پیام سپاهان

آخرين مطالب

«سلام همسایه» طرحی برای تقویت نقش مساجد در محله‌های شهر فرهنگی

«سلام همسایه» طرحی برای تقویت نقش مساجد در محله‌های شهر
  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - طرح «سلام همسایه» توسط مساجد یکی از طرح‌های ارزشمند شهرداری اصفهان برای بهره‌مندی از سرمایه‌های مالی، انسانی و نمادین این کلان‌شهر برای تبدیل به سرمایه اجتماعی و معنوی است تا ارتباط مردم در دل محلات و یک نقطه متمرکز به اسم مسجد بیشتر و نقش‌ متعدد مساجد احیا شود.
به گزارش خبرنگار ایمنا، طرح «سلام همسایه» برای نخستین‌بار با هدف ترتیب، تشویق و جلب همسایگان مساجد برای شرکت در برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی آن در کلانشهر اصفهان اجرایی شده است؛ مؤسسات فرهنگی، تشکل‌های مردمی و کانون‌های فرهنگی مساجد و هیئت‌امنای مساجد برای شرکت در این طرح، ابتدا طرح و ایده خود را به اداره اداره مشارکت‌های فرهنگی و اجتماعی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان ارائه می‌دهند که پس از تأیید، اجرا خواهد شد.
بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان
همچنین مجاوران مسکونی و تجاری مساجد باید به 200 منزل یا مکان تجاری هم‌جوار و همسایه با مسجد مراجعه کنند و برنامه‌های خود را برای آن‌ها بازگو کرده و آن‌ها را به سمت مساجد جلب کنند.
در این طرح اداره مشارکت‌های فرهنگی و اجتماعی شهرداری اصفهان با تخصیص بودجه‌ای به‌تناسب کیفیت و کمیت برنامه‌ها از اجراکنندگان حمایت می‌کند؛ در واقع وظیفه این اداره حمایت و نظارت و اجرا با مؤسسات فرهنگی است و به‌نوعی یک تسهیل‌گر برای مساجدی است که علاقه به اجرای طرح «سلام همسایه» و تحقق مشارکت حداکثری اهالی محله دارند. این تسهیل‌گری فقط منوط به مباحث مالی نیست و می‌تواند امور فرهنگی را نیز شامل شود.
محورهای طرح «سلام همسایه» شامل مسجد محوری، محله محوری، مشارکت محوری داوطلبانه در فرایندمحوری و مسئله محوری است، زیرا برنامه‌ریزان این طرح معتقد هستند چنانچه هزار مسجد موجود در شهر اصفهان فعال شود و هر مسجد برای 200 خانه اطراف خود برنامه‌ریزی کند، یک حرکت عظیم و تحولی چشمگیر اتفاق خواهد افتاد.
وفاق و همدلی ساکنان محلات با اجرای طرح «سلام همسایه» محمد نورصالحی، رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار می‌کند: در راستای احیا و ایجاد فرهنگ‌هایی همچون رفت‌وآمد کسبه به مساجد، مطرح شدن مشکلات محله در مساجد و ایجاد وفاق و همدلی بین ساکنان آن و ایجاد کانونی برای ارتباط مردم، طرح «سلام همسایه» اجرا می‌شود تا مساجد به نقش محوری خود بازگردند.
وی با اشاره به اینکه اصفهان مسجد محور بوده است، می‌افزاید: با تغییر سبک زندگی شهروندان، با اهداف اولیه مساجد فاصله گرفتیم که در این راستا طرح «سلام همسایه» توسط معاونت فرهنگی شهرداری اصفهان اجرا می‌شود تا ارتباط خوب و محوری بین مساجد محلات و ساکنان و کسبه آن با این مساجد برقرار شود.
رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان تصریح می‌کند: این طرح برای کمک به رفع مشکلات ساکنان محلات و ایجاد ارتباط با همسایگان، انعکاس مشکلات به مدیریت شهری و خیران برای رفع آن‌ها است.
وی با اشاره به نقش تسهیل‌گری شهرداری اصفهان در این زمینه ادامه می‌دهد: تحقق این اهداف، کمک اولیه می‌خواهد و هزینه‌هایی دارد که قرار شده است، معاونت فرهنگی آن را انجام دهد؛ درصورتی‌که این نقش را مساجد و ائمه جماعات ایفا کنند، کار مهمی است که نهادی چون شهرداری نمی‌تواند انجام دهد، زیرا این طرح اجماعی بین مساجد، بسیج مساجد، ائمه جماعات و فعالان با تمام محلات شهر است.
تاکنون 50 مسجد در طرح سلام همسایه شرکت کرده است رسول میرباقری، رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر اصفهان می‌گوید: تاکنون 50 مسجد در طرح «سلام همسایه» شرکت کرده است که مراحل اجرای آن شامل اعلام فراخوان، برگزاری کارگاه آموزشی، انعقاد قرارداد، نظارت و پشتیبانی توسط مرکز رسیدگی به امور مساجد است، لذا امیدواریم اتفاق‌های خوب فرهنگی در مساجد آغاز شود.
