پیام سپاهان

آخرين مطالب

پیرامون زندگی خصوصی درختان؛ شکاف میان گفتار و نوشتار فرهنگي

پیرامون زندگی خصوصی درختان؛ شکاف میان گفتار و نوشتار
  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - کتاب نیوز / کتاب «زندگی خصوصی درختان» [La vida privada de los árboles یا The Private Lives of Trees] اثر آله‌خاندرا سامبرا [Alejandro Zambra] شاعر و نویسنده‌ی اهل شیلی است. این کتاب که اولین بار در سال 2007 به بازار کتاب عرضه شد، از سوی نشر چشمه با ترجمه ونداد جلیلی منتشر شد.
پیرنگ این داستان 71 صفحه‌ای، در یک غروب شکل می‌گیرد. خولیان (ناپدری دانیلا و شوهر ورونیکا) سعی می‌کند دخترک را با داستان «زندگی خصوصی درختان» که خودش آن را ساخته و پرداخته است سرگرم کند. او برای گذراندن وقت و خواباندن دانیلا، داستان درختان را فی‌البداهه برای نادختری‌اش تعریف می‌کند. «شخصیت‌های اصلی داستان یک درخت صنوبر و یک درخت بائوباب است که شبانه، وقتی هیچ‌کس نمی‌بیندشان، درباره‌ی فتوسنتز و سنجاب‌ها و مزایای فراوانِ درخت بودن و انسان و حیوان نبودن گپ می‌زنند، یا آن‌طور که می‌گویند، توده‌ی ملات خشک و بی‌مغز نبودن.»
از یک طرف دیگر خود خولیان در حال نوشتن کتابی است که بسیار شبیه رمان نخست سامبرا است: جوانی که از گیاه بونسای مواظبت می‌کند. با این حال اکنون راوی این کتاب ترجیح می‌دهد وقایع سال 1984 را بنویسد و زمانی را به یاد می‌آورد که در بالای باری زندگی می‌کرد و گاهی مدام و گاهی ناپیوسته می‌نوشت و از شنیدن صدای افراد پایین خانه‌اش لذت می‌برد؛ مخصوصا از صدای زنی که درباره‌ی مرگ پدرش حرف می‌زد و یا پسری که قسم می‌خورد بدون وسیله‌ی پیشگیرانه عشق‌بازی نکند؛ چنان شیفته‌ی آن صداها می‌شود که می‌خواهد هر آنچه را که می‌شنود، بر کاغذ بیاورد. اما علی‌رغم دست‌ودلبازی سرنوشت که حکایات و داستان‌هایی در اختیارش می‌گذارد، همچنان متوجه‌ی گیاه بونسای است.
بازار

