پیام سپاهان

آخرين مطالب

دانشجو نسبت به حوادث جامعه بی‌تفاوت نیست سياسي

دانشجو نسبت به حوادث جامعه بی‌تفاوت نیست
  بزرگنمايي:

پیام سپاهان- حجت‌الاسلام جعفر شاه‌نظری در رابطه با اهمیت دانشگاه به‌عنوان یک نهاد علمی فرهنگی، اظهار کرد: اگر ما نهاد دانشگاه را به‌عنوان یک نهاد علمی و فرهنگی تصور کنیم، واقعیت این است که تولید و خروجی این نهاد می‌شود سرمایه اجتماعی و این یعنی فارغ‌التحصیلانِ نهاد دانشگاهی هر کدام می‌توانند نقشی را در این راستا ایفا کنند. به عبارتی، سرمایه اجتماعی عبارت است از نیروی انسانی و نیروی انسانیِ کارآمد نیز یعنی نیرویی که هم از دانش و تخصص و مهارت برخوردار باشد و هم از تعهد و مسئولیت‌پذیری. لذا قاعدتاً دانشگاه باید دارای یک هویت علمی و فرهنگی باشد، زیرا این نهاد در هر جامعه‌ای رسالت خود را به نحو احسن انجام خواهد داد.  

مسئله فرهنگ، یک ضلع دانشگاه است

وی با تأکید بر نقش دانشگاه در پرورش نیرو و سرمایه اجتماعی ادامه داد: اگر ما این کلیت را قبول داشته باشیم که خروجی این نهاد، سرمایه اجتماعی است و سرمایه اجتماعی، نیروی انسانی است و نیروی انسانی یعنی نیروی متخصص کارآمد و متعهد، پس نیاز است بار دیگر به نهاد دانشگاه نگاه کنیم تا مشخص شود این نهاد به چه شکل چنین نیرویی را پرورش می‌دهد. یک ضلع دانشگاه به‌عنوان یک نهاد این است که بتواند این نیرو را در حوزه دانش به خوبی پرورش دهد تا بتواند در جامعه نقش خود را به خوبی ایفا کند. دومین ضلعی که در دانشگاه باید فعال باشد، عبارت است از ضلع پژوهش و مهارت‌یابی، به این معنا که دانشگاه محیطی تنها محدود به فراگیری دانش نباشد، بلکه بتوان دانش را در آن عملیاتی کرد و در آن زمینه مهارت آموخت. این مقصود به شکل‌های گوناگون در دانشگاه عملیاتی می‌شود، برای مثال در بخش‌های پژوهشی، در ارتباط دانشگاه با صنعت و یا ارتباط دانشگاه با جامعه. ضلع سوم دانشگاه، بخش فرهنگی آن است که باعث شکل‌گیری تعهد، مسئولیت‌پذیری و فرهیختگی در پرورش نیرو می‌شود. از این‌رو، انتظار می‌رود دانشگاه در این سه ضلع، کارش را به نحو احسن انجام دهد.  

مخاطب دانشگاه، شی نیست بلکه انسان است 

وی در ادامه به بیان اهمیت نگاهِ انسانی نسبت به دانشجو پرداخت و افزود: نکته حائز اهمیت این است که دانشگاه چطور می‌تواند در این سه ضلع موفق عمل کند؟ در پاسخ باید گفت، آن زمانی که بداند مخاطبش شی نیست و انسان است و این انسان در هویت‌یابی و رشد خودش نقش دارد. یعنی نگاه به نیرو و مخاطب، نگاهِ شی نباشد، نگاه انسان باشد، انسانی که در فراگیری دانش، فناوری و تجربه و در هویت‌یابی فرهنگی خود نقش دارد. چنین نگاهی در محیط دانشگاه بسیار مهم است که ما به دانشجو، به‌عنوان یک نیروی انسانی نگاه کنیم. چنین نگاهی به دانشجو، باعث می‌شود که دانشگاه یک فضای کاملاً علمی و آکادمیک و بستری مناسب برای گفت‌وگو، تبادل نظر و همچنین فضای بها دادن به اندیشه‌ها و استعدادها باشد، در چنین فضایی است که این نیرو می‌تواند رشد کند. همان‌‍طور که در زیست شناسی برای گونه‌های مختلف گیاهان، یک طریقه خاص نگهداری وجود ندارد و ما باید اقتضای ذاتی را در نظر بگیریم. برای مثال نمی‌توانیم بگوییم این گل باید هر روز آب بخورد، این گل ویژگی‌اش این است که هفته‌ای یک بار، آن یکی ویژگی‌اش این است که هفته‌ای دوبار و این معنایش این است که شما باید به مخاطب توجه کنی.

