنین حداکثر اندازه مجاز برگه‌های تبلیغاتی داوطلبان انتخابات مجلس نیز نباید از 70 در 100سانتی متر بیشتر باشد.
دبیر ستاد انتخابات استان اصفهان به امکاناتی که برای تبلیغات داوطلبان پیش‌بینی شده اشاره و تصریح کرد: برای تبلیغات داوطلبان مجلس، 15 کانال تلویزیونی راه‌اندازی شده است که به‌طور 24ساعته برنامه تبلیغاتی کاندیداهای متقاضی در قالب برنامه‌های 20 دقیقه‌ای که از قبل آماده شده در چند نوبت پخش می‌شود. همچنین مناظره میان نامزدهای انتخاباتی در کانال‌های تلویزیونی استان پیش‌بینی شده است که تاکنون 300 نفر برای شرکت در مناظره ثبت‌نام کرده‌اند.
وی افزود: احزاب سیاسی به‌عنوان شخصیت حقوقی می‌توانند به نامزدها کمک کنند. اما کمک بنگاه‌های اقتصادی خصوصی و شرکت‌ها بر اساس قانون جدید انتخابات ممنوع است. همچنین افراد حقیقی و حقوقی نیز نمی‌توانند بیش از 20 درصد هزینه‌های نامزدی را پرداخت کنند.
سلیمانی تصریح کرد: نامزدها باید حساب غیرتجاری معرفی کنند که این شماره از آنان اخذ شده است. سامانه‌ای نیز برای نظارت بر این موضوع توسط وزارت کشور طراحی شده است که بزودی رونمایی می‌شود. همچنین داوطلبان انتخابات مجلس نمی‌توانند از افراد غیرایرانی و یا افراد دارای سابقه محکومیت به جرایم اقتصادی برای تبلیغات انتخاباتی کمک مالی دریافت کنند و هرگونه هزینه‌کردی باید به اجازه نامزد انجام شود.
وی در مورد انتخابات مجلس خبرگان نیز گفت: برای انتخابات مجلس خبرگان 37 نفر در استان اصفهان ثبت‌نام کرده‌اند که صلاحیت 13 نفر آنان به تایید شورای نگهبان رسید که از این تعداد دو نفر داوطلبان حوزه انتخابیه خود را تغییر دادند.
سلیمانی افزود: با توجه به مبانی قانونی از ساعت ابتدایی روز چهارشنبه شروع تبلیغات نامزدهای خبرگان رهبری را داریم، 15 روز مهلت قانونی تبلیغات آن‌هاست که تا هشت صبح روز دهم اسفندماه آخرین مهلت تبلیغات آن‌ها خواهد بود.
انتهای پیام 

لینک کوتاه:
https://www.payamesepahan.ir/Fa/News/823871/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

فرمانده انتظامی استان اصفهان: مردم همیشه نشان دادند که پای انقلاب خود ایستادند

ناکام ماندن نقشه‌های دشمن با حضور پرشور مردم در انتخابات

امام جمعه موقت کاشان: مسئولان برای رفع مشکلات از هیچ تلاشی دریغ نکنند

فرماندار دهاقان: انتخابات در دهاقان کاملاً رقابتی است

فرماندار : انتخابات در دهاقان کاملاً رقابتی است

اصحاب هنر و رسانه در پیروزی بزرگ ملت ایران سهیم شوند

دستگیری 12 نفر در رابطه با تخلفات انتخاباتی در اردستان

تخلفات انتخاباتی / دستگیری 12 نفر در اردستان

حضور مثال‌زدنی مردم پای صندوق‌های رای در بسیاری از شهرستان‌های استان اصفهان

فیلم/ جانباز بالای 70 درصد و قطع نخاعی در اصفهان رای خود را در صندوق انداخت

243 صندوق در حال رأی‌گیری از مردم کاشان است

دستگیری 12 نفر در اردستان در پی تخلفات انتخاباتی

بدرقه مربی فقید ذوب‌آهن در ورزشگاه تختی

پایگاه چهارم هوانیروز آماده پشتیبانی از انتخابات

مشارکت مردم دارالمومنین کاشان از نخستین ساعات رای گیری انتخابات

ترسیم صحنه سیاسی ایران به دست رأی اولی‌های دهاقان

دستگیری 12 عامل تخلف انتخاباتی در اردستان

دستگیری عاملان خرید و فروش رای در رضوانشهر

برای بار دوم به کنسرت اصفهان علیرضا قربانی مجوز ندادند

5 عامل خرید رأی در بهارستان دستگیر شدند

صدور کیفرخواست برای 2 مورد تخلفات انتخاباتی در اصفهان

دو خط کتاب/ از زیاده روی بپرهیز

ایلان ماسک از OpenAI و سم آلتمن شکایت کرد؛ تلاش برای زمین‌زدن رقیب

بازی/ BlockuDoku – Block Puzzle Game؛ بلوک‌هایی که شما را به چالش دعوت می‌کنند

گوگل قابلیت‌های جدید مرورگر کروم در بخش جستجو را معرفی کرد

برخی سازندگان GTA 6 به تصمیم جدید راکستار معترض هستند

برنامه هالیوودی نتانیاهو برای فردای جنگ غزه

بهای سکه 50 سال قبل چقدر بود؟/ عکس

25 هزار و 431 نفر واجد شرایط رای در شهرستان خوانسار هستند

بازداشت 6 نفر در رضوانشهر گیلان به اتهام اخلال در رای گیری

انتخابات پرشور عامل مهم اقتدار روزافزون کشور است

درگذشت پیشکسوت فوتبال اصفهان

استقرار 4 صندوق سیار اخذ رای در هتل های مشهد

حضور پُرشور مردم مهاباد در انتخابات

مرکز اخذ رأی در ایستگاه آتش‌نشانی بزرگمهر اصفهان دایر است

استاندار اصفهان: شاهد یک حماسه هستیم؛ مردم ارتباط خوبی با فرآیند انتخابات برقرار کردند

حضور گسترده در انتخابات خط بطلانی بر سیاست‌های دشمنان است

جانشین فرمانده انتظامی استان اصفهان: 11 هزار نفر امنیت انتخابات استان اصفهان را تامین می کنند

حضور دانش آموزان اصفهان با شناسنامه شهدا پای صندوق رای

ناکام ماندن نقشه های دشمن با حضور پرشور مردم در انتخابات

مشارکت پرشور کاشانی‌ها در انتخابات؛ 14 هزار رأِی اولی در این دوره انتخابات داریم

مشارکت 34 هزار و 439 نفر در شاهین‌شهر در انتخابات 11 اسفند

فیلم| حضور حماسی مردم سمیرم در انتخابات 1402

حضور پرشور در انتخابات، عامل مهم اقتدار و عزت کشور

من اینجا عاشق این خاک

تبدیل دوربین گوشی به وب‌کم کامپیوترهای ویندوزی امکان‌پذیر شد

سامسونگ موفق به توسعه حافظه های HBM3E 12H شد

کمینه دما در استان یزد به 16- درجه رسید

نامزدها و ستادهای تبلیغاتی از هرگونه القای پیشتازی و پیروزی در انتخابات خودداری کنند

تکرار حضور مردم اردستان در پای صندوق‌های رای