وی دعوت چهره به چهره بین فعالان فرهنگی مساجد و اهالی محله را روش اجرایی طرح سلام همسایه می‌داند و می‌افزاید: در این طرح با دو کلیدواژه طلایی سلام و همسایه روبه‌رو هستیم که «سلام» نامی از نام‌های خدا است و «همسایه» ارزش والایی در سطح جامعه دارد.
رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه مسجد از صدر اسلام تا به امروز تنها محلی برای اقامه نماز نبوده است، خاطرنشان کرد: معتقد هستیم هر کاری که دولتمردان و ارگان‌های دولتی و عمومی زمینه مشارکت حضور مردم را در آن ایجاد نکنند، محکوم به شکست است؛ بر این اساس در طرح «سلام همسایه» در صدد هستیم که نقش‌های متعدد مساجد که در صدر اسلام توسط پیامبر اکرم (ص) تعریف شده بود را احیا کنیم.
وی با بیان اینکه در طرح «سلام همسایه» مدیریت شهری با مشارکت مراکز فرهنگی فعال در سطح مناطق پانزده‌گانه درصدد دستیابی به اهداف است، گفت: محورهای طرح «سلام همسایه» شامل مسجدمحوری، محله‌محوری، مشارکت‌محوری داوطلبانه در فرایند محوری و مسئله‌محوری است.
«سلام همسایه» طرحی برای ادای نذر فرهنگی مردم در مساجد محمدرضا فلاح، عضو شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به طرح «سلام همسایه» اظهار می‌کند: این طرح یکی از طرح‌های قابل‌توجه در شورای ششم بوده که به‌لحاظ فرهنگی و اجتماعی برای شهر اصفهان بسیار حائز اهمیت است.
وی می‌افزاید: طرح «سلام همسایه» توسط شورای اسلامی شهر اصفهان به تصویب رسید که فرایند آن را شهرداری و معاونت فرهنگی پیگیری کرده است و افتتاحیه آن در تالار خورشید با حضور رئیس امور مساجد، روحانیت معظم و مسئولان و مدیران وکانون‌های فرهنگی سطح شهر اصفهان برگزار شد.
عضو شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه طرح «سلام همسایه» بین همسایگانی که فاصله نزدیکی با مساجد دارند، علاقه و صمیمیت ایجاد می‌کند، تصریح می‌کند: در روایات و احادیث آمده است تا 40 خانه اطراف مساجد از طرف شمال، جنوب، شرق و غرب، همسایه مساجد محسوب می‌شوند که بین این خانه‌ها و مسجد حق دو طرفه‌ای وجود دارد و با توجه به اینکه اصفهان یک شهر مذهبی است و در بیشتر محله‌های آن مسجد وجود دارد، لذا تمام ساکنان و خانه‌های این کلان‌شهر همسایه مسجد محسوب می‌شوند.
وی تاکید می‌کند: تمام شهروندان باید ارتباط نزدیکی با مساجد داشته باشند، چراکه مساجد به‌عنوان پایگاه فرهنگی، مذهبی، اجتماعی و اقتصادی محله‌ها می‌تواند در رفع بسیاری از مشکلات اجتماعی و فرهنگی تأثیر به‌سزایی داشته باشد.
فلاح با اشاره به اینکه در صدر اسلام بسیاری از تجمع‌ها و جلسات در مساجد برگزار و منجر به حل مسائل و اختلاف‌ها می‌شد، خاطرنشان می‌کند: طرح سلام همسایه منجر به ارتباط شهروندان و آشتی برخی از آن‌ها با مساجد است و در صورت آشنایی نسل نوجوان و جوان با مساجد در واقع می‌توانیم آن‌ها را بیمه فرهنگی و مذهبی کنیم.
عضو شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه می‌دهد: البته مساجد نیز باید بعضی موارد را رعایت کند، به‌عنوان مثال امام جماعت مساجد باید جوان باشد و بتواند ارتباط قوی و دوستانه‌ای را با نوجوانان و هم‌نسلان خود برقرار کند، مؤذن مساجد نیز باید خوش‌صدا، خوش سیما و جوان باشد تا هنگامی که اذان می‌گویند، مردم جذب مساجد شوند، همچنین هیئت امنای مساجد باید مشکلات محله‌ها را شناسایی و با بررسی و پیگیری در مسجد به رفع آن بپردازند.
وی اضافه می‌کند: در بسیاری از محله‌ها افراد متخصص زیادی در رشته‌های مختلف وجود دارد که هیئت امنا و امام جماعت مساجد باید این افراد در محله‌ها را شناسایی و با آن‌ها در هفته برای بررسی و رفع مشکلات محله و مردم از جمله مسائل معیشتی گفت‌وگو کنند و در حقیقت منجر به ادای نذر فرهنگی مردم در مساجد باشد، بدین معنی که افراد متخصص در هر رشته با حضور در مساجد، تخصص خود را به هموطنان ارائه کنند.
فلاح با تاکید بر اینکه پایگاه و محوریت هر محله باید مساجد باشد، ادامه می‌دهد: هیئت امنا و امامان جماعت مساجد مسئولیت سنگینی را برعهده دارند، چراکه این مساجد به شرط رعایت الزامات بین دو طرف می‌تواند نسل نوجوان و جوان را در برابر آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی حفظ و بیمه کند.
 