انسان‌های خردمند و تحمل شنیدن سخن‌های گوناگون 

وی همچنین خاطر نشان کرد: آیه‌ای که باید سرمشق نهادهای فرهنگی و علمی و دانشگاه و حوزه باشد، آیه «الَّذِینَ یَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَیَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ ۚ أُولَٰئِکَ الَّذِینَ هَدَاهُمُ اللَّهُ ۖ وَأُولَٰئِکَ هُمْ أُولُو الْأَلْبَابِ؛ آن بندگانی که سخن بشنوند و به نیکوتر آن عمل کنند، آنان هستند که خدا آنها را (به لطف خاص خود) هدایت فرموده و هم آنان به حقیقت خردمندان عالمند»، است. به بیان دیگر، می‌توان گفت، پیامبر بشارت بده به این سیستم و به این انسان‌ها که تمام آرا و اندیشه‌ها را می‌شنود، یعنی گوش شنوا دارد، این گوش شنوا داشتن نکته مهمی است، می‌شنود و چون نگاه رشد و توسعه دارد از میان همه، احسنش را انتخاب می‌کند. چنین جامعه و انسانی «هَدَاهُمُ اللَّه» است، به این معنا که این‌ها کسانی هستند که هدایت می‌شوند و خردمندان عالم هستند.

شاه‌نظری تصریح کرد: انسان‌های خردمند هستند که تحمل شنیدن سخن‌های گوناگون را دارند و چون تحمل شنیدن سخن‌های گوناگون را دارند بهترین را برمی‌گزینند و چون بهترین را برمی‌گزینند این‌ها هستند که پیشرفت و توسعه پیدا می‌کنند و هدایت می‌شوند. این آیه، آیه‌ای پر مغزی است که باید سرلوحه زندگی‌مان باشد. اینجاست که اگر ما یک چنین فضایی را باز کنیم دانشجو می‌تواند راحت حرف بزند، دیدگاهش را بیان کند و خواسته‌اش را مطالبه کند. ممکن است دانشجو بگوید این فضا برای رشد من مناسب نیست، ما در پاسخ باید بگوییم چرا مناسب نیست؟ ممکن است بگوید برای رشد کردن من این امکانات باید باشد. در چنین حالتی یک نهاد دانشگاهی باید رسالت خودش را به نحو احسن انجام دهد. 

دانشجوی بیدار، یک دانشجوی معترض است

وی با تاکید بر مهم شمردن و سازنده دانستنِ اعتراض دانشجو، اظهار کرد: اگر ما می‌گوییم یک ضلع بحث، هویت‌سازی نیروی انسانی است، یعنی اینکه او به‌عنوان سرمایه اجتماعی، مسئولیت‌پذیر و متعهد باشد. زمانی که ما این ویژگی را از دانشجو انتظار داریم، پس باید اگر دانشجو اعتراضی دارد، خودمان از آن استقبال کنیم. دانشجوی بیدار، یک دانشجوی معترض است. دانشجوی بیدار، دانشجویی است که نسبت به حوادث پیرامون خود و جامعه خود بی‌تفاوت نباشد. به دانشجوی اینگونه باید بها داد ،چرا که او دانشجویی زنده است. اگر جوانی یا دانشجویی بی‌تفاوت بود و نسبت به رخدادها و حوادث و آنچه که در فضایی که در آن زندگی می‌کند و رشد می‌کند بی‌تفاوت بود، این دانشجو آن دانشجویی که باید به‌عنوان یک سرمایه اجتماعی، متعهد و مسئولیت‌پذیر باشد، پرورش نمی‌یابد. لذا در نهاد فرهیخته دانشگاه، ما نه تنها باید زمینه فعال بودن و پویا بودن و مسئولیت‌پذیر بودن را برای دانشجو فراهم کنیم، بلکه باید او را تشویق و از این امر استقبال کنیم که دانشجوی ما نسبت به مسائل جامعه خود و دنیایی که در آن زندگی می‌کند، بی تفاوت نیست. چنین دانشجویی است که می‌تواند به‌عنوان یک سرمایه اجتماعی شناخته شود.  