پیام سپاهان


ورونیکا که سر ساعت به خانه نرسیده، شوهرش را نگران کرده است و خولیان به‌ناچار راه به افکار وحشتناکی داده و مدام میان خشم و شکست در نوسان است؛ گاهی فکر می‌کند ورونیکا را در حادثه‌ای از دست داده و گاه می‌اندیشد که دل در گروی مردی دیگر بسته است و حتی تصور برگشت او را در سر می‌پروراند و می‌اندیشد زمانی که به خانه بیاید، به تعطیلات و حتی به دیدن برف خواهند رفت؛ اما «وقتی ورونیکا برگردد رمان تمام می‌شود، اما تا وقتی برنگشته باشد کتاب ادامه پیدا خواهد کرد. کتاب تا آنجا ادامه خواهد داشت که ورونیکا برگردد یا برای خولیان روشن شود که ورونیکا دیگر برنخواهد گشت.»
چنانکه وقتی ساعت چهار صبح می‌شود، راوی احتمالی را در نظر می‌گیرد که پیش‌تر نادیده‌اش گرفته بود: «ورونیکا در بولواری نمانده بلکه در خانه‌ی مردی است که این‌بار او را قانع کرده بماند. خولیان صحنه را مجسم می‌کند بی‌آن‌که از جزئیات صرف نظر کند…»
این مدت زمان برای راوی بهانه‌ای می‌شود که نه‌تنها به گذشته بیندیشد، بلکه حتی متوجه‌ی حال و آینده ‌شود و دررابطه با زندگی آینده‌ی دانیلا افکاری را در سر بپروراند: «دانیلا را در بیست‌سالگی تصور می‌کند که در یک سالن انتظار چند مجله را ورق می‌زند و موهایش را می‌بندد که به چند مایه‌ی گوناگونِ آبی رنگ‌شان زده است…» این رمان از دو بخش تشکیل شده است: اسم بخش اول «گل‌خانه» است و اسم بخش دوم، «زمستان»؛ بخش اول را روایت راوی از سرگشتگی‌هایش تشکیل می‌دهد و بخش دوم را پذیرفتن واقعیت.
در این رمان با راوی دانای کل روبه‌رو هستیم؛ همه چیز منوط به آینده‌ای نامشخص است و صرفا لحظه، تصمیم‌گیرنده‌ی آنات پیوسته‌ی روایت است و در اینجا است که می‌بینیم راوی رویا می‌بافد و درگیر تاروپود داستان خود می‌شود. به بیانی دیگر راوی تبدیل به یکی از شخصیت‌های داستان خود می‌شود و مرز میان رویا و واقعیت بسته به یک «آن»؛ آنی که ورونیکا برگردد و تمام این پریشان‌گویی‌ها و تنهایی‌ها را خاتمه دهد و خولیان را از این یادآوری‌ها و عذاب‌ها رها سازد.
سامبرا در این رمان خواسته جهانی درونی را برای ما بنمایاند و برای نیل به این هدف، به نگارش توضیحی و توصیفی توسل جسته است. او از ما خواسته که در این متن، زندگی خود را بیابیم و به‌نوعی سعی کنیم که همصدا با او، در این بافت غرق شویم؛ البته کاملا در این راه موفق نشده است و گاهی‌اوقات گویی جملات هنوز به رشد کامل نرسیده‌اند و نویسنده نتوانسته جایی مطمئن برای آنها پیدا کند؛ جایی که به توسعه‌ی رمان مدد برسانند و خواننده را در پیچ‌وخم رویاها اسیر نسازند.
خود سامبرا در جایی گفته که تم پنهان ادبیات شیلی، شکاف میان گفتار و نوشتار است. می‌‌گوید در شیلی به ادبیات به دیده‌ی شک می‌نگرند و کلمات زیادی وجود دارند که می‌گوییم ولی نمی‌نویسیم و بی‌شک بسیاری عبارات که می‌نویسیم ولی نمی‌گوییم. او بر مفهوم ادبیات حمله‌ور می‌شود چنان‌که یکی از شخصیت‌هایش بعد از شنیدن داستانی ناخوشایند می‌گوید: «اگر کتابی بنویسی، دیگر نیاز نیست آنچه را که به من گفتی، بگویی.»
با این توصیف در این کتاب او سعی کرده شکاف میان گفتار و نوشتار را بردارد و ما را با جهانی دوزخی روبه‌رو سازد؛ جهانی که خود را می‌سازد و فرو می‌پاشد و از فرمی ثابت پیروی نمی‌کند و شخصیت‌ها به‌ناچار در آن رفتاری گویا ندارند. گویی زندگی گیاهی و زندگی انسانی در هم ادغام شده‌اند و عشق، تنها نقطه‌ی مشترک آنها است. گویی تنها همین گیاه است که می‌تواند تب عشق را در هر دو زنده نگاه دارد. چرا که هر دو برای پایایی، مواظبت و توجه را می‌طلبند. سامبرا که در لبه‌ی تیزی حرکت می‌کند، نمی‌تواند امیدوار باشد داستانی که می‌نویسد، جای‌دهنده‌ی انسان‌ها در خود باشد.