لینک کوتاه:
https://www.payamesepahan.ir/Fa/News/729966/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

انعکاس مشکلات اهالی روشن دشت در صفحه شما

حرکت خودجوش مردم برای بازگشایی محور گلشن – سراوان

فراخوان اعزام مشمولان پایه خدمتی اردیبهشت 1403 اصفهان

آبگیری بند سنگی ملاتی لاسرداب اردستان

معوقه هفته هفدهم| پیروزی سپاهان در دربی اصفهان در روز فحاشی به مورایس!

برد ناپلئونی زردها در دربی اصفهان/خواب عمیق ربیعی برای پیروزی

صعود سپاهان در جدول با برد در دربی اصفهان

سپاهان دربی اصفهان را برد/ ذوب آهن به مسیر باخت برگشت

سپاهان برنده دربی اصفهان

دستمزد 1403 تغییر می‌کند؟/ ویدئو

تاریخ افزایش کرایه حمل و نقل عمومی اعلام شد

ادای احترام معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران به مقام والای شهدای شهر بوشهر

سفر رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران به استان بوشهر

فیلم| گلایه شدید مردم از وضعیت آزاد راه قم - کاشان

نبود یک بازیکن در دربی اصفهان به چشم آمد

ماجرای ماشین پلیس های دوربین دار در تهران

نخستین نشست ستاد شاهد شهرستان‌های استان تهران در سال جدید برگزار شد

جزئیات سومین کنگره بین‌المللی نهج‌البلاغه در دانشگاه آزاد اصفهان

استخراج آب ژرف فرونشست‌ها را افزایش می‌دهد

کنگره بین‌المللی نهج‌البلاغه تیرماه 1403 در دانشگاه آزاد اصفهان برگزار می‌شود

بیشترین بارش در شهرضا ثبت شد / کاهش کمینه دما در اصفهان

آغاز به کار جنبش تحریم علمی اسرائیل از اصفهان

پرداخت تسهیلات 550میلیاردی به مددجویان اردستان

بازدید نماینده ولی فقیه در کاشان از گروه موشکی 840 ارتش

تساوی بدون گل در نیمه اول دربی اصفهان

فهرست بازیکنان ذوب آهن در دربی اصفهان اعلام شد

سپاهان با سندروم همیشگی در دربی اصفهان

خروج سامانه‌های ناپایدار از اصفهان همراه با باد و باران/ دمای هوای استان کاهش می‌یابد

طرح ملی مسکن کاشان در چه مرحله‌ای است؟

یک سنگ قبر از دورۀ صفوی در کاشان کشف کرد

سپاهان 0-0 ذوب آهن؛ گزارش زنده

یک سنگ قبر از دورۀ صفوی در کاشان کشف شد

بیست‌وششمین جشنواره خیرین مدرسه‌ساز استان اصفهان برگزار می‌شود

بیشترین بارش در شهرضا ثبت شد/ کاهش کمینه دما در اصفهان

زمان و شرط اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان اعلام شد

توصیه به پرهیز از توقف در بستر رودخانه زاینده رود

تاکسی داران همدانی در انتظار تحقق وعده شهرداری

پادنای علیا رکوردار باران بهاری در استان اصفهان

توزیع 28 هزار تن کالای اساسی در استان اصفهان

برگزاری جشنواره بهداشت دهان و دندان در برخوار

افزایش دمای هوا در آذربایجان‌غربی

نایین پیشانی تامین کننده امنیت مرکز استان و کشور است

هوای آذربایجان‌غربی گرم‌تر می‌شود

بهره برداری از عملیات تعریض مرحله نخست پل فلاورجان تا پایان سال

اعتبار 94 میلیارد ریالی برای بهسازی و توسعه پایانه باقوشخانه

تعطیلی پنجشنبه مبانی اقتصادی کشور را در سال جهش تولید بهم می‌زند/ ویدئو

هشدار جدی پلیس درباره سفر به استان های جنوبی

باران، رگبار و رعد و برق در انتظار این استان هاست

پیام تسلیت رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران در پی درگذشت مادر شهیدان گرانقدر «فرشیدفر»

پیام تسلیت رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران در پی درگذشت مادر شهیدان گرانقدر «انصاری رامندی»