در این رابطه، وی افزود: حرکت‌های همراه با نگاه امنیتی در دانشگاه‌ها و با دانشجو، مطلوب نیست. البته دانشجو هم باید در اعتراض، در سخن گفتن و در بیان مطالبات‌اش، فرهیختگی و پختگی اخلاق را رعایت کند. اما اگر یک خطایی هم رخ داد، نوع تعامل اهمیت پیدا می‌کند. در هر پدیده و رخدادی، باید به دو مسئله توجه کنیم؛ یک مسئله، بررسی عللِ رخداد و مسئله دوم نوع برخورد و به عبارتی نوع تعامل با رخداد است. بسیار مهم است که چطور با رخداد برخورد کنیم تا از طریق برخورد شایسته، بتوانیم به سمت حل شدن مشکل حرکت کنیم، نه اینکه خودمان آب بر آتش بحران بریزیم تا آتش شعله‌ورتر شود. در حال حاضر، با توجه به مسائلی که در جامعه  ما در حال رخ دادن است، رسالت دانشگاهیان  به خصوص رشته‌های علوم سیاسی، علوم اجتماعی وعلوم تربیتی این است که جامعه را بررسی کنند تا متوجه شوند چه عللی باعث می‌شود چنین رخدادهایی به وجود بیایند. آیا بی عدالتی‌هایی وجود دارد؟ آیا تبعیض علت وجود چنین وقایعی است؟ تا از طریق بررسی و بازنگری، علل شناسایی شوند و پس از آن به سمت درست کردن برویم. در این راستا، برخورد امنیتی در محیط‌های دانشگاهی نه تنها جواب نمی‌دهد، چه بسا کار را سخت‌تر و پیچیده‌تر هم می‌کند. 

عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان، درپایان خاطرنشان کرد: با همه این بی‌تفاوتی‌ها، دیر شدن‌ها و توهم‌نگری‌ها، اگر برگردیم و بگذاریم دانشجو سخنش را با گفتن یا با نوشتن، ابراز کند و همچنین اگر در این مسیر گوش شنوایی باشد می‌توانیم آرام آرام از بحران عبور کنیم. علاوه بر این، بر اساس نگاه فرهیختگی که به دانشگاه وجود دارد، دانشجوی ما هم نباید فرهیختگی، اخلاق  و رسالت خودش را آلوده کند و سیاسیون باید طوری ایفای نقش و انجام مسئولیت کنند که مطالبات شنیده شود، توجه شود و بازبینی و بازنگری صورت پذیرد تا عللی که باعث ایجاد بحران شده است برطرف شود. این تنها راه است، چون اگر ما این راه را انتخاب نکنیم و هر دو طرف داستان، یعنی چه مدیریت کلان و چه دانشجو و مردم مطالبه‌گر به‌صورت رادیکالی پیش روند، ناخواسته ما به یک بن بست می‌رسیم و در جامعه با پیچیدگی‌های سختی مواجه می‌شویم که یا به استبداد منتهی می‌شود یا به فروپاشی که هر دو خطرناک است. پس تنها راه برون رفت از بحران این است که مدیریت خردمندانه بر بحران حاکم شود و مدیریت خردمندانه به این معناست که نگاه واقع بینانه حاکم شود.

لینک کوتاه:
https://www.payamesepahan.ir/Fa/News/383857/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

مخالفت امارات با حمله پهپادی اصفهان

مخالفت با عرضه خودرو در بورس بدون در نظر گرفتن بازار سرمایه

آغاز صدور احکام رتبه بندی معلمان بزودی

کشف و ضبط بیش از 6 هزار میلیارد کالای قاچاق در اصفهان

واکنش مقام ارشد اماراتی درباره حمله ناکام پهپادی در اصفهان | مشکلات منطقه پیچیده است اما ...