لینک کوتاه:
https://www.payamesepahan.ir/Fa/News/517385/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

240 هزار اصفهانی با حمل و نقل عمومی سفر کردند

تغییر رویه صادرات و واردات کالا با احداث بزرگترین بندر در کشور

سفری به تاریخ در کاروانسرای صفوی امین‌آباد

اجرای طرح «ضیافت» در بازارهای کوثر اصفهان

فعالیت سیستم بارشی در دشت کاشان

40 هزار نفر از مکان‌های گردشگری نوش‌آباد دیدن کردند

ایرانی‌ها در 2 ماه اول سال 2023، 972 خانه در ترکیه خریده اند

حداقل مزد کارگران باید 2 برابر میزان تعیین شده امسال باشد/ تحریم را تحمل می‌کنیم اما سوداگران و سیاست‌های ارزی بانک مرکزی را نه!

کاهش چشم‌گیر ارزش توییتر

منظور از غیب در آیه 155 سوره مبارکه بقره

انجام 1117 مورد راهنمایی خودروی مسافران در اصفهان

خاموشی ناژوان اصفهان، در رویداد ساعت زمین

15 هزار گردشگر نوروزی از سد مهاباد بازدید کردند

مرمت حوضخانه مسجد رستم ‌بیگ مهاباد

شروع پویش اطعام نیازمندان در اصفهان

جابجایی بیش از 55 هزار مسافر نوروزی در آذربایجان غربی

دهکده پهنه غرب بهار ایران ، با استقبال شهروندان و مسافران قرار گرفته است

بازی Elden Ring رکورد تازه‌ای ثبت کرد

جزئیات مصوبه جدید کمیسیون ماده 5 برای محله کن

بارشی در محورهای اصفهان گزارش نشده است

اسکان حدود 700 هزار مسافر در شهر اصفهان

درج اوراق مشارکت شهرداری اصفهان در بازار بدهی بورس و بورس تهران

جمعیت هلال احمر اصفهان 165 عملیات امداد و نجات انجام داد

اعزام 350 مُبلغ از کاشان به مناطق محروم در ماه مبارک رمضان

اجرای چهار رویداد ویژه تفریحی؛ ظرفیتی برای ایجاد شور و انگیزه

مازندران، اصفهان و فارس رکورددار عملیات امداد و نجات نوروز امسال

اجرای چهار رویداد ویژه تفریحی اصفهان؛ ظرفیتی برای ایجاد شور و انگیزه

ترجمه فارسی نسخه کامل «همه تنها می‌میرند» چاپ شد

برج آزادی خاموش شد

آبیاری هوشمند فضای سبز در منطقه 14

اعلام آخرین آمار گردشگران نوروزی در کهگیلویه و بویراحمد

ارتقای دانشکده نفت‌و‌گاز گچساران به دانشگاه صنعتی

کسبه کاشان از عرضه مرغ خودداری نکنند / زولبیا درجه 2 نداریم

اجرای 20 کیلومتر ریسه ماه و فانوس در خیابان ولیعصر (عج)/ 100 المان ماه اسماء‌الحسنی در پایتخت نصب شد

بازسازی مجموعه ورزشی رفاه کارگران راوند کاشان

رشد 50 درصدی ساخت مسکن در پایتخت

احیا و مرمت آثار تاریخی اصفهان در اولویت امور قرار گیرد

دعای زیبای سعدی به روایت سروش صحت

یکی از نخستین ماوس‌های کامپیوتری تاریخ با قیمتی سرسام‌آور فروخته شد

فصل بنفشه‌چینی در برزک کاشان

ثبت ششمین روز هوای سالم در اصفهان

نرخ تاکسی کاشان در سال جدید اعلام شد

واژگونی خودرو در اردستان، 4 کشته و زخمی بر جای گذاشت

کاشت 12 هزار گل میمون و اطلسی رنگارنگ در گلجای‌های منطقه14

امکان بازدید عمومی از سراسرنمای مقاومت شهید سلیمانی

جابجایی درختان در حجم بالا بر اساس اخذ رای ماده 7 از طریق متخصصان

لوبیاپلو را مجلسی درست کنید

هشدار هواشناسی با آغاز فعالیت سامانه بارشی

میدان نقش جهان، مقصد نخست گردشگری مسافران نوروزی در اصفهان

جابه‌جایی مسافر در استان ایلام 69 درصد افزایش یافت