پیروزی گیتی پسند بر پاس گرگان

روایت خبرگزاری دولت از جزئیات حمله شب گذشته اصفهان

آغاز مسابقات هندبال نوجوانان باشگاه‌های کشور در اصفهان

روایت خبرگزاری دولت از جزئیات حمله شب گذشته اصفهان / 3 فروند ریزپرنده از نوع پیشرفته استفاده شده است

بهترین بسکتبالیست ایرانی سوپرلیگ غرب آسیا

12 بهمن ماه؛ زمان برگزاری مجدد انتخابات کمیسیون‌های سه گانه فدراسیون کاراته

حضور نوجوانان اصفهانی در اردوی تیم ملی

معرفی سیمرغ‌داران فارابی در فجر چهل و یکم

اخلاص در عمل مسئولان لازمه پیشرفت اهداف انقلاب

استماع گزارش سردار رادان درباره حادثه سفارت آذربایجان/ کمیته‌ای از کمیسیون امنیت ملی به اصفهان اعزام می‌شود

حضور 2 گروه فوریت‌های پزشکی مهاباد در منطقه زلزله‌زده خوی

حمله به مرکز نظامی اصفهان ارزش نظامی و اطلاعاتی ویژه‌ای نداشت

استماع گزارش سردار رادان درباره حادثه سفارت آذربایجان در کمیسیون امنیت مجلس/ کمیته‌ای از کمیسیون امنیت ملی به اصفهان اعزام می‌شود

حمله به مرکز نظامی اصفهان فاقد ارزش نظامی و اطلاعاتی بود

بدهی 100 میلیاردی ادارات و صنعت‌ به گاز اردستان

سعید عقیلی: امیدوارم با این روند راهی پلی‌آف شویم/ میزبان هواداران واقعی بودیم+ فیلم

بهره برداری از زیرگذر دوم شهرک صنعتی تا 4 ماه آینده

کمیته‌ای از سوی کمیسیون امنیت ملی مجلس به اصفهان اعزام خواهد شد

حجت‌الاسلام میرزایی: رد پای صهیونیست‌ها در حملات پهپادی دیشب اصفهان دیده می‌شود

رد پای صهیونیست‌ها در حملات پهپادی دیشب اصفهان دیده می‌شود

آماده‌باش تیم‌های امدادی اصفهان برای کمک به زلزله‌زدگان خوی

قدردانی از موکب‎داران اربعین در یزد

صدور سند بیش از چهار هزار و 800 هکتار از اراضی کاشان

اخبار سیاسی 9بهمن؛ جزییات حلمه پهپادی در اصفهان

عملیات ناموفق پهپادی در اصفهان، شایعه سازی در تبریز و کرج و همدان

کشتی فرنگی باشگاه های جهان| سپاهان میزبان شد/ بازدید فدراسیون از امکانات زردها

فعالیت عادی در کارگاه وزارت دفاع در اصفهان

استفاده از خودروهای ون در مسیرهای نامناسب برای تردد اتوبوس

ظرفیت استان اصفهان در بیش از 20 حوزه تخصصی فناوری

حمله پهپادی به اصفهان کار صهیونیست‌ها بود

جزئیات تازه از حمله به صنایع وزارت دفاع در اصفهان

جزییات تازه از حمله ناموفق به کارگاه وزارت دفاع در اصفهان

اعزام کمیته‌ای از کمیسیون امنیت ملی مجلس به اصفهان

ضرورت تعیین دامنه نوسان برای سکه‌های بورسی/ عرضه در قیمت‌های پیشنهادی غیرمتعارف متوقف شود

شدت بارش‌ها در شمال غرب کشور از پایان هفته کاهش می‌یابد

کمیته‌ای برای بررسی حادثه شب گذشته به اصفهان می‌رود

تجلیل از برترین‌های کانون پرورش فکری کودکان در مهاباد

نرخ‌ خدمات مختلف شهرداری اصفهان برای سال 1402 تصویب شد

فیلم/ رد پای اسرائیل در حملات پهپادی دیشب اصفهان

حیازدایی با نمایش عشق محارم در سریال «بی‌گناه» فیلیمو کلید خورد؟

حمله به مرکز دفاعی اصفهان بی‌پاسخ نمی‌ماند

حمله پهپادی اسرائیل به مراکز دفاعی ایران/وال‌استریت‌ژورنال: واشنگتن و تل‌آویو به دنبال راه‌های جدید برای مقابله با برنامه هسته‌ای و نظامی ایران هستند

وال‌استریت‌ژورنال رژیم صهیونیستی را مسئول حمله ناموفق در اصفهان دانست

عامل حمله ناموفق در اصفهان معرفی شد ؛ اسرائیل یا آمریکا؟ | حمله پهپادی مخفیانه به یک مرکز دفاعی در ایران انجام شد!

نمایندگان اصفهان: حمله به مرکز نظامی ارزش ویژه‌ای نداشت/ کار اسرائیل بود